Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 11:20 Autor: PAP

Premier zaapelował do Senatu, o jak najszybsze przyjęcie ustawy o SN

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek zaapelował do Senatu, o jak najszybsze przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Najlepiej, jakby przyjęta została bez poprawek, ponieważ wtedy mogłaby jak najszybciej zostać przekazana do prezydenta, aby mógł podjąć decyzję w tej sprawie – dodał.

W poniedziałek połączone komisje senackie zajmą się nowelą o Sądzie Najwyższym, której przyjęcie ma umożliwić - według autorów noweli, posłów PiS, odblokowanie środków z KPO dla Polski. Senacka większość zapowiedziała do noweli poprawki. Z kolei we wtorek Senat zajmie się ustawą na posiedzeniu plenarnym.


"Apeluję do Senatu, o to, by jak najszybciej została przyjęta ta ustawa (o Sądzie Najwyższym – PAP)" – powiedział szef rządu podczas konferencji prasowej w Siedlcach, gdzie przebywał w poniedziałek w bazie 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka.


Ocenił, że już stracono "sporo czasu, ponieważ Senat mógł obradować zaraz po zakończeniu obrad Sejmu". "Liczę na to, że Senat przyjmie tę ustawę. Najlepiej, jakby przyjęta została bez poprawek, ponieważ wtedy mogłaby jak najszybciej zostać przekazana do pana prezydenta, aby pan prezydent mógł podjąć decyzję w tej sprawie" – dodał.


Zapytany, kiedy rząd skieruje wniosek o wypłatę pieniędzy na KPO, odpowiedział: "W sprawie KPO będziemy chcieli, w koordynacji z Komisją Europejską, złożyć wniosek wtedy, kiedy przynajmniej przez parlament przejdą najważniejsze ustawy, czyli ustawa o odnawialnych źródłach energii, w szczególności wiatraków, a najważniejsza to ta, która dotyczy kompromisu w obszarze wymiaru sprawiedliwości".


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o SN 13 stycznia. Zgodnie z nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.


Marszałek Grodzki w rozmowie z dziennikarzami w Senacie poinformował w piątek, że do nowelizacji składane będą poprawki. "W dużej mierze one będą podobne do tych, które były (zgłoszone przez opozycję - PAP) w Sejmie - przywracające konstytucyjność tego aktu prawnego, bo o to tak naprawdę chodzi, żeby w momencie, kiedy ustawę podpisze pan prezydent i kiedy pójdzie do Brukseli, ona będzie podlegała ocenie Komisji Europejskiej i chcemy, żeby ta ocena była dobra, żeby nie było z nią kłopotów i temu będą służyć te poprawki" - powiedział.(PAP)


wnk/ itm/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 08:40 Wiceszef MSZ: Wizyta księcia Williama w Polsce poświęcona jest przede wszystkim wsparciu dla Ukrainy i Polski Wizyta księcia Williama w Polsce poświęcona jest wsparciu dla Ukrainy i wsparciu dla Polski, jako państwa, które Ukrainę wspiera; ma to znaczenie symboliczne… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 Chińska armia twierdzi, że odpędziła amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych; Waszyngton zaprzecza Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 Szynkowski vel Sęk: 12 maja - spotkanie europejskich ministrów Trójkąta Weimarskiego 12 maja w Zamku w Kórniku pod Poznaniem odbędzie się spotkanie ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego - poinformował w czwartek minister ds. europejskich… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 M.Przydacz: wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie Wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie; stosunki polsko-brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze - powiedział w czwartek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:20 Podkarpackie/Ikony ze Starego Dzikowa, autorstwa ukraińskiego artysty, na wystawie w cerkwi w Radrużu 9 ikon pochodzących z cerkwi pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie, autorstwa jednego z najwybitniejszych ukraińskich malarzy XIX i XX wieku Osypa Kuryłasa, będzie… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Washington Wizards - Denver Nuggets 104:118Miami Heat - New York Knicks 127:120Toronto Raptors - Indiana Pacers… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Szynkowski vel Sęk: porozumienie ws. izraelskich wycieczek to dobry prognostyk Jest to dobry prognostyk, że po niespełna półtora roku bardzo niełatwych rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zupełnie zmieni wymiar wycieczek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: Colorado Avalanche - Pittsburgh Penguins 2:5Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 4:3 po dogr.Tabele: Atlantic Division1… » więcej 2023-03-23, godz. 07:50 Były hokeista NHL Słowak Chara zadebiutuje w prestiżowym maratonie w Bostonie Były hokeista NHL, 46-letni Słowak Zdeno Chara, który karierę zakończył we wrześniu, podejmuje nowe wyzwanie. Zamierza wystartować w maratonie i to jednym… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 ISW: Rosyjska ofensywa pod Bachmutem zwalnia; wojska angażowane są głównie wokół Awdijiwki Rosjanie poczynili niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia; Ukraińcy przeprowadzili kontrataki na południowo-zachodnich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »