Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 11:20 Autor: PAP

Podlaskie/ 3 mln zł z UE na ochronę bioróżnorodności - ruszył nabór wniosków

Parki krajobrazowe, samorządy, organizacje pozarządowe i firmy w Podlaskiem mogą łącznie zdobyć 3 mln zł z UE na ochronę bioróżnorodności, m.in. na parki i lasy kieszonkowe, łąki kwietne, zielone dachy czy miejskie ogrody. We wtorek ruszył nabór wniosków konkursowych.

Jak poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku, wnioski o środki z UE na bioróżnorodność można składać do 15 lutego. Konkurs ma być rozstrzygnięty w kwietniu.


To jeden z kilku ostatnich konkursów z kończącego się Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2020. Region uzyskał na ten okres z UE ponad 1,2 mld euro (ok. 5 mld zł): 877,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 336 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego.


W ogłoszonym konkursie wnioski moga składać m.in. parki krajobrazowe, samorządy, porozumienia samorządów i organizacje pozarządowe, ale też firmy. Dotacje można uzyskać m.in. na przygotowanie terenów wypoczynkowych lub ścieżek edukacyjnych, jak również na instalację tzw. zielonych dachów, ławek, stojaków na rowery czy hamaków. W projektach mogą się także znaleźć takie elementy, jak budki lęgowe dla ptaków, karmniki czy domki dla owadów.


"Finansowanie tych projektów będzie jednak uzależnione od bezpośredniego i silnego powiązania takiej inwestycji z promowaniem ochrony różnorodności biologicznej i przyrodniczej. Można w tym celu postawić np. tablice edukacyjne poświęcone zagadnieniom bioróżnorodności i georóżnorodności, tablice z informacjami o kwiatach i krzewach lub gatunkach zwierząt występujących na danym terenie czy tablice informujące, ile tlenu wyprodukuje drzewo" - podaje urząd marszałkowski na stronie programu RPOWP.


W 2023 r. urząd marszałkowski w Białymstoku planuje jeszcze trzy konkursy na dotacje z RPOWP 2014-2020. W lutym mają ruszyć konkursy na audyty energetyczne w sektorze publicznym (1,5 mln zł) oraz na strategie niskoemisyjne (z wyłączeniem terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli Białegostoku i ościennych gmin)z pulą 17 mln zł.


W marcu planowany jest ponadto konkurs na inwestycje w firmach produkcyjnych, w którym przedsiębiorcy będą mogli zdobyć łącznie 10 mln zł.(PAP)


autorka: Izabela Próchnicka


kow/ mk/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 08:00 W październiku ukaże się książka Jamesa Hetfielda. Będzie też edycja deluxe! W „Messengers: The Guitars Of James Hetfield” lider zespołu Metallica dzieli się informacjami o prywatnej kolekcji gitar. Ujawnia ich historie i opowiada… » więcej 2023-03-29, godz. 08:00 Podkarpackie/ Drogi przeważnie czarne; w okolicach Ustrzyk Dolnych błoto pośniegowe Większość dróg w woj. podkarpackim jest w środę rano czarna mokra i sucha. W Bieszczadach miejscami drogi są śliskie, z błotem pośniegowym i zajeżdżonym… » więcej 2023-03-29, godz. 08:00 Ukraina/ Prezydent Zełenski: nie możemy przegrać bitwy o Bachmut, żeby Putin nie poczuł krwi Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi - oświadczył ukraiński… » więcej 2023-03-29, godz. 07:50 Estonia/ Ekspert OSW o artykule Politico: w kilku fragmentach ten tekst zdecydowanie mija się z rzeczywistością W artykule (Politico) napisano o przekazywaniu Ukrainie przez Estonię sowieckich systemów Strieła, których Estonia nie posiadała - powiedział PAP Bartosz… » więcej 2023-03-29, godz. 07:40 KGP: do końca roku zostaną dostarczone cztery nowe śmigłowce Komenda Główna Policji podpisała umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie zakupu czterech śmigłowców Bell-407GXi. Nowe śmigłowce… » więcej 2023-03-29, godz. 07:30 GDDKiA ostrzega kierowców przed opadami śniegu i mgłą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzegła kierowców przed opadami śniegu i mgłą, które mogą utrudniać jazdę. » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 Historyk o dziennikarzach na usługach niemieckiej władzy: nierozerwalna więź między mediami a rządem w Berlinie W Niemczech istnieje niemal nierozerwalna więź między mediami a rządem. Mamy do czynienia z absolutną dominacją lewicowo-liberalnej ideologii, a przytłaczająca… » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 80 lat temu urodził się Vangelis „Muzyka to rodzaj kodu. Może działać terapeutycznie, ale może stanowić też śmiertelną broń” - powiedział kiedyś. 80 lat temu, 29 marca 1943 r.… » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 Sejm/ W czwartek komisja ws. stanowiska dla TK na temat noweli ustawy o Sądzie Najwyższym W czwartek sejmowa komisja ustawodawcza ma zająć się projektem stanowiska Izby dla Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżonych przez prezydenta Andrzeja… » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 Mazowieckie/ Śmiertelny wypadek na dk 50; droga jest zablokowana Jedna osoba zginęła w wypadku dwóch samochodów osobowych i ciężarówki na dk 50 w miejscowości Rębowo - poinformował dyżurny punktu informacji drogowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »