Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 17:30 Autor: PAP

Poznań/ Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych automatów paczkowych

Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych urządzeń do przechowywania paczek oraz nałożył kary finansowe na firmy InPost i Allegro – poinformował we wtorek poznański magistrat.

Poznański magistrat poinformował, że kontrole automatów przeprowadzono w ub. roku. Jak podał, wnioski w tej sprawie do Miejskiego Konserwatora Zabytków wysyłali mieszkańcy i rady osiedli m.in. Stare Miasto i Sołacz. Jak ustalili pracownicy urzędu, tylko 3 spośród wszystkich skontrolowanych urządzeń stało legalnie.


Zastępca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Jacek Maleszka zaznaczył, że „decyzja nakazująca demontaż dotyczy 15 automatów Allegro oraz 43 InPostu”.


„Wszystkie zostały zainstalowane bez uzyskania pozwoleń na terenie objętym ochroną konserwatorską, czyli Centrum, Wildy, Jeżyc, Sołacza, Łazarza. Wraz z zawiadomieniem o kontroli zdemontowane zostały dwa urządzenia. Należy dodać, że obowiązująca ustawa o ochronie zabytków nie przewiduje procedury legalizacji” – wskazał.


Miejski Konserwator Zabytków nałożył na firmy także kary finansowe, od których spółki odwołały się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Magistrat poinformował, że „w przypadku uprawomocnienia się decyzji InPost będzie zobowiązany do zapłaty 107 500 zł, a Allegro 37 500 zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków, co wynika z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”.


Maleszka zaznaczył, że „InPost działa na polskim rynku od wielu lat, wielokrotnie jednak naruszył obowiązujące przepisy i nie podjął żadnych dobrowolnych działań celem uniknięcia skutków łamania prawa. Automaty Allegro natomiast funkcjonują w przestrzeni miast od niedawna, a sama firma zobowiązała się do wprowadzenia odpowiednich procedur, by uniknąć tego rodzaju naruszeń w przyszłości”.


„Obie firmy wiedziały, że muszą uzyskać konieczne pozwolenia, czego dowodem są m.in. dwa wydane pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków dla urządzeń InPost oraz wystąpienia Allegro z zapytaniem o możliwość lokalizacji urządzeń w konkretnych lokalizacjach na terenie osiedla Stare Miasto kilka miesięcy przed kontrolą legalności” – dodał.


W ocenie Miejskiego Konserwatora Zabytków umiejscowienie urządzeń przechowujących przesyłki na terenie ochrony konserwatorskiej jest możliwe i akceptowalne. Jak podkreśliła Miejska Konserwatorka Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska, „firmy stawiające automaty tego typu muszą jednak otrzymać odpowiednie pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz dokonać zgłoszenia do Wydziału Urbanistyki i Architektury, a w przypadku indywidualnego wpisu do rejestru zabytków pozwolenie na budowę".


"Co więcej, urządzenia powinny wpisywać się w przestrzeń i stanowić jej estetyczne uzupełnienie, czemu w wielu przypadkach zaprzeczają, pogłębiając chaos przestrzenny” - dodała.


„Takie zasady ciążą na inwestorach również w przypadku innych inwestycji. Wygoda użytkowania i ułatwienie dla mieszkańców nie zwalniają z obowiązków nałożonych przez prawo. W wielu przypadkach postawienie urządzeń może przyczynić się do poprawy jakości otoczenia poprzez wprowadzenie zieleni, remont nawierzchni czy inne działania” – podkreśliła Bielawska-Pałczyńska.


Poznański magistrat przypomniał, że lokalizowanie automatów znajdujących się w strefie ochrony konserwatorskiej czy przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków albo w pasie drogowym wymaga uzyskania odpowiednio: pozwolenia konserwatorskiego oraz zgody Zarządu Dróg Miejskich.


„Ponadto należy także dokonać zgłoszenia lub uzyskać pozwolenie na budowę, o których mowa w ustawie prawo budowlane. Procedur należy dopełnić przed ustawieniem automatu. Ponadto urządzenia paczkowe nie mogą być sytuowane w obrębie +Parku Kulturowego Stare Miasto+” – podano.


Wskazano też, że zgodnie z przyjętą niedawno poznańską uchwałą krajobrazową, z chwilą, w której zacznie ona obowiązywać, wprowadzone zostaną również ograniczenia w zakresie dopuszczalnej powierzchni przeznaczonej na reklamy na tych urządzeniach na terenie całego miasta.


Jak podkreślił we wtorek zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, ratusz nie jest przeciwnikiem automatów paczkowych.


"Urządzenia tego typu posiadają wiele zalet i są współcześnie nieodłączną częścią miejskiego krajobrazu, a także dużą wygodą dla mieszkańców. Muszą one jednak być lokalizowane w sposób przemyślany. Tak aby nie zakłócały dostępu do komunikacji pieszej i drogowej, z uwagą na bezpieczeństwo, estetykę, a przede wszystkim z poszanowaniem przepisów, które jasno wskazują, że ustawianie automatów znajdujących się w strefie ochrony konserwatorskiej wymaga uzyskania odpowiedniej zgody” - zastrzegł Wiśniewski. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ mmu/


Kraj i świat

2024-07-20, godz. 14:10 Paryż - Ukraina wystawi najmniejszą w historii reprezentację Ukraina wypuściła do obiegu znaczek pocztowy, aby wesprzeć swoich olimpijczyków. W igrzyskach w Paryżu reprezentacja tego kraju będzie liczyła 140 sportowców… » więcej 2024-07-20, godz. 14:00 USA/ Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu … » więcej 2024-07-20, godz. 14:00 Szef MON o śledztwie ws. zabitego żołnierza: sprawa absolutnie priorytetowa To sprawa absolutnie priorytetowa, najważniejsze są efekty; jeśli ktoś dokona takiego przestępstwa, musi liczyć się z tym, że państwo polskie nie spocznie… » więcej 2024-07-20, godz. 14:00 Pomorskie/ Trzy osoby ranne w wypadku w Węgorzynku; na dk 21 ruch wahadłowy Trzy osoby zostały ranne w wypadku z udziałem trzech samochodów osobowych na drodze krajowej nr 21 w Węgorzynku w powiecie bytowskim. Wprowadzono ruch wahadłowy… » więcej 2024-07-20, godz. 13:50 Paryż - bliźniacy Chmielewscy podbijają pływacki świat Krzysztof i Michał Chmielewscy coraz bardziej przebijają się do świadomości kibiców pływania na całym świecie. Wspólne sukcesy 20-latków są wyjątkowym… » więcej 2024-07-20, godz. 13:50 Ekspert: próba zamachu na Donalda Trumpa nie rozstrzygnie wyborów w USA Ta próba zamachu, ze względu na specyfikę polityczną USA i samego Donalda Trumpa­, nie jest czynnikiem, który może w sposób absolutny rozstrzygnąć tegoroczne… » więcej 2024-07-20, godz. 13:50 Grecja/ Ponad 40 stopni i wysokie ryzyko pożarowe w części kraju Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. Wysokie temperatury, w niektórych częściach kraju przekraczające 40 stopni Celsjusza, utrzymają się przynajmniej… » więcej 2024-07-20, godz. 13:40 Synoptyk IMGW: w najbliższych dniach będzie upalnie, ale pogodnie W Polsce w najbliższych dniach możemy spodziewać się upałów i małego zachmurzenia, burze wystąpią jedynie na południowym wschodzie kraju i w Karpatach… » więcej 2024-07-20, godz. 13:40 Ukraina/ Prezydent: badamy związki Rosji z zabójstwem byłej parlamentarzystki Iryny Farion Ukraińskie służby badają wszystkie możliwe wersje zabójstwa byłej parlamentarzystki Iryny Farion, w tym tę, która wiąże sprawę z Rosją - ogłosił… » więcej 2024-07-20, godz. 13:30 Niemcy/ Kradzieże w miejscach pamięci obozów koncentracyjnych Flossenbuerg i Dachau Nieznane osoby ukradły ostatnio kilka przedmiotów z miejsc pamięci obozów koncentracyjnych Flossenbuerg i Dachau na południu Niemiec - poinformował w sobotę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »