Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 15:50 Autor: PAP

Rząd planuje kupić i przekazać Ukrainie sprzęt do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych

Rząd planuje kupić i przekazać Ukrainie sprzęt do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa radiologicznego Ukrainy oraz Polski. W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt uchwały Rady Ministrów w tej sprawie.

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt uchwały Rady Ministrów (RM) dotyczący prośbą Urząd Dozoru Jądrowego Ukrainy (UDJU).


Jak podano UDJU w związku z trwającą od 24 lutego 2022 r. agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i utrzymującym się zagrożeniem awarią elektrowni jądrowych na skutek działań wojennych na podstawie art. 2 Konwencji o pomocy w przypadku awarii jądrowej lub zagrożenia radiologicznego, z dnia 26 września 1986 r. zwrócił się do Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanej przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki o przekazanie sprzętu służącego do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, w tym stacji monitoringu radiacyjnego, wraz z oprogramowaniem, a także odpowiednim wsparciem eksperckim. Sprzęt zostałby rozmieszczony na terytorium Ukrainy.


W projekcie uchwały wskazano, że udzielenie pomocy UDJU w istotny sposób przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa radiologicznego Ukrainy oraz Rzeczypospolitej Polskiej.


"Instalacja automatycznego systemu monitoringu radiacyjnego zarządzanego przez ukraiński Urząd Dozoru Jądrowego zagwarantuje posiadanie niezbędnych danych do oceny sytuacji w przypadku zdarzenia radiacyjnego. Przekazane wsparcie umożliwi Rzeczypospolitej Polskiej bezpośredni dostęp do wyników pomiarowych ze stacji monitoringu radiacyjnego rozmieszczonych na terytorium Ukrainy. Dane te pozwolą na znacznie wcześniejszą detekcję i ocenę skutków potencjalnego zdarzenia radiacyjnego" - wyjaśniono.


Zwrócono też uwagę, że dodatkowy czas umożliwi wcześniejsze przeprowadzenie analiz i precyzyjną ocenę zagrożenia w procesie podejmowania decyzji oraz wprowadzania ewentualnych działań interwencyjnych. "Umieszczenie stacji pomiarowych na terytorium Ukrainy, pozwoli na uzyskanie informacji z kilkunasto-kilkudziesięciogodzinnym wyprzedzeniem w stosunku do możliwości istniejącego systemu krajowego" - zaznaczono.


Poinformowano również, że Rada Ministrów będzie musiała "wyrazić zgodę na sfinansowanie zakupu i przekazanie przez Rzeczpospolitą Polską Ukrainie sprzętu służącego do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, w tym stacji monitoringu radiacyjnego, wraz z oprogramowaniem, a także odpowiednim wsparciem eksperckim".


Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to I kwartał 2023 r. (PAP)


autorka: Anna Bytniewska


ab/ drag/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 19:10 USA/ Biały Dom: Aresztowanie dziennikarza "WSJ" przez władze Rosji jest nie do przyjęcia Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC)… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 PŚ florecistek - zawody w Poznaniu odbędą się zgodnie z kalendarzem Polski Związek Szermierczy podtrzymuje zamiar organizacji Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu przy respektowaniu zasad dopuszczania zawodników Rosji… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 Szachtar domaga się rekompensaty od FIFA, która pozwoliła piłkarzom opuścić klub Szachtar Donieck będzie domagać się rekompensaty od Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) za to, że po wybuchu wojny w Ukrainie umożliwiła zagranicznym… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 Niedzielski o podpisaniu ustawy ws. KSO: dziękuję prezydentowi za ostatni akord procesu legislacyjnego Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ostatni akord procesu legislacyjnego - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do podpisania… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 UE/ PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia… » więcej 2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Lublin/ Radni przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II Podczas czwartkowej sesji radni Lublina przyjęli stanowisko ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Uznali m.in., że był największym w historii ambasadorem… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 M. Pęk (PiS): nadal będziemy domagać się prac nad projektem uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II Nadal będziemy domagać się procedowania naszego projektu uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II; wyrażamy stanowczy protest wobec blokowania tej… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Dania odwołała szermiercze zawody z powodu dopuszczenia do startu Rosjan i Białorusinów Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców - poinformowała w czwartek Duńska Federacja Szermiercza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »