Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 10:10 Autor: PAP

Zmarł Wiesław Urbański, jeden z liderów strajku studentów w Łodzi z 1981 r.

Nie żyje Wiesław Urbański jeden z przywódców strajku łódzkiego rozpoczynającego zimą 1981 roku falę protestów studenckich. O śmierci tego działacza opozycji niepodległościowej poinformowali w mediach społecznościowych jego przyjaciele.

Jeden z najbardziej znanych łódzkich działaczy studenckich czasów Solidarności Wiesław Urbański zmarł po południu w poniedziałek 30 stycznia 2023 roku - powiedział PAP kolega zmarłego Zbigniew Natkański.


O śmierci Urbańskiego napisano na profilu społecznościowym Stowarzyszenia Ślad prowadzonym przez jednego z działaczy KOR Józefa Śreniowskiego. Tam o Urbańskim napisał m.in. jego przyjaciel z czasów studiów w latach 70. i 80 ub. w. Krzysztof Straus:"Okrutny los upomniał się o Wiesia Urbańskiego, mojego przyjaciela i kumpla" - napisał. "(...) Styczeń i luty 1981 r. - strajk studentów Łodzi. Wiesiu był w przywództwie strajku i negocjował w budynku filologii ma Kościuszki" - wspominał.


"Wiesiek to był człowiek, który wszystkich znał i któremu się nie odmawiało. Załatwiał wszystkim, tylko o sobie nie za bardzo pamiętał, bo był zbyt skromny i na pewno zbyt honorowy na łapanie pańskiej klamki" - podsumował Straus.


W innych wpisach podkreślano, że Urbański był jednym z najodważniejszych ludzi opozycji antykomunistycznej. "Zmarł Wiesław Urbański. Bohater naszej niepodległości. Dla mnie wzór, kolega i przyjaciel. Wprowadzał mnie do Ruchu Młodej Polski. Boże jak ciężko. Proszę o modlitwę" - napisał na swoim profilu społecznościowym publicysta Marek Budzisz.


Wiesław Urbański urodził się 21 września 1957 r. w Pajęcznie. W latach 70. i 80. ub. w. studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Był m.in. działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski, kolportował niezależne, zakazane przez komunistów, pisma: „Opinia”, „Bratniak”, „Biuletyn Informacyjny” KSS KOR.


Jeszcze przed powstaniem Solidarności na osiedlu studenckim w Łodzi Urbański uczestniczył w akcji ulotkowej ws. bojkotu wyborów do Sejmu PRL. Był jednym z przywódców strajku łódzkiego rozpoczynającego zimą 1981 roku falę protestów studenckich. Strajki zakończyły się sukcesem - komunistyczne władze zarejestrowały Niezależne Zrzeszenie Studentów.


Wiesław Urbański został internowany 13 grudnia 1981. Przetrzymywany w więzieniach w Łęczycy i Łowiczu. Uczestniczył w głodówkach protestacyjnych więźniów politycznych PRL. Pod koniec lat 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w Chicago był dziennikarzem polonijnej rozgłośni radiowej.


W latach 90. ub.w. był działaczem Porozumienia Centrum. Ostatnio pracował w Widzewskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Łodzi. W Encyklopedii Solidarności opozycyjny kolega zmarłego Wiesław Maciejewski przypominał m.in., że Urbański zasiadał również w Wojewódzkiej Radzie Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w Łodzi.


Urbańskiego odznaczono m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).


Wiesław Urbański miał 66 lat. (PAP)


Autor: Hubert Bekrycht


hub/ dki/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 17:50 UE/ Minister Moskwa: porozumienie między KE a Niemcami w sprawie e-paliw zawarte w sposób nietransparentny Porozumienie między Komisją Europejską a Niemcami dotyczące paliw syntetycznych w autach o napędzie spalinowym zostało zawarte w sposób nietransparentny… » więcej 2023-03-28, godz. 17:50 Rząd: do ponad 2 mld 127 mln zł wzrośnie budżet programu budowy drogi wodnej przez Mierzeję Zwiększenie do 2 mld 127 mln 494 tys. zł. kwoty na wieloletni program budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przewiduje projekt… » więcej 2023-03-28, godz. 17:50 W. Brytania/ Humza Yousaf wybrany na nowego szefa rządu Szkocji Nowy lider Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Humza Yousaf został we wtorek formalnie wybrany na stanowisko pierwszego ministra (premiera) rządu Szkocji. Zastąpił… » więcej 2023-03-28, godz. 17:50 Senat/ Komisje za dalszymi zmianami do ustawy ws. ograniczenia plastiku Senackie komisje gospodarki oraz środowiska zaproponowały dalsze poprawki do ustawy mającej ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku. Dotyczyły on m.in… » więcej 2023-03-28, godz. 17:50 Kraków/ Premiera opery "Wanda" w Operze Krakowskiej W sobotę w Operze Krakowskiej odbędzie się premiera scenicznej opery 'Wanda' Joanny Wnuk-Nazarowej w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Oparta na dramacie… » więcej 2023-03-28, godz. 17:40 Francja/ Ostatecznie odrzucono wniosek o ekstradycję do Włoch byłych skrajnie lewicowych bojówkarzy Francuski Sąd Kasacyjny ostatecznie odrzucił we wtorek wniosek o ekstradycję do Włoch 10 byłych bojówkarzy skrajnie lewicowych ugrupowań z tego kraju. Dawni… » więcej 2023-03-28, godz. 17:40 Poznań/ „Fifne wierzby”; nowy pomnik przyrody w Poznaniu Grupa 18 wierzb białych, rosnących przy ul. Wrońskiego i Krauthofera w Poznaniu, została ustanowiona pomnikiem przyrody - decyzję w tej sprawie podjęli radni… » więcej 2023-03-28, godz. 17:40 Izba Sprzedawców Węgla: 46 proc. gmin uważa, że osiągnięto cel preferencyjnej sprzedaży węgla Niespełna połowa gmin, uczestnicząca w badaniu Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) uznała, że osiągnięto cel programu preferencyjnej… » więcej 2023-03-28, godz. 17:40 MKiŚ: wiceminister Małgorzata Golińska o kwestiach środowiskowych na polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych… - Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: Dziedzictwo przyrodnicze Polski i Rumunii, adaptacja lasów do zmian klimatu oraz niszczenie przez Rosję przyrody… » więcej 2023-03-28, godz. 17:30 Szef MON: Polska i Rumunia zwiększają zdolność do współdziałania, modernizują siły zbrojne Polska i Rumunia zwiększają zdolność do współdziałania między swoimi siłami zbrojnymi i modernizują je, co służy odstraszaniu Rosji - powiedział we… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »