Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 08:20 Autor: PAP

USA/ Były prezydent Brazylii Bolsonaro wystąpił o wizę turystyczną

Były prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro złożył w wniosek o sześciomiesięczną wizę turystyczną, aby pozostać w Stanach Zjednoczonych - poinformowała we wtorek agencja Reuters.

Felipe Alexandre, prawnik Bolsonaro, wyjaśnił, że były prezydent zdecydował się na taki krok na przekór wezwaniom ze strony Brazylii do cofnięcia mu wszelkich wiz amerykańskich. W stolicy tego kraju doszło do gwałtownych protestów zwolenników Bolsonaro po jego porażce w ostatnich wyborach prezydenckich.


Według prawnika władze USA otrzymały wniosek o wizę w piątek. Bolsonaro chciałby pozostać w Ameryce do czasu rozstrzygnięcia sprawy.


"Chciałby mieć trochę czasu, by ochłonąć i cieszyć się pobytem jako turysta w Stanach Zjednoczonych przez kilka miesięcy, zanim zdecyduje, jaki będzie jego następny krok" – cytuje Alexandre’a Reuters.


Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział, że dane dotyczące wiz są poufne. Nie może zatem omawiać szczegółów konkretnych spraw wizowych.


Obowiązkiem osoby, która wjechała do USA na tzw. wizie "A", zarezerwowanej dla dyplomatów i głów państw, jest opuszczenie kraju w ciągu 30 dni lub złożenie wniosku o zmianę statusu imigracyjnego, jeśli nie jest już zaangażowana politycznie.


Bolsonaro przyleciał na Florydę dwa dni przed zakończeniem kadencji i objęciem urzędu przez lewicowego prezydenta Luiza Inacio Lulę da Silvę (1 stycznia). Niezadowoleni zwolennicy byłego prezydenta przypuścili szturm na stolicę kraju i wzywali do zamachu stanu. Bolsonaro twierdził, że tego nie prowokował.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ mal/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 19:30 Na posiedzeniu w dniach 21-22 czerwca Senat ma powołać dwóch członków Kolegium IPN Powołanie dwóch członków Kolegium IPN na kolejną kadencję planowane jest na 63. posiedzeniu Senatu w dniach 21 i 22 czerwca - poinformował w czwartek marszałek… » więcej 2023-03-30, godz. 19:20 “El Mundo”: rosyjska “flota cienia” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową… Rosja pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym… » więcej 2023-03-30, godz. 19:20 Sanepid: woda w części Bielska-Białej nie nadaje się do spożycia Woda w części Bielska-Białej nie nadaje się do spożycia - poinformował w czwartek po południu bielski sanepid na podstawie cząstkowych wyników badań… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 USA/ Biały Dom: Aresztowanie dziennikarza "WSJ" przez władze Rosji jest nie do przyjęcia Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC)… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 PŚ florecistek - zawody w Poznaniu odbędą się zgodnie z kalendarzem Polski Związek Szermierczy podtrzymuje zamiar organizacji Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu przy respektowaniu zasad dopuszczania zawodników Rosji… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 Szachtar domaga się rekompensaty od FIFA, która pozwoliła piłkarzom opuścić klub Szachtar Donieck będzie domagać się rekompensaty od Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) za to, że po wybuchu wojny w Ukrainie umożliwiła zagranicznym… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 Niedzielski o podpisaniu ustawy ws. KSO: dziękuję prezydentowi za ostatni akord procesu legislacyjnego Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ostatni akord procesu legislacyjnego - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do podpisania… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 UE/ PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia… » więcej 2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »