Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 12:30 Autor: PAP

Czarnek: będę rozmawiać z ministrem edukacji Izraela o odnowieniu kontaktów młodzieży

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek [Fot. PAP/Wojtek Jargiło]
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek [Fot. PAP/Wojtek Jargiło]
Jestem w stałym kontakcie z ambasadorem Izraela. Za chwilę będę również rozmawiał z ministrem edukacji Izraela, żeby odnowić relacje polsko-izraelskie, odnowić kontakty młodzieży polskiej i izraelskiej – powiedział w poniedziałek w Lublinie szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minister edukacji nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w Lublinie w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


„W Polsce w wielu miejscach, od Auschwitz-Birkenau przez Majdanek, Bełżec, Sobibór i wiele innych miejsc, upamiętniamy ofiary tego, co Niemcy zgotowali światu w tamtym czasie. Upamiętniamy za nasze państwowe pieniądze. Wszystko po to, żeby nie przestawać mówić światu, do czego prowadzi nienawiść między ludźmi, do czego prowadzi nienawiść rasowa, do czego prowadzi nazizm” – zwrócił uwagę Czarnek.


Jego zdaniem przez wiele lat wydawało się, że to upamiętnianie i przypominanie przynosi efekty.


„Ale niestety nie udaje się, bo dzisiaj mamy podobną rzecz – holocaust na terenie Ukrainy. Mamy do czynienia z ludobójstwem na narodzie ukraińskim, dokonywanym przez Rosjan, przez Putina. Zatem nie możemy ustawać w wysiłkach i dalej mówić ludziom: nigdy więcej wojny, nigdy więcej nienawiści między ludźmi, nigdy więcej zbrodniczych reżimów totalitarnych – komunizmu, nazizmu, ale też tego ruskiego miru, który chcą nam dzisiaj – mniej więcej na wzór komunistów czy nazistów – zgotować Rosjanie” – ocenił szef MEiN.


Zapewnił, że jest w stałym kontakcie z ambasadorem Izraela w Polsce. „W tych dniach będę również rozmawiał z ministrem edukacji Izraela po to, żeby odnowić relacje polsko-izraelskie, odnowić kontakty młodzieży polskiej i izraelskiej, żeby pokazywać Polskę w świetle takim, jakim powinna być pokazywana – z jej piękną kulturą, z piękną historią, pięknymi wiekami współistnienia tych narodów tutaj w Polsce, ale też, żeby pokazywać młodzieży – i polskiej, i izraelskiej – to, do czego prowadzą tego rodzaju totalitaryzmy, jak niemiecki nazizm” – wyjaśnił minister Czarnek.


Dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Robert Derewenda nawiązał do wystawy IPN „Zagłada Żydów europejskich”, która prezentowana jest w pobliżu pomnika Ofiar Getta Lubelskiego.


„Taka historia nie powinna się nigdy wydarzyć. Niemcy próbowali zjednoczyć czy zorganizować również Polaków przeciwko ludności wyznania mojżeszowego – to się nie udało. Chcieli podzielić się odpowiedzialnością za ten Holocaust już w czasie II wojny światowej” – podkreślił Derewenda.


Zwrócił uwagę, że współcześnie próbuje się zamazać ten obraz, „próbuje się w jakiś sposób obwinić Polaków, jakoby biorących udział, zgadzających się na to, co było w czasie II wojny światowej”.


„Jako IPN stoimy na straży pamięci. Jesteśmy to winni właśnie ofiarom Holocaustu, jak również Polakom, którzy byli prześladowani przez Niemców i, którzy w części przynajmniej, pomogli społeczności żydowskiej” – podkreślił dyrektor lubelskiego IPN.


Uczestnicy uroczystości w Lublinie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Ofiar Getta Lubelskiego.


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 r. niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ joz/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 21:30 Mazowieckie/ Po zderzeniu osobowego auta z łosiem zablokowana dk 50 pod Płońskiem W miejscowości Skarżyn pod Płońskiem osobowe auto uderzyło w łosia, który nagle wtargnął na jezdnię. Biegnąca tamtędy droga krajowa nr 50 jest obecnie… » więcej 2023-03-21, godz. 21:30 Francja/ Zgromadzenie Narodowe przyjęło projekt ustawy o przyspieszeniu rozwoju energetyki jądrowej Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu Francji, przyjęło we wtorek projekt ustawy, która przewiduje przyspieszenie rozwoju sektora energetyki jądrowej… » więcej 2023-03-21, godz. 21:20 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2023-03-21Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2023-03-21, godz. 21:10 Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku - podali we wtorek wieczorem ekolodzy z Klubu Gaja, który… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Ekstraliga hokejowa – Cracovia – GKS Katowice 0:4 Siódmy mecz półfinałowy: Comarch Cracovia Kraków - GKS Katowice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2). Bramki: 0:1 Brandon Magee (15), 0:2 Hampus Olsson (38), 0:3 Grzegorz… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Tauron sfinansuje kolejne pracownie do przedmiotów ścisłych w szkołach Koncern Tauron Polska Energia sfinansuje remonty i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych w kolejnych czterech szkołach na obszarze swego działania… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 Katowice/ Od 4 kwietnia nabór propozycji do „zielonego budżetu” Nabór propozycji do „zielonego budżetu” Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego, wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 "FT": Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian… » więcej 2023-03-21, godz. 20:30 Szwecja/ Sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg przeciwko państwu w sprawie o niedostateczną politykę klimatyczną Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował we wtorek o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Budowlańcy stawiający supermarket odkryli rzymską mozaikę Podczas przygotowywania terenu pod budowę marketu w angielskiej miejscowości Olney odkrto ułożoną z niebieskich, czerwonych i białych płytek mozaikę. Zdaniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »