Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 14:50 Autor: PAP

Wiceminister Piontkowski: rozmowy jeszcze trwają; dziś nie będzie żadnych propozycji zapisów legislacyjnych

W środę w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbywa się spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Rozmowy trwają; na pewno dziś nie będzie żadnych propozycji zapisów legislacyjnych - powiedział podczas briefingu wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

W środę w MEiN kierownictwo resortu spotkało się z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Rozmowy dotyczą m.in. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.


Jest to spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, w którym udział biorą przedstawiciele oświatowych związków zawodowych.


"Rozmawialiśmy o rozporządzeniu o minimalnych stawkach wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Jesteśmy w trakcie konsultacji i uzgodnień tego rozporządzenia. Ono umożliwi wypłacenie nauczycielom wynagrodzeń według nowych stawek. (...) Jednak na poziomie rozporządzenia nie możemy zmienić projektu ustawy, dlatego nasze propozycje przewidują, że nauczyciel dyplomowany będzie miał nową stawkę na poziomie 4550 zł" - powiedział w przerwie minister Piontkowski.


"Rozmowy trwały dosyć długo, mamy w tej chwili krótką przerwę i po przerwie wrócimy do rozmowy o punkcie trzecim, czyli o ewentualnym powrocie do przepisów umożliwiających wprowadzenie wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. (...) Ta dyskusja jest dopiero przed nami" - przekazał.


Piontkowski pytany był przez dziennikarzy m.in. o to, czy po środowym spotkaniu będzie znany szkic zapisów w Karcie nauczyciela na temat wcześniejszych emerytur.


"Na pewno dziś nie będzie żadnych propozycji zapisów legislacyjnych. Chcemy raczej pokazać pewne elementy, które należy rozstrzygnąć i dać początek do rozmowy także i ze związkami zawodowymi, w których kierunkach ewentualnie rozstrzygać te sprawy problemowe" - powiedział.


A nimi są - jak dodał - np. jakiej grupy nauczycieli miałyby one dotyczyć i od kiedy miałyby te przepisy obowiązywać.


Ze strony resortu edukacji w pierwszej części spotkania, poza wiceministrem Piontkowskim, udział wziął szef MEiN Przemysław Czarnek.


Wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński przekazał dziennikarzom przed spotkaniem, że są dwa główne tematy rozmowy. Pierwszy to wzrost wynagrodzeń nauczycieli w 2023 r. Drugi – to przywrócenie artykułu 88 Karty nauczyciela, czyli uprawnień emerytalnych, które – jak powiedział – zostały odebrane nauczycielom w 1999 r.


"W sprawie wynagrodzeń nasz postulat jest niezmienny – domagamy się wzrostu tzw. kwoty bazowej o 22,5 proc.(...)" – powiedział Baszczyński. "Jednocześnie sygnalizujemy, że będziemy wkrótce składać poprawkę w Sejmie o nowelizację rozwiązań Karty nauczyciela w zakresie wynagradzania" – przekazał.


Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa powiedział dziennikarzom przed spotkaniem, że rozmowa będzie dotyczyć nowego systemu wynagradzania, artykułu 88 w Karcie nauczyciela i standaryzacji pracy w oświacie.


"Nie spodziewamy się dzisiaj niczego dobrego. Wcale nie jestem optymistą. Prawdopodobnie usłyszymy to, co cała Polska wie – że nie ma pieniędzy" – dodał. Ocenił, że nie ma dialogu z MEiN. (PAP)


Autorzy: Katarzyna Herbut, Szymon Zdziebłowski


kh/ szz/ mhr/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 18:30 USA/ Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych wybuchu w fabryce czekolady w Pensylwanii Co najmniej pięć osób zginęło na skutek piątkowego wybuchu w fabryce czekolady w amerykańskim stanie Pensylwania; siedem osób jest hospitalizowanych, a… » więcej 2023-03-25, godz. 18:20 Szef MON: bronimy Jana Pawła II jak żołnierzy na granicy z Białorusią Bronimy Jana Pawła II jak żołnierzy na polsko-białoruskiej granicy - powiedział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak na Akademii Kultury Społecznej… » więcej 2023-03-25, godz. 18:10 NASA: w sobotę wieczorem pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci ogromna asteroida W sobotę o godzinie 20:49 czasu polskiego pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci asteroida; tak wielki obiekt przelatuje obok Ziemi raz na 10 lat - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 18:10 PŚ w skokach - polska drużyna trzecia w Lahti, wygrała Austria (krótka) Polacy, w składzie: Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kamil Stoch, zajęli trzecie miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach… » więcej 2023-03-25, godz. 18:10 PŚ w skokach - 32. podium polskiej drużyny (dokumentacja) Zajmując trzecie miejsce w Lahti polscy skoczkowie narciarscy po raz 32. stanęli na podium drużynowych zawodów Pucharu Świata. Na ten dorobek składa się… » więcej 2023-03-25, godz. 18:00 Ekstraklasa siatkarek - Developres - MKS Kalisz 3:0 Developres Bella Dolina Rzeszów - Energa MKS Kalisz 3:0 (25:23, 25:22, 25:17). Developres Bella Dolina Rzeszów: Anna Obiała, Katarzyna Wenerska, Jelena Blagojevic… » więcej 2023-03-25, godz. 17:50 Holandia/ Rosyjski szpieg, który chciał zinfiltrować MTK w Hadze, został oskarżony przez amerykańską prokuratur… Deportowany w kwietniu ubiegłego roku z Holandii i aresztowany później w Brazylii rosyjski agent GRU Siergiej Czerkasow, który chciał szpiegować Międzynarodowy… » więcej 2023-03-25, godz. 17:50 Dookoła Katalonii - Groves wygrał kolejny etap, Roglic wciąż liderem Australijczyk Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) wygrał w Molins de Rei, po finiszu z peletonu, szósty etap wyścigu kolarskiego Dookoła Katalonii. Koszulkę… » więcej 2023-03-25, godz. 17:30 M. Dworczyk: w sobotę rano w Dnipro zmarł ciężko ranny polski ochotnik W sobotę rano w szpitalu w Dnipro zmarł ciężko ranny polski ochotnik; to tragiczny tydzień, łącznie zginęło trzech naszych rodaków walczących po stronie… » więcej 2023-03-25, godz. 17:10 Włochy/ W całym kraju obchody Dantedi - Dnia Dantego 25 marca Włosi obchodzą Dantedi - Dzień Dantego. Ustanowił go rząd w Rzymie ku czci autora „Boskiej komedii”, ojca współczesnego języka włoskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »