Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 12:20 Autor: PAP

Kraków/ Filolodzy UJ: mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków

Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków - podsumowali zakończenie rozbudowy kampusu filologicznego w centrum Krakowa przedstawiciele Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczelnia poinformowała w poniedziałek, że zakończyła się budowa i przebudowa całego kompleksu budynków mieszczących się u zbiegu ulicy Krupniczej i alei Mickiewicza w Krakowie. Na miejscu powstał kampus filologiczny, w którym od nowego semestru będą się uczyć ponad 3 tys. studentów UJ. Ostatnim etapem prac na kampusie była modernizacja Małego Paderevianum. Do tego budynku przeniosą się studenci i pracownicy Instytutu Filologii Klasycznej oraz Instytutu Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki.


"Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków" - podsumował dziekan Wydziału Filologicznego prof. Władysław Witalisz, cytowany w komunikacie UJ.


Jak przypomniała uczelnia, socmodernistyczny gmach Małego Paderevianum zaprojektowany przez Andrzeja Lipskiego i Konrada Wierzbickiego został oddany do użytku w latach 70. ubiegłego stulecia. Ze względu na nietypową formę zaraz po wybudowaniu wzbudził w Krakowie gorącą dyskusję o dopuszczalnej stylistyce nowych budynków w obrębie starej zabudowy miasta. Mieścił się w nim Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ oraz hotel dla profesorów wizytujących. W 2014 roku budynek został wyłączony z użytkowania i od tego czasu oczekiwał na remont. Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2021 roku, a przedmiotem inwestycji była przebudowa, rozbudowa i nadbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania trzech ostatnich kondygnacji z funkcji mieszkalnej na naukowo-dydaktyczną.


Na parterze budynku urządzono największą salę wykładową oraz bibliotekę z czytelnią, na pierwszym i drugim piętrze znalazły się głównie mniejsze sale seminaryjne i wykładowe. Na pozostałych poziomach ulokowano pokoje pracy cichej, pomieszczenia administracyjne i socjalne. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W poruszaniu się po nim pomogą tabliczki informacyjne w języku Braille’a.


Przebudowa budynku przy al. Mickiewicza 11 kosztowała ok. 13 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w oparciu o dotację Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz środki własne uczelni.(PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/ agt/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 17:00 Naukowcy: zielone korytarze mogą zapobiegać depresji jak leki Wdrażanie zielonych korytarzy na terenie całej Barcelony mogłoby zmniejszyć roczne zużycie leków antydepresyjnych i obniżyć koszty leczenia - informuje… » więcej 2023-03-31, godz. 17:00 Hałas związany z transportem zwiększa ryzyko samobójstw Hałas komunikacyjny może zwiększać ryzyko samobójstw - informują szwajcarscy naukowcy na łamach pisma „Environmental Health Perspectives”. » więcej 2023-03-31, godz. 17:00 Rośliny emitują dźwięki Jak wykazali izraelscy naukowcy, rośliny emitują niesłyszalne dla ludzi ultradźwięki - informuje pismo „Cell”. » więcej 2023-03-31, godz. 17:00 Hiszpania/ Media: Kościół w PRL był niszczony przez komunistów; dowodem tego jest m.in. zabicie ks. Blachnickiego W PRL Kościół katolicki był systematycznie niszczony przez komunistyczne władze, a dowodem tego jest zabicie ks. Franciszka Blachnickiego - pisze w piątek… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 Wojciechowski: pomoc dla polskich rolników w związku z Ukrainą przekroczy 1 mld zł (krótka) Suma pomocy unijnej i krajowej dla polskich rolników w związku ze zwiększonym importem towarów rolnych z Ukrainy przekroczy 1 mld zł - szacuje unijny komisarz… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 Prognoza pogody na 1 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Półwyspem Skandynawskim i Półwyspem Iberyjskim pozostawać będą układy wyżowe. Pozostały… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 MS: finał III edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości (komunikat) - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: 31 marca 2023 r. odbył się III etap Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości z udziałem inicjatora… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 Zachodniopomorskie/ Jedna osoba poszkodowana w zderzeniu samochodu z pociągiem pod Wałczem Jedna osoba została lekko poszkodowana w zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem w Strącznie pod Wałczem (Zachodniopomorskie) - poinformował w piątek rzecznik… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 414 studentów otrzyma Stypendia Ministra Edukacji i Nauki 414 studentów otrzyma Stypendia Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2022/2023 - poinformowało… » więcej 2023-03-31, godz. 16:50 P. Łatuszka: jesteśmy gotowi zostać wymienieni na wszystkich więźniów politycznych na Białorusi Wraz z męską częścią Narodowego Zarządu Antykryzysowego jesteśmy gotowi zostać wymienieni na wszystkich więźniów politycznych na Białorusi - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »