Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 12:20 Autor: PAP

Gdańsk/ Radni PiS zorganizują debatę ws. systemu „Fala”

Radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizują debatę w sprawie systemu „Fala”. "Chcemy, aby system +Fala+ był lepszy dla naszej metropolitalnej społeczności" – mówili w poniedziałek.

W poniedziałek przed budynkiem Rady Miasta Gdańska odbyła się konferencja prasowa radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, w trakcie której zapowiedzieli oni zorganizowanie debaty w sprawie funkcjonowania systemu „Fala” (system ma ujednolicić ceny za bilety komunikacji miejskiej i wprowadzić nowoczesną formę płacenia za przejazd – wyj. PAP).


„Chcemy, aby system +Fala+ był lepszy dla naszej metropolitalnej społeczności. Dzisiaj pragniemy powiadomić wszystkich mieszkańców, że złożyliśmy wniosek do dyrektor Rady Miasta Gdańska, aby udostępniła nam w czwartek salę, w celu zorganizowania debaty z przedstawicielami prezydenta miasta Gdańska i spółki Innobaltica, ekspertami zajmującymi się komunikacją, radnymi dzielnic oraz radnymi miasta Gdańska. Chcemy się dowiedzieć o tym systemie więcej” – mówił w poniedziałek przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, Kazimierz Koralewski.


Zaznaczył, że radnych interesują m.in. kwestie finansowe związane z planowanym wprowadzeniem systemu. „Problemem jest sygnał z miasta Tczewa. Okazało się, że podobno opłaca się Tczewowi wycofać z tego projektu, a nie chcielibyśmy żeby był to kamyk, który poruszy wielką lawinę” – podkreślił radny Koralewski.


Radny Przemysław Majewski wskazał, że debata ma odpowiedzieć na pytania dotyczące tego jak system „Fala” ma wyglądać oraz, czy władze spółki Innobaltica i samorządów są przygotowane na obawy mieszkańców, którzy będą chcieli z niego korzystać. „Pamiętajmy, że ten system ma wejść w życie za dwa miesiące, więc czasu jest naprawdę mało, a mamy wrażenie, że zarówno spółka, jak i władze samorządów trochę schowały głowę w piasek” – powiedział.


„Oprócz debaty, która zapowiadaliśmy kilka tygodni temu, pokazujemy, że otrzymaliśmy odpowiedź od Urzędu Ochrony Danych Osobowych, z którym system nie był konsultowany w zakresie przetwarzania danych. Te i inne pytania chcemy zadać w czwartek zaproszonym gościom” – dodał radny Majewski.


Radny Andrzej Skiba stwierdził, że system „Fala”, to przede wszystkim „fala kontrowersji”.


„Kontrowersje odnośnie tego jak to będzie funkcjonowało, kto z tego odniesie korzyści, a także jaki będzie łączny koszt całego przedsięwzięcia. Takie pytania stawiają mieszkańcy Gdańska i innych miast. My wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom i podejmujemy szereg działań. W tej kwestii była kontrola w naszym wykonaniu w firmie Innobaltica, pisaliśmy interpelacje. Teraz kolejna istotna rzecz przed głosowaniem w Radzie Miasta Gdańska – chcemy zrobić dobrą, merytoryczną dyskusję z udziałem przedstawicieli władz miasta, spółki Innobaltica, ale także mieszkańców Gdańska, radnych dzielnicowych i ekspertów” – mówił.


Debata w sprawie funkcjonowania systemu „Fala” ma odbyć się w czwartek 2 lutego o godz. 17 w budynku Rady Miasta Gdańska. Radni podkreślili także, że planowane jest przeprowadzenie internetowej transmisji z wydarzenia. (PAP)


autor: Dariusz Sokolnik


dsok/ akub/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 12:10 Do 2030 r. sprzedaż samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce wzrośnie ponaddziesięciokrotnie (MediaRoom) Prawie 170 tys. sztuk już za osiem lat wyniesie liczba nowo rejestrowanych osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce - wynika z najnowszej… » więcej 2023-03-31, godz. 12:10 Joanna Lichocka (PiS): w dużym stopniu media publiczne prezentują poglądy różnych stron W dużym stopniu media publiczne prezentują poglądy różnych stron - podkreśliła w Radiu Wrocław posłanka Joanna Lichocka (PiS). Jej zdaniem, z powodu silnego… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Powstaną trzy seriale na podstawie kryminałów Camilli Lackberg i Henrika Fexeusa Platforma streamingowa Viaplay zamówiła do realizacji trzy anglojęzyczne serialowe ekranizacje powieści kryminalnych napisanych przez duet Camilla Lackberg… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Do 2030 r. sprzedaż samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce wzrośnie ponaddziesięciokrotnie (MediaRoom) Prawie 170 tys. sztuk już za osiem lat wyniesie liczba nowo rejestrowanych osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce - wynika z najnowszej… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Wicepremier Kowalczyk: występujemy w koalicji państw w celu powrotu ceł m.in. na zboże spoza UE Polska w najbliższym czasie prześle do KE wniosek o powrót z początkiem czerwca kontyngentów i ceł na żywność spoza UE. Występujemy w koalicji państw… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Słoweński Komitet Olimpijski popiera powrót rosyjskich sportowców Słoweński Komitet Olimpijski poinformował, że popiera decyzję MKOl dotyczącą powrotu rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Prezydent podpisał postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP (krótka) Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039… » więcej 2023-03-31, godz. 11:50 Belgia/ Media: służby udaremniły plany zabójstwa burmistrza Antwerpii Barta De Wevera Zradykalizowani młodzi ludzie aresztowani w poniedziałek w ramach śledztwa terrorystycznego w Brukseli, Antwerpii i Eupen chcieli zamordować burmistrza Antwerpii… » więcej 2023-03-31, godz. 11:40 Koncert na 20-lecie Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Missę solemnis op. 123 Ludwiga van Beethovena wykona Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Leonarda Slatkina. Piątkowy koncert jest poświęcony Stowarzyszeniu… » więcej 2023-03-31, godz. 11:40 Cieszyński: już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią płatność Blikiem w mObywatelu Już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »