Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 12:30 Autor: PAP

Dolnośląskie/ Sprzęt komputerowy dla uczniów IV klas trafi do 700 szkół w regionie

27 tys. laptopów trafi od września do uczniów rozpoczynających naukę w IV klasach szkół podstawowych na Dolnym Śląsku. Sprzęt otrzymają uczniowie uczęszczający do ponad 700 szkół w regionie.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą im służyły przez kolejne lata edukacji. Sprzęt trafi do dzieci, które rozpoczną naukę w klasie IV w roku szkolnych 2023/2024. Uczniowie otrzymają laptopy na własność – będą mogli z nich korzystać w szkole i w domu. Sprzęt kupi w przetargu Centrum Obsługi Administracji Rządowej.


Sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński podkreślił w środę podczas konferencji prasowej we Wrocławiu, że dzięki upowszechnieniu sprzętu w klasach, na każdej lekcji będzie można wykorzystać komputer. „To jest przyszłość, jeśli chodzi o oświatę” – powiedział Cieszyński.


Dodał, że przez pierwsze dwa lata program zakupu laptopów dla czwartoklasistów będzie finansowany ze środków europejskich, a w kolejnych latach ze środków budżetowych. „Za osiem lat będzie mogli powiedzieć, że całe pokolenie uczniów szkół podstawowych dysponuje takim sprzętem” – mówił Cieszyński.


Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, pytany o specyfikację laptopów dla czwartoklasistów, podkreślił, że będzie to sprzęt, którego koszt oszacowany jest na około 2,5 tys. zł za sztukę. „To jest sprzęt ze średniej półki” – dodał Cieszyński.


Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował, że w ramach nowego programu na Dolnym Śląsk trafi 27 tys. laptopów dla uczniów IV klas. „To program skierowany do 700 dolnośląskich szkół publicznych” – dodał Obremski.


Podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano również program, w którego ramach w skali kraju przekazano dzieciom z terenów popegeerowskich 225 tys. sztuk sprzętu komputerowego – laptopów, komputerów stacjonarnych i tabletów. Na Dolny Śląsk trafiło 23 tys. sztuk tego sprzętu.


„Wójtowie i burmistrzowie sygnalizują, że program okazał się sukcesem i przyczynił się do likwidacji wykluczenia informatycznego” – podkreślił Obremski.(PAP)


Autor: Piotr Doczekalski


pdo/ joz/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 09:10 Hołownia: "zaganianie" całej opozycji na jedną listę przez Tuska to błąd Uważam, że strategia lidera PO Donalda Tuska 'zaganiania' nas wszystkich na jedną listę jest strategią błędną, przynoszącą punkty tylko Konfederacji… » więcej 2023-03-29, godz. 09:10 Piłkarze Argentyny rozgromili Curacao, hat-trick Messiego Piłkarze Argentyny rozgromili Curacao 7:0 (5:0) w towarzyskim meczu w Santiago del Estero. W pierwszej połowie hat-trickiem popisał się Lionel Messi, który… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 Minister zdrowia: jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego - stwierdził w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachorowań na COVID-19 jest… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 USA chcą trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie Stany Zjednoczone popierają utworzenie specjalnego trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczyła ambasador Beth Van Schaack, przedstawicielka… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 M. Przydacz o ewentualnym bojkocie Igrzysk w Paryżu: taka decyzja powinna zostać wypracowana w szerszej koalicji pa… Taka decyzja powinna zostać wypracowana w szerszej koalicji państw i dopiero wówczas można by było mówić o twardych decyzjach i rekomendacjach - powiedział… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Poręba: prezes Kaczyński w niedzielę pojawi się w Wadowicach Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę 2 kwietnia, w rocznicę papieża Jana Pawła II, pojawi się w Wadowicach; na trasę ma wrócić w kolejnych tygodniach… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 "GP": rosyjski cień prześladowczyni ks. Blachnickiego 'Rosyjski cień rosyjski cień prześladowczyni ks. Blachnickiego' przybliża środowa 'Gazeta Polska'. 'Tak wygląda działalność i kadry stowarzyszenia założonego… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Tarnobrzeg/ Biegli chcą w warunkach szpitalnych przebadać matkę i jej partnera podejrzanych o usiłowanie zabójstwa… Zespół biegłych, który przeprowadził jednorazowe badanie młodej pary Ukraińców, podejrzanych o usiłowanie zabójstwa obecnie 3-letniego synka kobiety… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Poręba o decyzji MKOL: nie ma czegoś takiego jak sportowiec neutralny Decyzja MKOL to błąd wizerunkowy i strategiczny; nie ma czegoś takiego jak sportowiec neutralny, to zawsze będzie Rosjanin, którego kraj bombarduje, morduje… » więcej 2023-03-29, godz. 08:40 Mazowieckie/ Zderzenie dwóch aut na dk 50 - jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu; trasa nadal zablokowana W miejscowości Rębowo na drodze krajowej nr 50 zderzyły się w środę rano dwa samochody. Kierowca jednego z nich zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Trzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »