Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 19:00 Autor: PAP

Kraków/ Nowa Huta staje się Pomnikiem Historii, w piątek Majchrowski otrzyma rozporządzenie w tej sprawie

W piątek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odbierze z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy rozporządzenie ogłaszające, że „Kraków – zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta” zostaje Pomnikiem Historii. Miasto i wiele środowisk od lat starały się o ten tytuł.

„My w Krakowie nie mamy wątpliwości, że Nowa Huta ma szczególne znaczenie dla dziedzictwa, historii i kultury naszego kraju. W Polsce mamy 118 pomników historii. Tym najnowszym została właśnie Nowa Huta. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Nowa Huta dołączyła więc do listy krakowskiej, na której jest Stare Miasto, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu i kopiec Kościuszki. Wieloletnie starania społeczności lokalnej, ekspertów, instytucji, zostały zwieńczone sukcesem” – poinformował w środę w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.


Urząd miasta w specjalnym komunikacie podkreślił, że uznanie roli Nowej Huty w historii Polski pozwoli rozwijać turystykę kulturową, edukację historyczną, ale też otwiera drogę do starań o wpis tej części miasta na Listę Światowego Dziedzictwa.


Utytułowanie danego miejsca Pomnikiem Historii to jedna z form ochrony zabytków w Polsce, którą dotychczas zostało objętych 117 obiektów i miejsc w kraju, szczególnie cennych dla kultury narodowej. W Krakowie są to: Stare Miasto, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu i kopiec Kościuszki, a teraz także zespół architektoniczny i urbanistyczny Nowej Huty.


Rada Miasta Krakowa w 2004 r. podjęła uchwałę kierunkową, a w 2010 r. został przygotowany pierwszy wniosek o uznanie Nowej Huty za Pomnik Historii.(PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ aszw/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 08:10 Rosja/ Przeszukania w mieszkaniach pracowników Memoriału; sprawa dotyczy rzekomej „rehabilitacji nazizmu” (opis) O rewizjach w mieszkaniach swoich pracowników poinformowało we wtorek zlikwidowane przez władze Stowarzyszenie Memoriał, uhonorowane w 2022 roku Pokojową… » więcej 2023-03-21, godz. 08:10 Rzecznik PiS: chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami -… » więcej 2023-03-21, godz. 08:00 Warszawa/ Ponad 11 mln zł dopłat na węgiel i gaz dla warszawiaków w ramach rządowej tarczy Ponad 11 mln zł otrzymali warszawiacy w ramach rządowego programu dopłat węglowych i gazowych. Do końca marca miasto ma wypłacić dodatek do energii elektrycznej… » więcej 2023-03-21, godz. 07:50 Kierowniczka Muzeum w Palmirach: pomimo upływu lat wciąż otrzymujemy pamiątki po ofiarach egzekucji Przestrzelony portfel ze śladami krwi, skrawki ubrań, okulary - to pamiątki po ofiarach niemieckich wojennych egzekucji w podwarszawskich Palmirach. Pomimo… » więcej 2023-03-21, godz. 07:50 Siódma edycja konferencji Silesia 2030 – w środę w Brukseli Organizowana cyklicznie od czterech lat konferencja Silesia 2030, poświęcona przyszłości Śląska w kontekście unijnej polityki klimatyczno-środowiskowej… » więcej 2023-03-21, godz. 07:40 KO, Polska 2050 i PSL pozytywnie o postulacie Lewicy w sprawie minimum programowego Musimy w czwórkę usiąść do stołu i pokazać, jaki będzie plan rządzenia - mówią liderzy Lewicy, apelując do pozostałych ugrupowań opozycyjnych o spisanie… » więcej 2023-03-21, godz. 07:40 Ekspert PISM: stała obecność jednostek wojsk USA w Polsce wskazuje, że Amerykanie planują trwałe zaangażowanie w… Stała obecność garnizonu wojsk USA w Polsce wskazuje, że Amerykanie planują trwałe zaangażowanie w regionie. To, ilu żołnierzy USA na trwale znajdzie… » więcej 2023-03-21, godz. 07:30 Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej szuka muzyków Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z siedzibą w Karpackim Oddziale w Nowym Sączu poszukuje muzyków. Pracę w tej prestiżowej, mundurowej orkiestrze… » więcej 2023-03-21, godz. 07:30 Magic Johnson chce zainwestować w klub ligi NFL Były legendarny koszykarz Earvin “Magic” Johnson dołączył do miliardera, właściciela drużyn NBA i NHL, Josha Harrisa, który złożył ofertę zakupu… » więcej 2023-03-21, godz. 07:30 Rosja/ Przeszukania w mieszkaniach pracowników Memoriału, m.in. Jana Raczyńskiego i Nikity Pietrowa (krótka) O rewizjach w mieszkaniach swoich pracowników poinformowało we wtorek zlikwidowane przez władze Stowarzyszenie Memoriał, uhonorowane w 2022 roku Pokojową… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »