Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 19:10 Autor: PAP

Francja/ Były prezydent Sarkozy chce, by opozycyjni Republikanie poparli reformę emerytalną

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy oznajmił w środę w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro", że chce, by partia Republikanie poparła reformę emerytalną. Poradził Emmanuelowi Macronowi, obecnemu szefowi państwa, by przerwał negocjacje z lewicą w sprawie reformy.

Sarkozy, który w 2010 roku przeprowadził reformę systemu emerytalnego i podniósł wiek odchodzenia na emeryturę do 62 lat, przypomniał centroprawicowym Republikanom, że forsowanie kolejnych zmian w systemie to "również ich walka".


Większość deputowanych Republikanów zamierza poprzeć reformę podczas głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, ale część z nich się waha; obawiają się utraty poparcia swego elektoratu.


"Nie ma dobrego lub złego momentu na przeprowadzenie reformy. Dobre okoliczności to własne przekonanie" - powiedział Sarkozy.


"Im bardziej się negocjuje, tym bardziej mobilizuje się lewicę, która myśli wtedy, że masz zamiar ustąpić, i tym bardziej demobilizuje się prawicę, która nie rozumie, co chcesz osiągnąć. Nie ma nic do negocjowania. Należy tylko słuchać i informować" - zalecił były prezydent.


Jak komentuje portal Huffington Post, długie negocjacje, które poprzedziły zaprezentowanie projektu zmian, nie przyniosły rządowi żadnych korzyści. Doprowadziły jednak do porozumienia central związkowych, które postanowiły razem protestować przeciw reformie.


Rząd będzie musiał podczas głosowania nad projektem w parlamencie liczyć na głosy opozycyjnych Republikanów, ponieważ nie dysponuje wystarczającą większością, by przyjąć go głosami rządzącej koalicji. Jednak deputowani LR są podzieleni w tej sprawie i premier Elisabeth Borne nie może liczyć na to, że wszyscy oni poprą projekt ustawy emerytalnej.


Borne przedstawiła rządowy plan reformy emerytalnej 10 stycznia; jeszcze tego dnia wieczorem związki zawodowe zapowiedziały strajki.


We wtorek odbyła się druga runda ogólnokrajowych protestów przeciw reformie emerytalnej, w których w całej Francji wzięło udział ponad 1,27 mln osób. W Paryżu na ulice wyszło 87 tys. ludzi. Na czele marszu protestacyjnego stanęli przywódcy ośmiu głównych central związkowych. Stawili się też politycy Partii Komunistycznej, socjalistów i radykalnie lewicowej formacji Francja Nieujarzmiona.(PAP)


fit/ mms/


arch.


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 09:10 P. Müller: uważam, że powinniśmy iść do wyborów razem z Solidarną Polską Uważam, że powinniśmy iść do wyborów parlamentarnych razem z Solidarną Polską - powiedział we wtorek poseł PiS rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził… » więcej 2023-03-21, godz. 09:10 Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka” Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo - przypominają organizatorzy akcji… » więcej 2023-03-21, godz. 09:00 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Charlotte Hornets - Indiana Pacers 115:109Philadelphia 76ers - Chicago Bulls 105:109 (po dogrywce)New… » więcej 2023-03-21, godz. 09:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów hokejowej ligi NHL: Detroit Red Wings - Florida Panthers 2:5Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 1:2Colorado Avalanche - Chicago… » więcej 2023-03-21, godz. 09:00 J.Lichocka: PO buduje tezy, że przeciwne jej media czy ugrupowanie przyczyniły się do czyjejś śmierci, to niegodz… PO buduje tezy, że przeciwne jej media czy ugrupowanie, z którym się walczy przyczyniły się do czyjejś śmierci; tak było w przypadku prezydenta Gdańska… » więcej 2023-03-21, godz. 08:50 W Tatach pierwsze oznaki wiosny; łany krokusów spodziewane w połowie kwietnia Na fioletowe łany krokusów na tatrzańskich halach będziemy musieli zaczekać do połowy kwietnia, za to już nad brzegami górskich potoków można podziwiać… » więcej 2023-03-21, godz. 08:40 SG: w poniedziałek z Ukrainy przyjechało 19,4 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 22,3 tys. W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 19,4 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 22,3 tys. - podała we wtorek Straż Graniczna. » więcej 2023-03-21, godz. 08:40 Węgry/ MSZ: nie zablokowaliśmy wspólnego oświadczenia UE w sprawie nakazu aresztowania Putina Kłamstwem jest, że Węgry zablokowały wspólne oświadczenie UE w sprawie nakazu aresztowania Władimira Putina, wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny… » więcej 2023-03-21, godz. 08:40 K.Sobolewski o Karpińskim: dymisja powinna być oczywistością W sytuacji, gdy sąd zasądził areszt tymczasowy w obawie przed matactwem, sytuacja jest zero-jedynkowa; dymisja Włodzimierza Karpińskiego z funkcji sekretarz… » więcej 2023-03-21, godz. 08:30 Włochy/ Wicepremier Ukrainy Wereszczuk nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała włoskiemu dziennikowi 'Corriere della Sera', że nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »