Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 18:20 Autor: PAP

PE/ Waszczykowski: Rosja chce eskalować wojnę; Rasmussen: trzeba wyrzucić rosyjskie wojska z Ukrainy

Sytuacja Ukrainy jest dziś bardzo trudna. Rosja jest zdecydowana prowadzić i eskalować wojnę - mówił europoseł Witold Waszczykowski (PiS) podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) w PE. "Tak długo, jak rosyjskie wojska będą na Ukrainie, będzie trwał konflikt" - wskazywał b. szef NATO Anders Fogh Rasmussen .

Podczas wspólnego posiedzenia miała miejsce wymiana poglądów z szefem gabinetu prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem i byłym sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghiem Rasmussenem na temat zwiększenia wsparcia dla Ukrainy.


W dyskusji udział wziął przewodniczący współorganizującej spotkanie Delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina, eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski.


Eurodeputowany stwierdził, że sytuacja Ukrainy jest dziś bardzo trudna, Rosja jest zdecydowana prowadzić i eskalować wojnę.


"Rozumiem, że kijowski pakt bezpieczeństwa ma doprowadzić do pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w NATO, a nie do tymczasowego rozwiązania zastępczego” - powiedział.


Były szef MSZ stwierdził, że istnieją dwie definicje zwycięstwa, z których jedna to przerwanie wojny i zamrożenie konfliktu, jak w 2015 roku, a druga to wygranie wojny i pokonanie Rosji. „Te dwie definicje prowadzą do dwóch różnych rozwiązań. Bo jak dostarczyć broń i pomoc Ukrainie? Dostarczyć broń defensywną czy ofensywną?” – pytał eurodeputowany.


Waszczykowski chciał też wiedzieć, jak różne opinie w tej sprawie wpływają na prace nad kijowskim paktem bezpieczeństwa, jakie są reakcje poszczególnych krajów i jakie są szanse na jak najszybszą realizację chociaż części celów.


W odpowiedzi Anders Fogh Rasmussen stwierdził, że definicja zwycięstwa jest bardzo łatwa i polega na wyrzuceniu wszystkich wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.


„Mogę zapewnić, że tak długo, jak rosyjskie wojska będą na Ukrainie, będzie trwał konflikt. Potrzebujemy pokoju, aby odbudować Ukrainę. Musimy dostarczyć Ukrainie wszystko, czego potrzebuje, aby osiągnąć ten cel” - powiedział.


W kwestii reakcji na kijowskie porozumienie bezpieczeństwa były sekretarz generalny NATO przekazał, że po rozmowach z przedstawicielami administracji i członkami obu partii USA ma optymistyczne podejście.


„Administracja USA zasadniczo opowiada się za tym, co jest zawarte w pakcie bezpieczeństwa z Kijowa, a obie strony popierają go poza niewielką mniejszością na demokratycznej lewicy i republikańskiej prawicy. Istnieje więc silne poparcie kijowskiego porozumienia bezpieczeństwa” – mówił Rasmussen. Dodał, że brzmi to bardzo dobrze, jednak nadal nie widać praktycznego postępu, dlatego Parlament Europejski musi wydać nową, mocną deklarację poparcia dla porozumienia.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ mms/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 17:00 Naukowcy: zielone korytarze mogą zapobiegać depresji jak leki Wdrażanie zielonych korytarzy na terenie całej Barcelony mogłoby zmniejszyć roczne zużycie leków antydepresyjnych i obniżyć koszty leczenia - informuje… » więcej 2023-03-31, godz. 17:00 Hałas związany z transportem zwiększa ryzyko samobójstw Hałas komunikacyjny może zwiększać ryzyko samobójstw - informują szwajcarscy naukowcy na łamach pisma „Environmental Health Perspectives”. » więcej 2023-03-31, godz. 17:00 Rośliny emitują dźwięki Jak wykazali izraelscy naukowcy, rośliny emitują niesłyszalne dla ludzi ultradźwięki - informuje pismo „Cell”. » więcej 2023-03-31, godz. 17:00 Hiszpania/ Media: Kościół w PRL był niszczony przez komunistów; dowodem tego jest m.in. zabicie ks. Blachnickiego W PRL Kościół katolicki był systematycznie niszczony przez komunistyczne władze, a dowodem tego jest zabicie ks. Franciszka Blachnickiego - pisze w piątek… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 Wojciechowski: pomoc dla polskich rolników w związku z Ukrainą przekroczy 1 mld zł (krótka) Suma pomocy unijnej i krajowej dla polskich rolników w związku ze zwiększonym importem towarów rolnych z Ukrainy przekroczy 1 mld zł - szacuje unijny komisarz… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 Prognoza pogody na 1 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Półwyspem Skandynawskim i Półwyspem Iberyjskim pozostawać będą układy wyżowe. Pozostały… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 MS: finał III edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości (komunikat) - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: 31 marca 2023 r. odbył się III etap Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości z udziałem inicjatora… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 Zachodniopomorskie/ Jedna osoba poszkodowana w zderzeniu samochodu z pociągiem pod Wałczem Jedna osoba została lekko poszkodowana w zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem w Strącznie pod Wałczem (Zachodniopomorskie) - poinformował w piątek rzecznik… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 414 studentów otrzyma Stypendia Ministra Edukacji i Nauki 414 studentów otrzyma Stypendia Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2022/2023 - poinformowało… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 P. Łatuszka: jesteśmy gotowi zostać wymienieni na wszystkich więźniów politycznych na Białorusi Wraz z męską częścią Narodowego Zarządu Antykryzysowego jesteśmy gotowi zostać wymienieni na wszystkich więźniów politycznych na Białorusi - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »