Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 17:10 Autor: PAP

We wtorek na posiedzeniu rządu ministrowie wysłuchają informacji o sytuacji sektora energetycznego

We wtorek o godz. 11 zbiera się rząd, który zajmie się projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych; wysłucha też informacji ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska o sytuacji sektora energetycznego.

Ministrowie rozpatrzą też projekt ustawy, który ma ułatwić dozór techniczny nad sprzętem wojsk sojuszniczych przebywających na terenie Polski i sprzętem wyprodukowanym w innym kraju NATO na potrzeby polskiego wojska.


Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek porządku obrad Rady Ministrów rząd zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Celem projektu jest implementacja unijnej dyrektywy ws. interoperacyjności systemów elektronicznego poboru opłat drogowych i ułatwiania transgranicznej wymiany informacji na temat przypadków nieuiszczenia opłat drogowych w UE.


Rząd zajmie się również projektem nowelizacji ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.


Projekt noweli ustawy o obligacjach określa zasady emisji obligacji kapitałowych, czyli nowej kategorii papierów dłużnych. Wskazano w nim, że nowe rozwiązania mają przede wszystkim doprowadzić do zniesienia barier w odniesieniu do emisji instrumentów, które będą mogły być zaliczane do tzw. kapitału dodatkowego Tier I i Tier II banków i domów maklerskich.


W uzasadnieniu podkreślono m.in., że obligacja kapitałowa jest instrumentem złożonym i wymaga profesjonalnej wiedzy inwestycyjnej, w tym oceny ryzyka.


Rząd rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o dozorze technicznym. Przygotowana przez MON propozycja zmian wiąże się z pobytem wojsk sojuszniczych i zakupami dla polskiego wojska sprzętu wojskowego wyprodukowanego w innym kraju NATO. Wojska sojusznicze stacjonujące w Polsce będą mogły eksploatować urządzenia podlegające dozorowi technicznemu bez konieczności uzyskiwania decyzji szefa Wojskowego Dozoru Technicznego, jeżeli zostanie to przewidziane w przepisach szczególnych, umowach lub porozumieniach międzynarodowych lub zgody na pobyt wojsk wydane na podstawie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP.


Urządzenia techniczne wyprodukowane w innych państwach członkowskich NATO na potrzeby wojsk sojuszniczych przebywających w Polsce oraz dla polskiego wojska będzie można objąć dozorem technicznym również wówczas, gdy nie były nim objęte w fazie ich projektowania i wytwarzania.


Projekt zakłada też, że personel techniczny wojsk obcych przebywających na terytorium RP nie będzie potrzebował do konserwacji sprzętu tych wojsk zaświadczeń kwalifikacyjnych wydawanych przez polskie jednostki dozoru technicznego.


Rada Ministrów wysłucha również informacji ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska dotyczącej sytuacji sektora energetycznego.


Rząd rozpatrzy również projekt ustawy o wykonaniu Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy w sprawach karnych.(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ brw/ par/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:40 Prezydent: nasze państwo zawsze stało w obronie wszystkich swoich obywateli (krótka2) W czasie II wojny światowej zginęło prawie 6 mln polskich obywateli, pośród których 3 mln pochodzenia żydowskiego. Nasze oba narody, nasze państwo doświadczyło… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Japonia/ Kyodo: instytut agencji kosmicznej wykluczył z badań Rosjan i Chińczyków Instytut badawczy japońskiej agencji kosmicznej JAXA zakazał przyjmowania naukowców z Rosji i Chin, by chronić wrażliwe dane, które mogłyby być wykorzystane… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 WSA utrzymał w mocy mazowiecką uchwałę antysmogową Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Krajowej na mazowiecką uchwałę antysmogową określając zarzuty jako 'niezrozumiałe'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Szef MON: Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w sierpniu Radomiu (opis) Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Świętokrzyskie/ Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych powstanie w gminie Ożarów Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych powstanie w miejscowości Sobów w gminie Ożarów (Świętokrzyskie). Całkowity koszt inwestycji, której… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Rzecznik PiS o "babciowym": już chyba nikt nie wierzy w obietnice Tuska Już chyba nikt nie wierzy w obietnice szefa PO Donalda Tuska - powiedział w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia 'babciowego'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Dowódca patrolu saperskiego: przy budowie obwodnicy Opatowa doszło do wybuchu 100-kilogramowej bomby lotniczej Saperzy zakończyli oględziny miejsca eksplozji, do której doszło przy budowie obwodnicy Opatowa (Świętokrzyskie). Wojskowi potwierdzili w piątek, że na… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Ukraina/ Rok po zniszczeniu rosyjskiego okrętu Saratow gen. Załużny publikuje nagranie płonącej jednostki Rok temu siły ukraińskie przeprowadziły atak rakietowy na okrety wroga w okupowanym Berdiańsku; zniszczono okręt desantowy Saratow - przypomniał w piątek… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Rzecznik rządu: w administracji publicznej nie zaleca się instalowania w telefonach aplikacji, które nie są sprawd… W ramach wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w administracji publicznej nie zaleca się instalowania aplikacji, które nie są w istotny sposób sprawdzone… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Szefernaker: utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego - powiedział w piątek w Koszalinie wiceminister… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »