Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 17:10 Autor: PAP

Łotwa/ Szefowie MSZ: kwestia agresji Rosji na Ukrainę to dla nas nie kwestia polityczna, a egzystencjalna (krótka3)

Kwestia agresji Rosji na Ukrainę to dla nas nie kwestia polityczna, a egzystencjalna; nie ustaniemy we wspieraniu Ukrainy, musimy także zacieśnić współpracę naszych państw - mówili ministroiwe SZ państw bałtyckich po spotkaniu z udziałem szefa MSZ Zbigniewa Raua w Rydze.

We wtorek ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii - Zbigniew Rau, Gabrielius Landsbergis, Edgars Rinkeviczs oraz Urmas Reinsalu spotkali się w Rydze, gdzie podpisali wspólną deklarację dotyczącą zacieśnienia współpracy między czterema państwami.


"Agresja Rosji na Ukrainę nie jest sprawą polityczną dla naszych państw, to kwestia egzystencjalna. Dlatego nasza dzisiejsza deklaracja wskazuje, że zamierzamy stworzyć platformę dla wzmocnionej współpracy - to konieczność dla naszej wolności, naszego bezpieczeństwa, a także dla wolności i zwycięstwa Ukrainy" - oświadczył estoński minister Urmas Reinsalu podczas konferencji po spotkaniu ministrów.


Jak mówił, cztery państwa nie ustaną we wspieraniu Ukrainy we własnym zakresie, ale nalegają na inne państwa Zachodu, by te pomagały Ukrainie szybciej. "Ukraina potrzebuje myśliwców, pocisków dalekiego zasięgu, czołgów przybywających w adekwatnym czasie. Musimy działać" - apelował.


Reinsalu zwrócił także uwagę, że przyszłe sankcje na Rosję należy skonstruować tak, by nie było w nich żadnych dziur czy możliwości ich obejścia.


"Na stole jest także propozycja limitu cenowego na kolejne rosyjskie produkty naftowe" - przypomniał, wzywając do intensywnej debaty nad takim rozwiązaniem. Podkreślił, że kraje bałtyckie i Polska to państwa "graniczące z agresorem", dlatego tematem rozmów była też ściślejsza kontrola granic i współpraca w tym zakresie.


Z kolei szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Polska i państwa bałtyckie zawsze podzielały postawę wobec zagrożeń ze wschodu. Jak ocenił, w tym regionie "rodzi się nowa architektura bezpieczeństwa" europejskiego. "Bo gdzie, jeśli nie w regionie bałtyckim, Polsce i Ukrainie nowa formuła europejskiego bezpieczeństwa nabierze kształtu?" - wskazał.


Dodał, że po tym, jak wojska rosyjskie opuszczą Ukrainę, konieczne będzie przedyskutowanie, jak zabezpieczyć ją przed kolejnymi atakami. Polityk przypomniał, że w lipcu w Wilnie odbędzie się szczyt NATO, na którym Polska i kraje bałtyckie będą działać na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, a także rozszerzenia Sojuszu i dalszego wsparcia Ukrainy.


Łotewski minister Rinkeviczs zwrócił natomiast uwagę na kwestię dopuszczania rosyjskich sportowców do udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Zaznaczył, że międzynarodowe organizacji sportowe powinny współpracować w tej kwestii. "To nie jest oczywiście odpowiedzialność instytucji rządowych, tyko organizacji sportowych, mimo to należy zwrócić się do nich o rozważanie tej kwestii.


Wtórował mu Reinsalu: "To kwestia tchórzostwa - mówienie, że sport to osobna kwestia od polityki. Cóż, ludzie uprawiają sport, i to ludzie cierpią. To nie jest kwestia polityki czy debaty akademickiej o sporcie; to kwestia człowieczeństwa. Potępiamy tę decyzje" - oświadczył.(PAP)


z Rygi Mikołaj Małecki


mml/ itm/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 18:50 USA/ Dyrektorka szkoły zmuszona do rezygnacji po pokazaniu uczniom nagiego Dawida - słynnej rzeźby Michała Anioła W Tallahassee na Florydzie zmuszono do rezygnacji dyrektorkę szkoły Hope Carrasaquillę, którą jeden z rodziców oskarżył o narażenie uczniów 6. klasy… » więcej 2023-03-25, godz. 18:50 PŚ w skokach - Żyła: na pierwszą próbę jeszcze się nie obudziłem 'Na pierwszy skok jeszcze się nie obudziłem, ale drugi był naprawdę fajny' - skomentował Piotr Żyła swój występ w drużynowych zawodach Pucharu Świata… » więcej 2023-03-25, godz. 18:40 PŚ w skokach - polska drużyna trzecia w Lahti, wygrała Austria (opis) Polacy, w składzie: Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kamil Stoch, zajęli trzecie miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach… » więcej 2023-03-25, godz. 18:30 USA/ Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych wybuchu w fabryce czekolady w Pensylwanii Co najmniej pięć osób zginęło na skutek piątkowego wybuchu w fabryce czekolady w amerykańskim stanie Pensylwania; siedem osób jest hospitalizowanych, a… » więcej 2023-03-25, godz. 18:20 Szef MON: bronimy Jana Pawła II jak żołnierzy na granicy z Białorusią Bronimy Jana Pawła II jak żołnierzy na polsko-białoruskiej granicy - powiedział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak na Akademii Kultury Społecznej… » więcej 2023-03-25, godz. 18:10 NASA: w sobotę wieczorem pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci ogromna asteroida W sobotę o godzinie 20:49 czasu polskiego pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci asteroida; tak wielki obiekt przelatuje obok Ziemi raz na 10 lat - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 18:10 PŚ w skokach - polska drużyna trzecia w Lahti, wygrała Austria (krótka) Polacy, w składzie: Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kamil Stoch, zajęli trzecie miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach… » więcej 2023-03-25, godz. 18:10 PŚ w skokach - 32. podium polskiej drużyny (dokumentacja) Zajmując trzecie miejsce w Lahti polscy skoczkowie narciarscy po raz 32. stanęli na podium drużynowych zawodów Pucharu Świata. Na ten dorobek składa się… » więcej 2023-03-25, godz. 18:00 Ekstraklasa siatkarek - Developres - MKS Kalisz 3:0 Developres Bella Dolina Rzeszów - Energa MKS Kalisz 3:0 (25:23, 25:22, 25:17). Developres Bella Dolina Rzeszów: Anna Obiała, Katarzyna Wenerska, Jelena Blagojevic… » więcej 2023-03-25, godz. 17:50 Holandia/ Rosyjski szpieg, który chciał zinfiltrować MTK w Hadze, został oskarżony przez amerykańską prokuratur… Deportowany w kwietniu ubiegłego roku z Holandii i aresztowany później w Brazylii rosyjski agent GRU Siergiej Czerkasow, który chciał szpiegować Międzynarodowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »