Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 10:30 Autor: PAP

Szczecin/ Studenci medycyny przechodzą szkolenia wojskowe

Studenci drugiego roku medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęli szkolenia wojskowe. Obejmuje on m.in. podstawy posługiwania się bronią i ewakuację rannego z pola walki. Szkolenia potrwają do kwietnia.

"Chcemy, by przyszli lekarze posiedli umiejętności, które są specyficzne dla medycyny wojskowej i mogą być przydatne zarówno w razie konfliktu zbrojnego, jak i w ich przyszłej, cywilnej pracy" – poinformował komendant 109 Szpitala Wojskowego płk Krzysztof Jurkowski.


Według niego "umiejętności te mogą też przydać się np. w postępowaniu z ofiarami różnego rodzaju wypadków czy katastrof. To specyficzna wiedza, niedostępna na cywilnej uczelni".


Przyszłych lekarzy szkolą wojskowi z doświadczeniem misyjnym. Zajęcia zorganizowano przy współpracy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie i 12 Brygady Zmechanizowanej. Jak zapewniają organizatorzy, to pierwsze takie szkolenie studentów medycyny w Szczecinie.


"Kadra medyczna jest wszędzie tam, gdzie jest potrzeba ratowania ludzkiego życia. Pole walki to niebezpieczny świat i tu szczególnie istotne jest przeszkolenie. Ważne jest też, by wiedzieć, co trzeba zrobić, żeby akcja ratownicza przy takich czy innych obrażeniach była jak najbardziej skuteczna" – poinformowała dr hab. Edyta Paczkowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.


Podkreśliła też, że "zasygnalizowanie specyfiki działań związanych z udzielaniem pomocy medycznej w warunkach pola walki oraz zdobycie podstawowej wiedzy na temat posługiwania się bronią w warunkach symulowanych było celem szkolenia z zakresu medycyny wojskowej dla studentów, którzy wybrali ten przedmiot".


Podczas pierwszych zajęć studenci medycyny zapoznali się m.in. z zasadami działania wojskowych służb medycznych RP podczas konfliktu zbrojnego czy na misjach NATO. Przykładem służyli polscy medycy wojskowi, którzy byli w Iraku i w Afganistanie. Studenci mogli dowiedzieć się, jak wyglądają i co zawierają podstawowe zasady ratownictwa taktycznego i jakie obrażenia występują na polu walki najczęściej.


Podczas kolejnych poznają zasady posługiwania się bronią, czy ROE (Rules Of Engagement – czyli prawa użycia broni). Odbędą się także zajęcia praktyczne na strzelnicy 12 Brygady Zmechanizowanej. Obejmą m.in strzelanie na nowoczesnym trenarzerze "Śnieżnik".


Kursanci przejdą także przeszkolenie z posługiwania się maską przeciwgazową, ewakuacji rannego z pola walki do punktu medycznego i z udzielenia mu pomocy.


Wojskowe szkolenie studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zakończy się w kwietniu.(PAP)


Autorka: Małgorzata Miszczuk


misz/ joz/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 09:10 Warszawa/ Z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II 1 kwietnia odbędzie się koncert "Pieśń o Bogu ukrytym" Z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II, w wigilię śmierci papieża, 1 kwietnia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert Marcina Stycznia… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 USA/ Tornado uderzyło w przedmieścia Los Angeles Tornado nawiedziło w środę przedmieścia Los Angeles, zrywając dachy i linie elektryczne. Prędkość wiatru sięgała 177 kilometrów na godzinę; ranna została… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 Współpraca T-Mobile Polska i Uczelni Łazarskiego. Nowy kierunek studiów „Prawo w IT” już w najbliższym roku akademickim… T-Mobile Polska od dawna angażuje się w projekty na styku technologii i edukacji. Dziś firma ogłosiła już trzeci projekt współpracy z polską instytucją… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 Ukraina/ Gen. Syrski: Rosjanie tracą siły pod Bachmutem, wkrótce to wykorzystamy Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski oświadczył w czwartek, że pod Bachmutem oddziały rosyjskie tracą znaczne siły i zapowiedział… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 H. Kowalczyk: jestem spokojny o wynik głosowania ws. wotum nieufności Jestem spokojny o wynik głosowania ws. wotum nieufności, PiS widzi dokonania resortu rolnictwa i przyczyny problemów na rynku zboża - powiedział w czwartek… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 Sekretarz generalny PiS: jestem fanem jednej listy opozycji Jestem fanem jednej listy opozycji - powiedział w czwartek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Dodał, że decyzja będzie zależeć do samych partii… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 P. Jabłoński: na RE omawiane będzie to jak działać, by sankcje wobec Białorusi i Rosji były przestrzegane Podczas Rady Europejskiej omawiane będzie to, jak działać, żeby sankcje wobec Białorusi i Rosji były przestrzegane, bo w tej chwili pojawiają się pomysły… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Turniej ATP w Miami - Murray wyeliminowany w pierwszej rundzie Brytyjski tenisista Andy Murray niespodziewanie przegrał z Serbem Dusanem Lajovicem 4:6, 5:7 i odpadł w pierwszej rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Miami… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Izrael/ Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę, która chroni premiera przed odwołaniem Izraelski parlament Kneset przyjął w czwartek ustawę, której celem jest ochrona premiera Benjamina Netanjahu przed sądowym nakazem odsunięcia z pełnienia… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 PŚ w skokach - Stoch i Żyła wśród powołanych na zawody w Lahti Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Tomasz Pilch i Jan Habdas będą reprezentować Polskę w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »