Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 11:00 Autor: PAP

Lublin/ Ranny żołnierz z Ukrainy otrzymał nowoczesne protezy

Ukraiński żołnierz, ciężko ranny na froncie, leczony i rehabilitowany w Lublinie, otrzymał dwie nowoczesne protezy – ręki i nogi – o wartości ponad 80 tys. zł. Pieniądze pochodziły ze zbiórki prowadzonej przez wielonarodową brygadę w Lublinie.

Wiosną ub.r. żołnierz służył na wschodzie Ukrainy, gdzie stracił część kończyny górnej do poziomu przedramienia i kończyny dolnej do poziomu goleni, doznał także urazu głowy. Na początku był leczony w Ukrainie. W lipcu ub.r. przyjechał do Polski specjalnym pociągiem medycznym transportującym rannych żołnierzy. Był leczony i rehabilitowany w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, gdzie przygotowywano również jego kończyny do założenia protez – przekazała rzecznik szpitala Alina Pospischil.


„Poprzez ćwiczenia i naukę chodu wzmacnialiśmy mięśnie pacjenta, przystosowywaliśmy go do poruszania się na wózku. Wcześniej w swojej pracy mężczyzna wykonywał skomplikowane, wymagające precyzji zadania fizyczne – naszym celem było umożliwienie mu częściowego powrotu do zawodu. Pacjent dotarł do naszego szpitala po amputacji ręki i nogi, więc zespół oddziału zaproponował zorganizowanie dla niego protezy bionicznej, której działanie najbardziej przypomina naturalne ruchy” – wyjaśnił kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, cytowany w komunikacie.


Placówka rozpoczęła współpracę z Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, która we wrześniu zainicjowała charytatywną akcję zbierania funduszy dla rannych żołnierzy ukraińskich.


„Był to właściwy moment, aby wyrazić nasze zdecydowane wsparcie dla rannych ukraińskich żołnierzy w toczącej się wojnie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom za ich hojność. Zebrane środki zostały przeznaczone na pomoc rannym ukraińskim żołnierzom, głównie na zakup protez oraz sprzętu medycznego umożliwiającego dalsze funkcjonowanie” – podkreśliła mjr Dominika Skrzypczak z Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady, cytowana w komunikacie.


Zorganizowano m.in. Międzynarodowy Koncert Charytatywny „United for Peace” pod patronatem honorowym wicepremiera, ministra obrony narodowej Polski Mariusza Błaszczaka i ministra obrony narodowej Litwy Arvydasa Anušauskasa, który odbył się we wrześniu ub.r. w Filharmonii Lubelskiej.


Dzięki akcji udało się zgromadzić wystarczającą kwotę na pokrycie kosztu protezy podudzia ze stopą z włókna węglowego, pozwalającą na zmienną dynamikę chodu (26 tys. zł) oraz innowacyjnej protezy przedramienia z zastosowaniem bionicznej ręki (57 tys. zł).(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ joz/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 12:20 Błaszczak: w piątek zostanie podpisana umowa o powołaniu konsorcjum, które zajmie się produkcją czołgu K2 w Polsce… Jeszcze w piątek zostanie podpisana umowa, która stanowi o powołaniu konsorcjum między Polską Grupą Zbrojeniową a Hyundai Rotem, które zajmie się produkcją… » więcej 2023-03-31, godz. 12:10 Do 2030 r. sprzedaż samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce wzrośnie ponaddziesięciokrotnie (MediaRoom) Prawie 170 tys. sztuk już za osiem lat wyniesie liczba nowo rejestrowanych osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce - wynika z najnowszej… » więcej 2023-03-31, godz. 12:10 Joanna Lichocka (PiS): w dużym stopniu media publiczne prezentują poglądy różnych stron W dużym stopniu media publiczne prezentują poglądy różnych stron - podkreśliła w Radiu Wrocław posłanka Joanna Lichocka (PiS). Jej zdaniem, z powodu silnego… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Powstaną trzy seriale na podstawie kryminałów Camilli Lackberg i Henrika Fexeusa Platforma streamingowa Viaplay zamówiła do realizacji trzy anglojęzyczne serialowe ekranizacje powieści kryminalnych napisanych przez duet Camilla Lackberg… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Do 2030 r. sprzedaż samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce wzrośnie ponaddziesięciokrotnie (MediaRoom) Prawie 170 tys. sztuk już za osiem lat wyniesie liczba nowo rejestrowanych osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce - wynika z najnowszej… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Wicepremier Kowalczyk: występujemy w koalicji państw w celu powrotu ceł m.in. na zboże spoza UE Polska w najbliższym czasie prześle do KE wniosek o powrót z początkiem czerwca kontyngentów i ceł na żywność spoza UE. Występujemy w koalicji państw… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Słoweński Komitet Olimpijski popiera powrót rosyjskich sportowców Słoweński Komitet Olimpijski poinformował, że popiera decyzję MKOl dotyczącą powrotu rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Prezydent podpisał postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP (krótka) Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039… » więcej 2023-03-31, godz. 11:50 Belgia/ Media: służby udaremniły plany zabójstwa burmistrza Antwerpii Barta De Wevera Zradykalizowani młodzi ludzie aresztowani w poniedziałek w ramach śledztwa terrorystycznego w Brukseli, Antwerpii i Eupen chcieli zamordować burmistrza Antwerpii… » więcej 2023-03-31, godz. 11:40 Koncert na 20-lecie Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Missę solemnis op. 123 Ludwiga van Beethovena wykona Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Leonarda Slatkina. Piątkowy koncert jest poświęcony Stowarzyszeniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »