Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 17:10 Autor: PAP

KE: manipulacyjne praktyki internetowe wykryte w 148 ze 399 skontrolowanych sklepów internetowych

Komisja Europejska i krajowe organy ds. ochrony konsumentów z 23 państw członkowskich, Norwegii i Islandii opublikowały wyniki akcji kontrolnej stron internetowych związanych z handlem detalicznym. Kontrola objęła 399 sklepów internetowych. Manipulacyjne praktyki internetowe wykryto w 148.

Kontrola objęła 399 sklepów internetowych należących do sprzedawców detalicznych oferujących rozmaite produkty: od tekstyliów po artykuły elektroniczne.


W trakcie kontroli przyjrzano się również trzem konkretnym rodzajom praktyk manipulacyjnych, które mają skłaniać konsumentów do podjęcia decyzji, które mogą nie leżeć w ich najlepszym interesie (tzw. zwodniczy interfejs). Do takich zwodniczych interfejsów należą: fałszywe liczniki odmierzające czas; interfejsy internetowe zaprojektowane w taki sposób, aby skłonić konsumentów do dokonania zakupu, wykupienia abonamentu lub dokonania innego wyboru, oraz ukryte informacje. Dochodzenie wykazało, że 148 stron internetowych zawierało co najmniej jeden z trzech rodzajów zwodniczych interfejsów.


Komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że akcja kontrolna pokazała, że prawie 40 proc. stron internetowych umożliwiających zakupy przez internet stosuje praktyki manipulacyjne, aby wykorzystać podatność konsumentów lub ich oszukać.


"Takie zachowanie jest oczywiście niewłaściwe i sprzeczne z zasadami ochrony konsumentów. Obecnie dysponujemy już wiążącymi prawnie narzędziami, za pomocą których potrafimy rozwiązywać tego typu problemy. Wzywam organy krajowe, aby wykorzystały swoje możliwości w zakresie egzekwowania przepisów i podjęły odpowiednie działania w celu wyeliminowania owych praktyk. Jednocześnie Komisja dokonuje przeglądu wszystkich przepisów dotyczących ochrony konsumentów, aby dostosować je do ery cyfrowej. Ocenia przy tym, czy takie przepisy odpowiednio regulują problem zwodniczych interfejsów" - powiedział.


42 strony internetowe korzystały z fałszywych liczników odmierzających czas i podawały terminy zakupu konkretnych produktów. 54 strony internetowe skłaniały konsumentów do dokonania konkretnego wyboru – od wykupienia abonamentu po zakup droższych produktów lub wybór danego rodzaju dostawy – za pomocą grafiki lub opcji wyboru języka.


Na 70 stronach internetowych ważne informacje były ukryte lub mniej widoczne dla konsumentów. Chodziło m.in. o informacje dotyczące kosztów dostawy, składu produktów lub dostępności tańszej opcji. Na 23 stronach internetowych ukryto informacje w celu skłonienia konsumentów do wykupienia abonamentu.


Akcja kontrolna objęła również aplikacje na 102 ze skontrolowanych stron internetowych, z których 27 stosowało również co najmniej jeden z trzech rodzajów zwodniczych interfejsów.


Organy krajowe skontaktują się z przedsiębiorcami w celu skorygowania ich stron internetowych i podjęcia w razie potrzeby dalszych działań zgodnie z procedurami danego kraju.


Oprócz tej akcji kontrolnej Komisja skontaktuje się również z internetowymi przedsiębiorcami zidentyfikowanymi w badaniu z 2022 r. dotyczącym nieuczciwych praktyk handlowych w środowisku cyfrowym i poprosi ich o rozwiązanie stwierdzonych problemów.


Ponadto Komisja gromadzi uwagi na temat trzech dyrektyw związanych z ochroną konsumentów, aby ustalić, czy zapewniają one wysoki poziom ochrony w środowisku cyfrowym. Mowa o dyrektywie o nieuczciwych praktykach handlowych, dyrektywie w sprawie praw konsumentów oraz dyrektywie w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Konsultacje publiczne potrwają do 20 lutego 2023 r.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ mms/


Kraj i świat

2024-07-20, godz. 14:40 Podlaskie/ Rajd rowerowy upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej Blisko 100 osób, rodziców z dziećmi, bierze udział w sobotę w 7. Rajdzie Rowerowym Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej z 1945 roku. 24-kilometrowa trasa… » więcej 2024-07-20, godz. 14:40 Podlaskie/ Edward Redliński spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym (opis) Na cmentarzu parafialnym w Juchnowcu Kościelnym k. Białegostoku pochowany został w sobotę Edward Redliński, zmarły 30 czerwca w Warszawie, w wieku 84 lat… » więcej 2024-07-20, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-07-20 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2024-07-20, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-07-20 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-07-20, godz. 14:30 Hiszpania/ Zatrzymano trzech prorosyjskich hakerów; mieli atakować kilka państw NATO Hiszpańska policja zatrzymała w sobotę trzech prorosyjskich hakerów, których podejrzewa się o przeprowadzenie ataków terrorystycznych przeciwko samej Hiszpanii… » więcej 2024-07-20, godz. 14:20 Paryż - podejrzany o chęć zamachu na olimpijską sztafetę skazany na dwa lata więzienia Podejrzany o sympatie neonazistowskie 19-latek, który we wpisach w sieci nawoływał do przemocy i atakowania sztafety z ogniem olimpijskim, został w trybie… » więcej 2024-07-20, godz. 14:20 Włochy/ Strzały i wybuch paniki na plaży na południu kraju Do strzałów i wybuchu paniki na plaży doszło w mieście Torre Annunziata na południu Włoch. Wpadło tam dwóch zamaskowanych, uzbrojonych osobników, zapewne… » więcej 2024-07-20, godz. 14:20 Pomorskie/ Odblokowano dk7 po wypadku w Lniskach (aktl.) Pomorskie/ Odblokowano dk7 po wypadku w Lniskach (aktl.) Pomorskie/… Przed godz. 14.00 zakończyły się utrudnienia w ruchu po zderzeniu samochodu osobowego z motocyklem w Lniskach na drodze krajowej nr 7 między Luzinem a Żukowem… » więcej 2024-07-20, godz. 14:10 Paryż - Ukraina wystawi najmniejszą w historii reprezentację Ukraina wypuściła do obiegu znaczek pocztowy, aby wesprzeć swoich olimpijczyków. W igrzyskach w Paryżu reprezentacja tego kraju będzie liczyła 140 sportowców… » więcej 2024-07-20, godz. 14:00 USA/ Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »