Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 16:50 Autor: PAP

Stolica/ Wicepremier Piotr Gliński wręczył powołania członkom Rady przy Muzeum Łazienki Królewskie

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wręczył powołania członkom Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - poinformowano w poniedziałek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

Jak wyjaśniono na stronie resortu kultury, uroczystość odbyła się podczas posiedzenia inaugurującego nową kadencję Rady, której czteroletnia kadencja zakończy się w 2026 r.


Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie powołani zostali: dr hab. Andrzej Betlej, Katarzyna Budnicka, prof. dr hab. Roman Dziedzic, dr hab. Krzysztof Filipow, Paweł Jaskanis, Andrzej Klimczak, prof. dr hab. Robert Kotowski, Józef Kubica, Jan Lubomirski-Lanckoroński, Dorota Macieja, Magdalena Roguska, prof. dr hab. Andrzej Rottermund, Kacper Sakowicz i Wit Karol Wojtowicz.


Przypomniano, że "Rada Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez instytucję jej obowiązków względem zbiorów i społeczeństwa, w szczególności nad realizacją celów, do których została powołana". "Rada Muzeum, na podstawie rocznego sprawozdania, ocenia również działalność Muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan jej działalności" - czytamy w informacji.


"Muzeum Łazienki Królewskie to zlokalizowany w ścisłym centrum miasta zespół pałacowo-ogrodowy z pięknie rozplanowaną i ukształtowaną przestrzenią, najwyższej wartości artystycznej zabytkową architekturą, starym drzewostanem i bogatą roślinnością oraz systemem kanałów i zbiorników wodnych" - napisano. Dodano, że "ogród o powierzchni ponad 76 ha opiera swoją kompozycję na układzie wodnym położonym w kierunku północ-południe, którego centralnym elementem jest Pałac na Wyspie".


Założenie pałacowo-ogrodowe, na terenie którego znajduje się 21 zabytkowych obiektów architektury, w tym m.in.: Pałac na Wyspie, Biały Dom, Stara Oranżeria, Teatr Królewski, Podchorążówka i Pałac Myślewicki, oraz około 8 tys. 500 drzew, w tym cztery pomniki przyrody, jest objęte prawną ochroną konserwatorską.


"Na zbiory Muzeum Łazienki Królewskie, które realizuje ambitny program wystawienniczy i edukacyjny, składa się wyposażenie zabytkowych wnętrz, rzeźby i pomniki w Ogrodach Łazienkowskich oraz obiekty: obrazy, meble, ryciny, rysunki, odbitki fotograficzne, rzeźby, numizmaty i ordery, starodruki, rzemiosło artystyczne z okresu XVII-XXI w." - napisano. "Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja dzieł sztuki, przede wszystkim cenne obrazy i rzeźby będące częścią zbiorów króla Stanisława Augusta" - czytamy na stronie MKiDN.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ aszw/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:20 Szefernaker: utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego - powiedział w piątek w Koszalinie wiceminister… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 W. Brytania/ Wizyta króla Karola III w Niemczech odbędzie się zgodnie z planem Wizyta króla Wielkiej Brytanii Karola III odbędzie się zgodnie z planem - przekazało w piątek agencji Reutera źródło w Pałacu Buckingham po tym, jak podróż… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Podlaskie/ Katarzyna Ancipiuk nowym dyrektorem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Katarzyna Ancipiuk, która dotychczas pełniła obowiązki dyrektora, została wybrana na dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - zadecydował zarząd województwa… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Premier: 24 marca to szczególna data, która przypomina o bohaterstwie Polaków, którzy ratowali Żydów Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To szczególna data, która przypomina o bohaterstwie Polaków… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Lublin/ Debata akademicka na KUL poświęcona kard. Karolowi Wojtyle – w środę Debatę akademicką poświęconą kardynałowi Karolowi Wojtyle zaplanowano w środę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas spotkania historycy i znawcy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Prezydent o Polakach ratujących Żydów: ci ludzie w sercu mieli wpisane ideały człowieczeństwa (krótka) Byli w Polsce podczas II wojny światowej ludzie, którzy głęboko w sercu wpisane mieli ideały człowieczeństwa, szacunku dla życia, miłości bliźniego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Rzecznik rządu o "babciowym”: pomysły D. Tuska zawsze zostają w sferze pomysłów Z pomysłami Donalda Tuska jest taki problem, że one zawsze zostają w sferze pomysłów - mówił w piątek w Słupsku rzecznik rządu Piotr Müller o propozycji… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Ukraina/ Rzecznik armii: pod Bachmutem wagnerowców wzmacniają wojska powietrznodesantowe Rosji Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty poinformował w piątek, że na kierunku Bachmutu, w obwodzie donieckim, rosyjscy najemnicy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Mołdawia/ Rząd: pracę znalazło zaledwie ok. 1000 ze 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy Niewiele ponad 1000 spośród 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy schronili się w Mołdawii po rosyjskiej inwazji, znalazło dotychczas zatrudnienie… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Największy w Polsce konkurs umiejętności - ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023 (MediaRoom) We wrześniu na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, a także w halach kongresowo-wystawienniczych AMBEREXPO. i terenach do nich przyległych odbędą się 'igrzyska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »