Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 11:40 Autor: PAP

Raport: Polska jest jedynym krajem UE, w którym nastąpił wzrost śmiertelności z powodu raka prostaty

Polska jest jedynym krajem UE, w którym w latach 2015-2020 zanotowano wzrost śmiertelności wywołanej przez raka prostaty – wyniósł on 18 proc. Rak gruczołu krokowego to najczęściej rozpoznawany w Polsce nowotwór złośliwy u mężczyzn – wynika z raportu Komitetu ds. Ochrony Zdrowia.

Badanie zaprezentowano w środę w Warszawie. Wynika z niego, że rak gruczołu krokowego jest najczęściej rozpoznawanym w Polsce nowotworem złośliwym u mężczyzn – w 2019 r. odpowiadał za 20,6 proc. zachorowań onkologicznych w populacji dorosłych mężczyzn. W tym samym roku rak prostaty stanowił drugą przyczynę zgonów z powodów nowotworowych wśród mężczyzn (10,3 proc.).


Obecnie, spośród wszystkich chorób nowotworowych dotykających polskich mężczyzn, rak prostaty wyróżnia się największą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności. W badaniu wskazano niepokojące zjawisko, jakim jest diagnozowanie choroby na zbyt późnym etapie. Obecnie prawie 25 proc. nowozdiagnozowanych chorych ma już przerzuty.


Eksperci wskazują, że rak prostaty we wczesnym stadium zaawansowania bardzo często nie daje żadnych objawów klinicznych. Od pojawienia się pierwszych komórek rakowych do czasu wystąpienia budzących obawy objawów może minąć nawet kilkanaście lat.


"Wykrycie choroby na wczesnym etapie jest jednak niezwykle istotne dla powodzenia późniejszej terapii, ponieważ daje nawet 90 proc. szans na wyleczenie" – stwierdzono w badaniu.


Autorzy badania zwracają uwagę, że zwiększająca się zachorowalność na raka prostaty stanowi narastający problem zdrowotny również w innych krajach Unii Europejskiej, ale po wdrożeniu działań profilaktycznych poprawiły się wyniki leczenia. W Polsce jednak wciąż niewielu mężczyzn wykonuje podstawowe działania profilaktyczne, które pozwoliłyby na wykrycie raka prostaty na wcześniejszym etapie.


Wskazano, że badaniu stężenia PSA, czyli swoistego antygenu gruczołu krokowego, poddało się tylko 37 proc. Polaków w wieku 55-64 lat, a codziennie średnio 48 mężczyzn w Polsce otrzymuje diagnozę raka gruczołu krokowego.


Nowotwór ten charakteryzuje się największą dynamika wzrostu zachorowań, przy umieralności, która od 2004 r. rośnie. Zgodnie z raportem Fundacji "Eksperci dla Zdrowia" z 2018 r., w Polsce w 2010 r. na nowotwór złośliwy gruczołu krokowego chorowało 74 237 pacjentów, a do 2017 r. liczba pacjentów zwiększyła się niemal dwa razy – do ponad 118 tys. chorych.


W państwach UE od 2015 r. liczba zgonów z powodu nowotworu prostaty spadła o 7 proc. – np. we Francji w 2020 r. była niższa o 27 proc. w porównaniu z danymi z 2014 r.


Polska jest jedynym krajem, w którym w okresie pięciu lat (2015-2020) zanotowano wzrost wskaźnika śmiertelności pacjentów z rakiem prostaty. Wyniósł on 18 proc.


Proponowane w badaniu zmiany obejmują m.in. zniesienie skierowań do poradni urologicznych i wprowadzenie świadczenia kompleksowej diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego.


Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że na liście refundacyjnej obowiązującej od 1 marca zajdą istotne zmiany dotyczące chorych na raka gruczołu krokowego. "Trzy leki dostały decyzje o refundacji" – powiedział.


Lekarze mają do dyspozycji dwie podstawowe metody radykalnego leczenia raka prostaty: leczenie chirurgiczne i radioterapię. Oprócz tego można stosować terapie hormonalne czy leki nowego rzutu, z zastrzeżeniem, że to nie są metody, które doprowadzą do całkowitego wyleczenia, tylko do przedłużenia życia.(PAP)


Autorka: Agata Zbieg


agz/ joz/


Kraj i świat

2023-04-01, godz. 13:00 Gra akcji „God Of War Ragnarok” zdobyła aż sześć nagród na gali BAFTA Games Awards Przygodowa gra akcji z nordyckimi bogami i olbrzymami w tle otrzymała nagrody za najlepszą animację, efekty audio, muzykę, nagrodę specjalną przyznawaną… » więcej 2023-04-01, godz. 13:00 Małopolskie/ Pień drewna zabił mężczyznę podczas wycinki drzew Około 40-letni mężczyzna zginął w wyniku uderzenia pniem drewna w czasie wycinki drzew. Do wypadku doszło w sobotę w miejscowości Karwodrza w powiecie… » więcej 2023-04-01, godz. 13:00 Kujawsko-pomorskie/ Normalny ruch na A1 po dwóch kolizjach Przywrócono normalny ruch po dwóch kolizjach samochodów na autostradzie A1 w woj. kujawsko-pomorskim w okolicach MOP Strzelce i miejscowości Szewo - poinformował… » więcej 2023-04-01, godz. 12:50 Tenis - Petra Kvitova przeciwna dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do gry Tenisistka Petra Kvitova jest przeciwna dopuszczeniu Rosjan oraz Białorusinów do gry w Wimbledonie. 'Zawsze mówiłam, że jestem przeciwna wojnie. Martwię… » więcej 2023-04-01, godz. 12:50 Poznań/ Od soboty do końca kwietnia obowiązkowa deratyzacja Od soboty do końca kwietnia potrwa w Poznaniu obowiązkowa deratyzacja. W tym czasie właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek wyłożenia specjalnych… » więcej 2023-04-01, godz. 12:50 PŚ w skokach - czwarte miejsce Polaków w Planicy, wygrali Austriacy (opis) Polacy w składzie Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Kamil Stoch i Piotr Żyła zajęli czwarte miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich… » więcej 2023-04-01, godz. 12:50 Lubelskie/ Marszałek Sejmu spotkała się z rodziną korzystającą z programu 500 plus w Tomaszowie Lub. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz europosłanka, była minister rodziny Elżbieta Rafalska odwiedziły w sobotę jedną z rodzin, które korzystają z programu… » więcej 2023-04-01, godz. 12:40 Litwa/ Polacy na cmentarzu Antokolskim w Wilnie przywracają pamięć kwaterze 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich Na cmentarzu Antokolskim w Wilnie w sobotę odbyła się akcja porządkowania zaniedbanej i zapomnianej kwatery 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Konsul RP Irmina… » więcej 2023-04-01, godz. 12:40 Łódź/ Teatr Pinokio rozpoczyna działalność w Wigencji Sobota to pierwszy dzień działania Teatru Pinokio w nowym miejscu - zrewitalizowanej fabryce Wigencja w Łodzi. Za 42 mln zł zabytek został dostosowany do… » więcej 2023-04-01, godz. 12:40 W Polsce wykonano dotąd ponad 57 mln 959 tys. szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 959 248 szczepionek - wynika z danych zamieszczonych w sobotę na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »