Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 12:40 Autor: PAP

Rusza Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Województwa Dolnośląskiego

Dolnośląskie muzea mogą do końca kwietnia zgłaszać wydarzenia i projekty zrealizowane w 2022 roku do Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Województwa Dolnośląskiego. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród planowane jest jesienią.

Celem konkursu – współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Oddział Dolnośląski Stowarzyszenia Muzealników Polskich – jest promowanie najwybitniejszych dokonań dolnośląskich muzeów.


Wyodrębnione zostały w nim trzy kategorie: wystawy czasowe, przedsięwzięcia edukacyjne oraz projekty naukowe.


„Partnerując w organizacji tego konkursu, chcemy pokazać jak wiele mają do zaoferowania dolnośląskie muzea. Oczekujemy dobrze opisanej wystawy, ekspozycji czy wydawnictwa. Niezależna komisja ekspertów oceni i wybierze te, które otrzymają Nagrody Marszałka. Mam nadzieję, że dzięki temu wielu Dolnoślązaków zwróci uwagę na to, że ma muzeum w swojej okolicy warte odwiedzenia” – powiedział członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj.


Jak wskazał inicjator konkursu, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju dr hab. Maciej Szymczyk, na Dolnym Śląsku jest 68 muzeów, które zgromadziły około miliona eksponatów. „Rocznie placówki organizują od 170 do 350 wystaw czasowych oraz ponad tysiąc innych przedsięwzięć edukacyjnych, naukowych czy popularyzatorskich. Rocznie zwiedza je ok. 2 miliony osób. Muzea posiadają ogromny potencjał, który należy wykorzystać w celu dalszego umacniania tożsamości kulturowej Dolnego Śląska oraz promocji regionu” – podkreślił.


Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli kultury i mediów, w każdej kategorii będzie mogła przyznać trzy nagrody finansowe - za I miejsce 10 tys. zł, za II 6 tys. zł i za III 3 tys. - oraz po dwa wyróżnienia.


Jak podkreślono, przy podejmowaniu decyzji członkowie Kapituły będą kierować się m.in. stopniem wykorzystania przy realizacji wydarzeń zgromadzonych przez dolnośląskie muzea dóbr kultury, innowacyjnością projektów, możliwością wykorzystania ich do rozwoju muzeów, potencjałem promocyjnym oraz znaczeniem wydarzeń dla kultury Dolnego Śląska.


Zgłoszenia będzie można nadsyłać do końca kwietnia 2023 roku a rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród planowane jest na jesień - podczas obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ pat/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 16:50 Lubelskie/ Niewybuch z czasów II wojny światowej w Wohyniu; ewakuacja szkoły i okolicznych mieszkańców Niewybuch znaleziono we wtorek w miejscowości Wohyń (Lubelskie). Najprawdopodobniej jest to pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Na czas usuwania… » więcej 2023-03-28, godz. 16:50 GDDKiA ostrzega kierowców przed opadami śniegu i deszczu oraz błotem pośniegowym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzegła kierowców przed opadami śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, które mogą utrudniać jazdę. » więcej 2023-03-28, godz. 16:50 Gdańsk/ Politechnika ma nowy samochód, który pomoże w utrzymaniu dróg Nowoczesny samochód badawczy Politechniki Gdańskiej jest wyposażony w system laserowy umożliwiający zaawansowane pomiary stopnia zużycia nawierzchni drogowych… » więcej 2023-03-28, godz. 16:50 Tusk: założę się o symboliczne jedno euro, że w dwa lata pokonamy inflację Lider PO Donald Tusk ocenił, że po przywróceniu zasad wydawania publicznych pieniędzy i działania NBP z czasów gdy rządziła PO, w ciągu dwóch lat Polska… » więcej 2023-03-28, godz. 16:50 Senacka komisja zaproponowała poprawki do ustawy o homologacji pojazdów Senacka komisja infrastruktury zaproponowała podczas wtorkowego posiedzenia kilka poprawek do ustawy systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia. Poprawki… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Świętokrzyskie/ Zablokowana dk 74 w Gołoszycach; ranne trzy osoby Po zderzeniu trzech pojazdów zablokowana jest droga krajowa nr 74 w Gołoszycach (Świętokrzyskie). Utrudnienia występują na odcinku Opatów - Kielce - poinformowały… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych W porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady Ministrów, które planowane jest w środę, 29 marca, znalazł się projekt ustawy regulującej warunki i zasady… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Z.Ziobro: stanowisko PG do TK ws. nowelizacji ustawy o SN będzie diametralnie odmienne od stanowiska premiera Skorzystam z przysługującego Prokuratorowi Generalnemu uprawnienia i skieruję do TK stanowisko ws. nowelizacji ustawy o SN; będzie ono diametralnie odmienne… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Hiszpania/ Do 80 proc. rabatu na artykuły żywnościowe bliskie przeterminowania w supermarkecie online w Barcelonie Pierwszy supermarket online o nazwie Buo od ponad dwóch miesięcy sprzedaje w Barcelonie nawet z 80-procentowym rabatem produkty żywnościowe, które trafiłyby… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Przemyśl/ Powstanie obiekt promujący Twierdzę Przemyśl Ponad 9,2 mln zł kosztować będzie budowa Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl. Obiekt, który zlokalizowany będzie przy stoku narciarskim w Przemyślu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »