Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 00:10 Autor: PAP

Słowenia/ Media: podejrzani o szpiegostwo na rzecz Rosji mieli używać Lublany jako bazy wypadowej do działań w innych krajach

Para podejrzana o szpiegostwo na rzecz Rosji, o zatrzymaniu której poinformowały w poniedziałek słoweńskie media, miała używać stolicy kraju Lublany jako bazy do szpiegowania w Słowenii i innych krajach – donosi agencja STA.

Podejrzani zostali aresztowani w grudniu 2022 roku na podstawie informacji SOVA, krajowej agencji wywiadu i bezpieczeństwa, która zidentyfikowała ich we współpracy z partnerami z NATO i UE. Informację o aresztowaniu podejrzanych media słoweńskie podały dopiero w poniedziałek.


„Mogę potwierdzić, że nasze organy ścigania zatrzymały dwóch obcokrajowców i wszystko wskazuje na to, że są to członkowie obcego wywiadu” - powiedział Andrej Benedejcic, doradca premiera ds. bezpieczeństwa narodowego.


„Jeśli okaże się, że faktycznie szpiegowali dla Rosji, będzie to jeden z największych sukcesów, jakie SOVA odniosła od momentu powstania” - powiedział Benedejcic.


Według doniesień medialnych podejrzani mają dwoje dzieci, mieszkali na obrzeżach Lublany i posługiwali się sfałszowanymi argentyńskimi paszportami. Jako przykrywkę dla swojej działalności prowadzili agencję nieruchomości i sklep z antykami.


Prokuratura okręgowa w Lublanie potwierdziła, że wszczęła postępowanie przygotowawcze. Podejrzani zostali zatrzymani w areszcie i w przypadku uznania ich za winnych grozi im do ośmiu lat więzienia.


Pytana w poniedziałek o sprawę minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon określiła ją jako „bardzo poważną”. Ambasador Rosji nie został na razie wezwany do MSZ, a ministerstwo nie prowadzi obecnie żadnych działań związanych z aresztowaniem – dodała.


Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ mma/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 09:40 Jasina: w środę wizytę w Polsce złoży szef MSZ Izraela W środę wizytę w Polsce złoży szef MSZ Izraela Eli Cohen; spotka się z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem - poinformował we wtorek rzecznik MSZ… » więcej 2023-03-21, godz. 09:40 Rzecznik rządu: Polska przystąpi do porozumienia ws. wspólnego zakupu amunicji Obecnie trwa nasza, wewnętrzna, krajowa procedura, ale oczywiście przystąpimy do europejskiego porozumienia ws. wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia… » więcej 2023-03-21, godz. 09:40 M.Sawicki: nie po to tworzymy wspólny projekt z Polską2050, by za chwilę wrócić do budowania jednej listy całej … W polityce nigdy nie mówi się nigdy, natomiast nie po to tworzymy wspólny projekt z Polską 2050, by za chwilę wrócić do budowania jednej listy z całą… » więcej 2023-03-21, godz. 09:40 W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odkryto antyczne miasto poławiaczy pereł Na należącej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyspie Siniyah archeolodzy odnaleźli ruiny najstarszego dotąd miasta poławiaczy pereł. Do tej pory było… » więcej 2023-03-21, godz. 09:30 Na Wenus wykryto aktywne wulkany Na Wenus dochodziło do wulkanicznych erupcji - wskazuje na to nowa analiza danych z wystrzelonej ponad 30 lat temu sondy Magellan. To pierwsze bezpośrednie dowody… » więcej 2023-03-21, godz. 09:30 24 marca prezydent Andrzej Duda zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ul… 'W piątek prezydent Andrzej Duda odwiedzi Markową i zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Celem Komitetu… » więcej 2023-03-21, godz. 09:30 Podkarpackie/ Policjanci pomogli 11-latkowi, który zgubił się w lesie Policjanci z Raniżowa na Podkarpaciu pomogli 11-letniemu chłopcu, który zgubił się w lesie. Chłopiec poszedł do lasu z ojcem, po pewnym czasie zadzwonił… » więcej 2023-03-21, godz. 09:20 Francja/ Media: kraj na granicy krachu politycznego z powodu reformy emerytalnej Francja znajduje się na granicy krachu politycznego - oceniają we wtorek francuskie media, komentując odrzucenie przez parlament wotum nieufności dla rządu… » więcej 2023-03-21, godz. 09:10 P. Müller: uważam, że powinniśmy iść do wyborów razem z Solidarną Polską Uważam, że powinniśmy iść do wyborów parlamentarnych razem z Solidarną Polską - powiedział we wtorek poseł PiS rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził… » więcej 2023-03-21, godz. 09:10 Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka” Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo - przypominają organizatorzy akcji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »