Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 15:50 Autor: PAP

MŚ w bilardzie - 128 zawodników rozpoczęło rywalizację w Kielcach

Mistrzostwa świata w bilardzie w odmianie 9-bil rozpoczęły się w środę w Kielcach. Do rywalizacji przystąpiło 128 zawodników, w tym 13 reprezentantów Polski.

Mistrzostwa rozgrywane są w Targach Kielce. Prezes Światowej Federacji Bilardowej Ishaun Singh powiedział podczas rozpoczęcia imprezy, że nieprzypadkowo odbywa się ona w Polsce.


„Jestem bardzo szczęśliwy, że Polska podjęła się organizacji tych mistrzostw świata. To kraj, który w sposób wzorcowy pracuje z młodzieżą uprawiającą tę dyscyplinę sportu. Od kilkunastu lat obserwuję jakie postępy czynią polscy zawodnicy. Dlatego Polska w pełni zasłużyła na organizację tej imprezy” – podkreślił Singh.


Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zaznaczyła, że resort na organizację mistrzostw przeznaczył 500 tys. zł. „Wydajemy także środki na promocję tej dyscypliny sportu, jak również na szkolenie kadry narodowej. Tylko w 2022 roku przeznaczyliśmy na ten cel 700 tys. zł i widać tego efekty. W ubiegłym roku polscy bilardziści zdobyli trzy medale na mistrzostwach świata i 13 medali na mistrzostwach Europy. Wierzę, że w niedzielę na zakończenie mistrzostw na podium stanie przynajmniej jeden polski zawodnik” – powiedziała Krupka.


W mistrzostwach rywalizuje 128 zawodników z 47 krajów. „Startuje cała światowa czołówka, na czele z obrońcą tytułu Amerykaninem Shane Van Boeningiem. Do faworytów zaliczani są także reprezentanci Polski. Mamy bardzo mocnych zawodników, których stać na sukcesy. Będzie o nie jednak bardzo ciężko, bo obsada jest doborowa” – podkreślił wiceprezes Polskiego Związku Bilardowego Grzegorz Kędzierski.


W mistrzostwach startuje 13 reprezentantów Polski. Do faworytów imprezy zaliczani są m.in. sklasyfikowany na siódmym miejscu w światowym rankingu Wiktor Zieliński i ubiegłoroczny mistrz świata w odmianę 10-bil, Wojciech Szewczyk. „Mamy ogromne nadzieje związane ze startem naszych reprezentantów. Kiedy przed rozpoczęciem imprezy spytałem naszych zawodników, z jakimi nadziejami przystępują do tej imprezy, to siedmiu powiedziało, że jest gotowych walczyć o medale. Oczywiście stawka jest niesłychanie silna, ale wierzę, że nasz reprezentant stanie na podium” – powiedział trener kadry narodowej Marcin Krzemiński.


Mistrzostwa potrwają do niedzieli. (PAP)


Autor: Janusz Majewski


maj/ co/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 01:50 USA i Kanada potępiają Rosję, będą inwestować w zwiększenie bezpieczeństwa Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 00:10 Pomorskie/ Jedna osoba ranna w wypadku na dk 21 k. Miastka; droga zablokowana Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło w piątek na drodze krajowej nr 21 k. Miastka (woj. pomorskie). Droga zablokowana. Utrudnienia mogą… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 El. ME 2024 - trener Santos: kto nie broni dobrze, ten nie może atakować 'Kto nie broni dobrze, ten nie może atakować. Kto źle atakuje, nie ma też jak bronić' - powiedział na konferencji prasowej Fernando Santos, selekcjoner piłkarskiej… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 Austria aresztuje Putina i dokona jego ekstradycji do Hagi Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji Władimira Putina do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »