Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 11:50 Autor: PAP

Ruszył konkurs na „Europejskie Drzewo Roku”; kandyduje dąb z Łodzi

Ruszył plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku. Polskim kandydatem jest 180-letni dąb Fabrykant, który rośnie w Łodzi. Głosować można od środy do końca lutego za pośrednictwem Internetu – podali ekolodzy z Klubu Gaja, który koordynują konkurs w Polsce.

Zwycięzca wyłoniony zostanie spośród 16 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych.


Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek powiedział, że Polskę reprezentuje dąb Fabrykant, który zwyciężył w krajowym konkursie Drzewo Roku 2022, organizowanym przez to stowarzyszenie.


"To jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka miasta. Jego nazwa nawiązuje do przemysłowej historii Łodzi. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 m, co robi ogromne wrażenie na przechodniach. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic” – powiedział Jacek Bożek.


Łódzki dąb w ub.r. tryumfował w konkursie Drzewo Roku. Otrzymał wówczas ponad 5,5 tys. głosów.


Bożek zaznaczył, że polskie drzewo może wygrać w konkursie europejskim, ale będzie to zależało od determinacji, współpracy i zaangażowania. „Budowanie kapitału społecznego wokół i dla drzew ma wymiar nie tylko ekologiczny. Jest tworzeniem opowieści o naszej lokalności i historii miejsca. Drzewo może stać się symbolem związków z przyrodą. Tego właśnie potrzebujemy jako społeczności lokalne, które poszukują nowych tożsamości i wartości” – zaznaczył prezes Klubu Gaja.


Głosowanie potrwa do końca lutego. W ostatnim tygodniu tego miesiąca liczba głosów nie będzie widoczna na stronie. Odbywa się ono na stronie https://www.treeoftheyear.org/pl/vote. Tam też można zobaczyć wszystkich kandydatów.


Fabrykant ma 15 rywali. To m.in. platan z Bułgarii, który pamięta okres pierwszego cesarstwa bułgarskiego istniejącego między VII i IX w. Jest chorwacki dąb na krasowym polu, które wiosną i jesienią zamienia się w jezioro. Wówczas widoczne są tylko te najwyższe, jak on. Kandydatką jest czeska grusza. Rośnie 25 metrów od kopalni uranu. Jabłoń z Królewca na Ukrainie ma zdolność zakorzeniania się: gdy jeden z jej pni obumiera, z ziemi wyrasta nowy. 500-letni cis z Wielkiej Brytanii strzeże ruin opactwa Cystersów w Waverle, a eukaliptus z Contige w Portugalii to największe sklasyfikowane drzewo w tym kraju.


Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 13 lat szuka w Europie drzew z najciekawszymi historiami, zwracając tym samym uwagę społeczną na te szczególnie ciekawe, stare, czy będące ważnymi elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. "Wszystkie je należy chronić" - dodał Jacek Bożek.


W 2017 r. zwycięzcą konkursu został dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu, a w rok temu tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał dąb Dunin – strażnik Puszczy Białowieskiej.


Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. Dotychczas konkurs zgromadził już ponad 1 tys. drzew – świadków europejskiej historii. Co roku bierze w nim udział ponad 300 tys. osób z całej Europy.


W Polsce organizatorem konkursu jest Klub Gaja, który powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody praw zwierząt. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ je/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 00:10 Pomorskie/ Jedna osoba ranna w wypadku na dk 21 k. Miastka; droga zablokowana Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło w piątek na drodze krajowej nr 21 k. Miastka (woj. pomorskie). Droga zablokowana. Utrudnienia mogą… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 El. ME 2024 - trener Santos: kto nie broni dobrze, ten nie może atakować 'Kto nie broni dobrze, ten nie może atakować. Kto źle atakuje, nie ma też jak bronić' - powiedział na konferencji prasowej Fernando Santos, selekcjoner piłkarskiej… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 Austria aresztuje Putina i dokona jego ekstradycji do Hagi Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji Władimira Putina do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli… » więcej 2023-03-24, godz. 23:50 El. ME 2024 - trener Czechów: udany mecz z faworytem grupy (opinia) Po meczu Czechy - Polska (3:1) w eliminacjach mistrzostw Europy powiedzieli: Jaroslav Silhavy (trener reprezentacji Czech): 'Muszę pochwalić swoich piłkarzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »