Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 11:30 Autor: PAP

Rozpoczęło się spotkanie związkowców z kierownictwem MEiN

W Ministerstwie Edukacji i Nauki rozpoczęło się w środę przed południem spotkanie kierownictwa resortu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Rozmowy dotyczą m.in. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Jest to spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, w którym udział biorą przedstawiciele oświatowych związków zawodowych.


Ze strony resortu edukacji i nauki biorą w nim udział szef MEiN Przemysław Czarnek i wiceminister Dariusz Piontkowski – wynika z informacji biura prasowego ministerstwa.


Wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński przekazał dziennikarzom przed spotkaniem, że są dwa główne tematy rozmowy. Pierwszy to wzrost wynagrodzeń nauczycieli w 2023 r. Drugi – to przywrócenie artykułu 88 Karty nauczyciela, czyli uprawnień emerytalnych, które – jak powiedział – zostały odebrane nauczycielom w 1999 r.


"W sprawie wynagrodzeń nasz postulat jest niezmienny – domagamy się wzrostu tzw. kwoty bazowej o 22,5 proc.(...)" – powiedział Baszczyński.


Przedstawiona będzie też propozycja wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 15 proc. "Jednocześnie sygnalizujemy, że będziemy wkrótce składać poprawkę w Sejmie o nowelizację rozwiązań Karty nauczyciela w zakresie wynagradzania" – przekazał.


Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa powiedział dziennikarzom przed spotkaniem, że rozmowa będzie dotyczyć nowego systemu wynagradzania, artykułu 88 w Karcie nauczyciela i standaryzacji pracy w oświacie.


"Nie spodziewamy się dzisiaj niczego dobrego. Wcale nie jestem optymistą. Prawdopodobnie usłyszymy to, co cała Polska wie – że nie ma pieniędzy" – dodał. Ocenił, że nie ma dialogu z MEiN.


Jak przekazał PAP Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), przedmiotem rozmów będą też uzgodnienia projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy – ZNP zamierza przedstawić propozycje korzystniejszych rozwiązań płacowych niż proponowane w tym projekcie.


Związkowcy chcą też omówić zmiany rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczyciela. ZNP podał, że projekt nowelizacji zgodny jest z postulatem ZNP – likwiduje wartości punktowe przy dokonywaniu oceny pracy. Poruszony ma być także temat zmian przepisów w sprawie emerytury „stażowej” dla nauczycieli.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 08:50 SG: we środę z Ukrainy przyjechało 20,6 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. We środę z Ukrainy do Polski przyjechało 20,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. - podała w czwartek Straż Graniczna. » więcej 2023-03-23, godz. 08:40 Wiceszef MSZ: Wizyta księcia Williama w Polsce poświęcona jest przede wszystkim wsparciu dla Ukrainy i Polski Wizyta księcia Williama w Polsce poświęcona jest wsparciu dla Ukrainy i wsparciu dla Polski, jako państwa, które Ukrainę wspiera; ma to znaczenie symboliczne… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 Chińska armia twierdzi, że odpędziła amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych; Waszyngton zaprzecza Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 Szynkowski vel Sęk: 12 maja - spotkanie europejskich ministrów Trójkąta Weimarskiego 12 maja w Zamku w Kórniku pod Poznaniem odbędzie się spotkanie ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego - poinformował w czwartek minister ds. europejskich… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 M.Przydacz: wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie Wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie; stosunki polsko-brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze - powiedział w czwartek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:20 Podkarpackie/Ikony ze Starego Dzikowa, autorstwa ukraińskiego artysty, na wystawie w cerkwi w Radrużu 9 ikon pochodzących z cerkwi pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie, autorstwa jednego z najwybitniejszych ukraińskich malarzy XIX i XX wieku Osypa Kuryłasa, będzie… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Washington Wizards - Denver Nuggets 104:118Miami Heat - New York Knicks 127:120Toronto Raptors - Indiana Pacers… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Szynkowski vel Sęk: porozumienie ws. izraelskich wycieczek to dobry prognostyk Jest to dobry prognostyk, że po niespełna półtora roku bardzo niełatwych rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zupełnie zmieni wymiar wycieczek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: Colorado Avalanche - Pittsburgh Penguins 2:5Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 4:3 po dogr.Tabele: Atlantic Division1… » więcej 2023-03-23, godz. 07:50 Były hokeista NHL Słowak Chara zadebiutuje w prestiżowym maratonie w Bostonie Były hokeista NHL, 46-letni Słowak Zdeno Chara, który karierę zakończył we wrześniu, podejmuje nowe wyzwanie. Zamierza wystartować w maratonie i to jednym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »