Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 18:40 Autor: PAP

Śląskie/ Sejmik zapewnił finansowanie wojewódzkiego programu in vitro

Sejmik Woj. Śląskiego zdecydował w poniedziałek o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej regionu, które m.in. zapewniają finansowanie wojewódzkiego programu in vitro. Program, przewidziany na cztery lata, ma dysponować kwotą nieco ponad 20 mln zł.

Jak wynika z przyjętych zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie, w tym roku na finansowanie programu skierowana zostanie kwota 5,1 mln zł, a w latach 2024-26 – po 5 mln zł.


Uchwałę inicjującą proces tworzenia programu wspierania in vitro dla mieszkańców regionu na lata 2023-26 radni woj. śląskiego przyjęli – po zmianie większości w sejmiku w listopadzie ub. roku – w grudniu ub. roku.


W uzasadnieniu tamtej uchwały wskazano m.in., że - zgodnie z szacunkami - w Polsce niepłodność, uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną, dotyka nawet 15-20 proc. par w wieku prokreacyjnym, tj., ok. 1,5 mln osób, a ok. 2 proc. z nich wymaga leczenia metodą in vitro, co oznacza ok. 30 tys. par rocznie.


"Przyjmując, że problem niepłodności w analogicznych proporcjach dotyczy kobiet w wieku 20-42 lat mieszkających w woj. śląskim, których populacja wynosi 472,2 tys. osób, wielkość niepłodnej populacji można oszacować na ok. 75,5 tys. par (16 proc.). Zakładając, że w przypadku stwierdzenia niepłodności tylko u 2 proc. par stosuje się metodę zapłodnienia pozaustrojowego – oznacza to, że z tej metody może skorzystać ok. 1,5 tys. par z woj. śląskiego" – podaje grudniowe uzasadnienie.


Wskazano też w nim, że na przygotowanie programu, wraz z opinią Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz jego realizację, proponuje się zabezpieczyć środki w budżecie woj. śląskiego i wieloletniej prognozie finansowej regionu 20 mln zł w podziale po 5 mln zł na lata 2023-26. Zakłada się przy tym dofinansowanie do wysokości 100 proc. kosztów, łączne nie więcej, niż 10 tys. zł do jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego.


Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wyjaśnił w poniedziałek, że został już powołany zespół, który wypracuje założenia i kierunki programu, co będzie podstawą przygotowania przetargów. Zapewnił, że finansowanie programu nie odbywa się kosztem jakichkolwiek inwestycji.


Zgodnie z opisem zmian w budżecie regionu, zapewnienie finansowania programu in vitro w tym roku dokonuje się poprzez przesunięcia z oszczędności wynikających z niezaciągania przez woj. śląskie kredytów bankowych w 2022 r.


Jedna z poniedziałkowych zmian w budżecie regionu dotyczyła też przesunięcia z ub. roku na ten rok 5,4 mln zł na kompleksową modernizację oświetlenia i systemu zarządzania obiektem (BMS) na Stadionie Śląskim – w związku z problemami z dostępnością urządzeń elektronicznych w ub. roku oraz przesunięcia 1,6 mln zł w związku z przedłużającymi się procedurami zamówienia zadaszonego boiska piłkarskiego i trzech kortów na wschodnim przedpolu Stadionu Śląskiego (w prognozie podniesiono limit wydatków tego zadania w br. z 7,7 mln zł na 16 mln zł).


500 tys. zł zapewniono ponadto w budżecie na organizację otwartego konkursu ofert "Śląskie. Turystyka bez barier" – na dostosowanie produktów i usług turystycznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, podnoszenie kwalifikacji osób z branży i promowania dobrych praktyk z zakresu turystyki dostępnej, poprzez wydarzenia i imprezy turystyczne kierowane do osób z niepełnosprawnościami.


W prognozie przeniesiono 7 mln zł wydatków na przebudowę dróg wojewódzkich z 2023 r. na 2024 r. – zgodnie z wyjaśnieniami marszałka Chełstowskiego wynika to m.in. z przedłużających się procedur przygotowawczych i przetargowych.


W poniedziałek radni woj. śląskiego zdecydowali również o zmianie wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. B. przewodniczącego sejmiku Jana Kawuloka (PiS) zastąpiła na tym stanowisku Katarzyna Stachowicz (KO).(PAP)


Autor: Mateusz Babak


mtb/ mir/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 07:50 PG za niekonstytucyjnością ograniczenia odszkodowań za powołania z powodów politycznych do wojska PRL Za niezgodne z konstytucją należy uznać ograniczenie możliwości dochodzenia odszkodowań za wcielenie do wojska z przyczyn politycznych w PRL tylko do okresu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Indie/ Co najmniej 35 osób zginęło wskutek zawalenia się studni podczas obchodów hinduistycznego święta Co najmniej 35 osób zginęło w czwartek, wpadając do nieużywanej studni w kompleksie świątynnym w mieście Indore w położonym w środkowej części Indii… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w." - od piątku w Zachęcie To wystawa, która wpisuje się w różne debaty dot. edukacji w Polsce, ale nie tylko. Jesteśmy w momencie, który wydaje się szczególnie ważny, jeśli chodzi… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Turniej WTA w Miami - Rybakina w finale i o krok od Sunshine Double Club Jelena Rybakina pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę 7:6 (7-3), 6:4 i awansowała do finału prestiżowego turnieju tenisowego WTA 1000 w Miami (pula nagród… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Dyrektor Muzeum Karykatury: Eryk Lipiński stworzył jedno z bardziej kolorowych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy Eryk Lipiński blisko ćwierć wieku czynił starania, by powołać placówkę poświęconą karykaturze, rysunkowi satyrycznemu, dostrzegał bowiem ich walor… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Ławra Peczerska - zespół klasztorny, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy Kijowska Ławra Peczerska to zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy. Od lat 60. XX w… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rosjanie szkolą się na białoruskich poligonach; liczba żołnierzy waha się od 4 do ok. 10 tys. Obecność rosyjskich wojsk na Białorusi ma obecnie stały rotacyjny charakter - mówi PAP Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jawnych… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Ukraina/ Raport dobowy sztabu: ponad 80 ataków przeciwnika, cztery miasta głównymi celami Rosjan Wojska ukraińskie odparły w ciągu doby ponad 80 ataków wroga; głównymi celami natarć armii rosyjskiej były Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 R.Bochenek o zakazie sprzedaży aut spalinowych: UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu. Nikt nie mówi, że o środowisko nie należy dbać, ale każde rozwiązanie powinno być adekwatne i dopasowane… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 UE/ Trwa śledztwo w aferze dotyczącej korupcji w Parlamencie Europejskim W Belgii nadal trwa śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, która ujawniona została w grudniu ubiegłego roku. Główni podejrzani… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »