Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 14:20 Autor: PAP

Zachodniopomorskie/ Skupuje i przerabia samochody dla ukraińskiej armii

Mieszkaniec Dolic (woj. zachodniopomorskie) skupuje i przerabia samochody terenowe, które trafiają do ukraińskich artylerzystów m.in. w okolice Zaporoża. Przerobione pojazdy łatwiej poruszają się w trudnych warunkach oraz wyposażone są w niezbędny sprzęt naprawczy.

Dwa przerobione samochody trafiły już do Zaporoża, niebawem trafią tam też kolejne trzy, w tym jeden z podnośnikiem koszowym. Każdy remont pojazdu obejmuje m.in. podniesienie nadwozia, dzięki czemu samochody łatwiej poruszają się w niemal każdym terenie, wyposażenie w niezbędny sprzęt naprawczy oraz malowanie na barwy wojskowe.


"Nie potrzebne są drogie samochody, one nie jadą na pokaz. Potrzebne są przede wszystkim te z napędem 4x4, pojazdy muszą m.in. szybko wozić rannych do miast. Tu ważne jest, aby np. fotele były miękkie, bo twarde nie służą poszkodowanym" – powiedział inicjator akcji Volodvmyr Kharyton.


Jak dodał "artylerzyści mogą zrobić w ciągu doby do 500 kilometrów, sprzęt musi być często transportowany z miejsca na miejsce, dlatego ważne jest, aby mieli czym się przemieszczać, a także gdzie przenocować".


Volodvmyr Kharyton w Polsce mieszka od ośmiu lat. W momencie wybuchu wojny na Ukrainie od razu rozpoczął akcje pomocowe. Poza przerabianiem samochodów, zajmuje się też szyciem odzieży dla żołnierzy. Pojazdy, które jadą na Ukrainę wypełnione są ubraniami.


"Ubrania muszą być przystosowane do każdych warunków, w zależności od miejsca i pogody. Szyjemy dla żołnierzy nieprzemakalną i ciepłą odzież m.in. zarówno do działań w lasach, jak i warunkach zimowych, gdy napada śnieg" – dodał Kharyton.


Jak podkreślił "chronimy ich zdrowie i pomagamy im wygrać tę walkę. Pomagamy tak, żeby oni byli zabezpieczeni, żeby było im ciepło".


Volodvmyr Kharyton apeluje o wsparcie. Chętni do pomocy mogą zgłaszać się do niego, na co dzień dostępny jest w hali przy ul. Kolejowej 33c w Dolicach.(PAP)


Autorka: Małgorzata Miszczuk


Misz/ ok/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 07:50 Lubuskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, które w czwartek mogą występować niemal w całym województwie… » więcej 2023-03-30, godz. 07:50 Projekt resortu rolnictwa/ Spory o prawo do odbioru zwierząt, których zdrowie lub życie jest zagrożone Przygotowany w resorcie rolnictwa projekt ustawy dot. ochrony zwierząt w nowy sposób reguluje zasady, w jakich organizacje społeczne będą miały prawo odbioru… » więcej 2023-03-30, godz. 07:50 A.Andruszkiewicz: chcemy, żeby mObywatel był naszym cyfrowym asystentem w komunikacji z urzędami Chcemy, żeby mObywatel był naszym cyfrowym asystentem do komunikacji z urzędami, z administracją państwową, gdzie znajdziemy cały szereg możliwości i… » więcej 2023-03-30, godz. 07:40 W czwartek ma ruszyć proces propagatora pseudomedycyny Jerzy Z., chodzi o sprzedaż produktów leczniczych bez zezwol… W czwartek w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie ma ruszyć proces znanego polskiego przedsiębiorcy, a także propagatora pseudomedycyny… » więcej 2023-03-30, godz. 07:40 S. Karczewski: decyzja o blokowaniu uchwał PiS przez marszałka Senatu jest polityczna Decyzja marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o odroczeniu prac nad projektami uchwał PiS ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz dotyczącej reparacji… » więcej 2023-03-30, godz. 07:40 Mołdawia/ Przy ulicy śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego w Kiszyniowie leży "mała Polska" Przy ulicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Kiszyniowie, tutaj w naszej bibliotece, leży 'mała Polska' w Mołdawii - powiedziała w rozmowie z PAP dyrektorka… » więcej 2023-03-30, godz. 07:40 Wicepremier Błaszczak: wzmacniamy wojsko w całym kraju, ale szczególnie we wschodniej części Wzmacniamy wojsko w całym kraju, ale szczególnie we wschodniej części, a więc także w województwie warmińsko--mazurskim - powiedział w czwartek w rozmowie… » więcej 2023-03-30, godz. 07:40 GDDKiA: mżawka i deszcz mogą utrudniać jazdę kierowcom Mżawka oraz deszcz mogą utrudniać jazdę kierowcom - ostrzegła w czwartek rano GDDKiA. Dodała, że na sieci dróg pracuje 30 jednostek do zimowego utrzym… » więcej 2023-03-30, godz. 07:30 Paweł Kukiz: skoro Z.Ziobro twierdzi, że ustawa o sądach pokoju jest szkodliwa, to znaczy, że jest świetna Skoro minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro twierdzi, że ustawa o sądach pokoju jest szkodliwa, to znaczy, że jest świetna - ocenił… » więcej 2023-03-30, godz. 07:20 Rzeszów/„Secesja-stylowa jedność sztuk” – nowa wystawa w muzeum okręgowym „Secesja-stylowa jedność sztuk” to najnowsza wystawa, na którą od czwartkowego popołudnia zaprasza Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Znajdzie się na niej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »