Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 17:20 Autor: PAP

Minister ds. UE: odradzam składanie poprawek do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym

Każdy, kto składa poprawki do noweli o SN, bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko, że proces pozyskiwania środków z KPO może się załamać; odradzam składanie poprawek - powiedział we wtorek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o zapowiadane poprawki Senatu do tej nowelizacji.

We wtorek po południu Senat rozpoczął procedowanie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Senackie komisje dzień wcześniej zarekomendowały kilkanaście poprawek, m.in. likwidujących Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, przeniesienie spraw dyscyplinarnych do Izby Karnej SN, a także rozszerzenie testu bezstronności sędziego.


Szynkowski vel Sęk, został zapytany jeszcze przed posiedzeniem izby wyższej, w którym bierze udział, przez dziennikarzy o poprawki Senatu do tej noweli. Podkreślił, że jasno mówił o tym, że projekt tej ustawy jest "efektem pewnego uzgodnienia". "Każda zmiana wprowadzona do tego projektu rodzi ryzyko przedłużenia, bądź załamania się procesu pozyskiwania środków z Krajowego Planu Odbudowy" - powiedział minister ds. UE.


Według niego, "każdy, kto składa takie poprawki, bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko, że proces pozyskiwania środków z Krajowego Planu Odbudowy może się załamać". "Więc odradzam składanie poprawek" - podkreślił Szynkowski vel Sęk.


Minister ds. UE powiedział też, iż jest zaskoczony tym, że oczekiwania senatorów opozycji są "daleko dalej idące niż oczekiwania Komisji Europejskiej".


Na uwagę, że niektóre zapowiadane poprawki do tej noweli są niekonstytucyjne, Szynkowski vel Sęk przyznał rację. "Na przykład uchylenie orzeczeń (byłej) Izby Dyscyplinarnej to jest wprost naruszenie zasady trójpodziału władzy. Inne poprawki, które są składane, również mam wrażenie, że są próbą, ale taką dość nieudolną nasypania +piachu w tryby+, ale podchodzę do tego ze spokojem" - powiedział.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.


Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA. (PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ itm/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 09:50 Prezydent Tajwanu wyruszyła do USA mimo groźby odwetu ze strony komunistycznych Chin Zewnętrzna presja nie powstrzyma Tajwanu przed kontaktami ze światem - oświadczyła w środę prezydent Caj Ing-wen przed wylotem do USA. Komunistyczne władze… » więcej 2023-03-29, godz. 09:50 Liga NHL - porażka najlepszych w sezonie Bruins Zdecydowanie najlepszy zespół sezonu zasadniczego zawodowej ligi NHL Boston Bruins przegrał u siebie 1:2 z walczącymi o udział w play off hokeistami Nashville… » więcej 2023-03-29, godz. 09:40 Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy, zmarł 29 marca 2020 r. w Krakowie… » więcej 2023-03-29, godz. 09:40 Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra (krótka) Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to… » więcej 2023-03-29, godz. 09:30 GE Lighting, spółka należąca do Savant, przechodzi z rozwiązania do zarządzania zmianami SAP ChaRM na Rimini Watch™… Lider rynku produktów oświetleniowych do budynków mieszkalnych i inteligentnych domów wybiera Rimini Street w celu zoptymalizowania swoich operacji, zwiększenia… » więcej 2023-03-29, godz. 09:30 Opublikowano projekt - w kwietniu maseczki w aptekach i przychodniach nadal obowiązkowe Obowiązek zakrywania, przy pomocy maseczki, nosa i ust w aptekach, przychodniach i w szpitalach zostanie przedłużony do 30 kwietnia 2023 r. - wynika z opublikowano… » więcej 2023-03-29, godz. 09:30 Ukraina/ Wicepremier Fedorow: pierwsze trzy kompanie dronów gotowe do walki Pierwsze trzy kompanie dronów wyprodukowanych na Ukrainie są już gotowe do walki; jest to nowe podejście do prowadzenia działań wojennych - poinformował… » więcej 2023-03-29, godz. 09:20 Messi przekroczył granicę 100 bramek w reprezentacji (dokumentacja) Lionel Messi został trzecim piłkarzem w historii, który przekroczył granicę 100 bramek w drużynie narodowej. W meczu z Curacao (7:0) Argentyńczyk strzelił… » więcej 2023-03-29, godz. 09:10 Piłkarze Argentyny rozgromili Curacao, hat-trick Messiego Piłkarze Argentyny rozgromili Curacao 7:0 (5:0) w towarzyskim meczu w Santiago del Estero. W pierwszej połowie hat-trickiem popisał się Lionel Messi, który… » więcej 2023-03-29, godz. 09:10 Hołownia: "zaganianie" całej opozycji na jedną listę przez Tuska to błąd Uważam, że strategia lidera PO Donalda Tuska 'zaganiania' nas wszystkich na jedną listę jest strategią błędną, przynoszącą punkty tylko Konfederacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »