Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-29, 20:20 Autor: PAP

U. Zielińska (Zieloni): rozmawiamy w sprawie startu ze wszystkimi na opozycji

Najbliżej nam do Koalicji Obywatelskiej, ale rozmawiamy o starcie w wyborach ze wszystkimi na opozycji, najważniejsza jest dla nas realizacja naszego programu - powiedziała PAP współprzewodnicząca Zielonych Urszula Zielińska po weekendowych obradach Rady Krajowej tej partii.

Zdaniem współprzewodniczącej Zielonych, najpóźniej do Wielkanocy powinna zapaść ostateczna decyzja, ile jest list opozycyjnych.


Rada Krajowa Partii Zieloni obradowała w sobotę i niedzielę w Gdańsku. Zajmowała się m.in. kwestią formuły startu Zielonych w jesiennych wyborach parlamentarnych, ale ostateczne decyzje w tej sprawie nie zapadły.


"Najbliższym naszym partnerem jest oczywiście Koalicja Obywatelska, to jest naturalne, bo jesteśmy razem w Sejmie, współpracujemy, rozmawiamy o wspólnych listach. Natomiast rozmawiamy także z innymi partnerami na opozycji" - powiedziała PAP współprzewodnicząca Zielonych Urszula Zielińska.


Przyznała, że poza KO potencjalni partnerzy wyborczy Zielonych to Lewica i Polska 2050. "Ale z PSL też chcemy mieć dobrą współpracę i mamy punkty wspólne, bo kluczowe, żebyśmy umieli ze sobą współpracować, np. w kwestii budowy biogazowni, by ludzie na wsiach mieli tani prąd" - zaznaczyła.


W opinii Zielińskiej najważniejsze dla jej partii jest to, by zagwarantować sobie realizację własnych postulatów programowych. "Chcemy znaleźć takiego partnera, który zagwarantuje, że przeprowadzimy transformację energetyczną i przejdziemy na tanie źródła energii" - powiedziała Zielińska.


Jej zdaniem, cała opozycja powinna teraz współpracować, bo nawet, jeśli nie będzie jednej listy, w przyszłości ugrupowania będą musiały współpracować w ramach wspólnego rządu.


Zieloni dają sobie czas na decyzję w sprawie formuły startu do końca lutego. Natomiast do Świąt Wielkanocnych, zdaniem Zielińskiej, powinna się ostatecznie wyklarować kwestia liczby list opozycyjnych.


Rada Krajowa Zielonych przyjęła też element programu "Klimat i ochrona środowiska", w ramach którego partia postuluje głęboką reformę funkcjonowania Lasów Państwowych.


Powołując się na unijną "Strategię na rzecz bioróżnorodności 2030" Zieloni postulują, by do tego czasu 30 proc. obszarów leśnych objęta została różną formą ochrony. W ramach tego postulują m.in. utworzenie 22 nowych parków narodowych oraz rozszerzenie już istniejących, szczególnie Białowieskiego, Bieszczadzkiego i Karkonoskiego. Do parków powinny być, ich zdaniem, przyłączone przede wszystkim tereny leśne, odebrane wcześniej Lasom Państwowym.


Za tym powinno pójść także zrównanie uposażeń w parkach narodowych, bo dziś, jak zwraca uwagę Zielińska, praca w ochronie przyrody jest mniej atrakcyjna, niż w Lasach Państwowych. Zieloni postulują też wprowadzenie mechanizmów zachęcających gminy, by chciały oddawać swoje tereny pod nowe parki narodowe. "Chodzi o mechanizm rekompensat dla gmin" - powiedziała Zielińska.


Zdaniem współprzewodniczącej Zielonych, nawet z raportów o stanie lasów w Polsce, które co roku publikują Lasy Państwowe, wynika, że powierzchnia lasów w Polsce jest niższa, niż średnia europejska, a od kilku lat jej nie przybywa. Z kolei ilość wyjeżdżającego z lasów drewna jest coraz większa i wzrosła średnio o 11 procent w ostatnich pięciu latach (w porównaniu do lat 2011-2015). Z kolei eksport drewna z Polski wzrósł o 200 proc. w porównaniu do roku 2015. (PAP)


Autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ mir/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Lublin/ Radni przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II Podczas czwartkowej sesji radni Lublina przyjęli stanowisko ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Uznali m.in., że był największym w historii ambasadorem… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 M. Pęk (PiS): nadal będziemy domagać się prac nad projektem uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II Nadal będziemy domagać się procedowania naszego projektu uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II; wyrażamy stanowczy protest wobec blokowania tej… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Dania odwołała szermiercze zawody z powodu dopuszczenia do startu Rosjan i Białorusinów Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców - poinformowała w czwartek Duńska Federacja Szermiercza… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 USA/ Użycie broni palnej główną przyczyną śmierci amerykańskich dzieci - alarmują media Użycie broni palnej stało się główną przyczyną śmierci dzieci i nastolatków w USA. W tym roku w szkołach zginęły już lub odniosły obrażenia 74 osoby… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Piotr Müller: wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca Wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca. Sport to również wspaniałe wartości; rosyjskie barbarzyństwa są zaprzeczeniem podstawowym wartościom i prawu międzynarodowemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Lublin/ Premiera monodramu „Mój boski rozwód” w Teatrze Osterwy – w sobotę Premierę monodramu „Mój boski rozwód” w wykonaniu Magdaleny Sztejman zaplanowano w sobotę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. To historia kobiety… » więcej 2023-03-30, godz. 18:20 Europosłanka Kopcińska pyta Komisję Europejską o wsparcie dla działań krajów UE na rzecz zdrowia psychicznego W całej Europie wyzwania w psychiatrii dzieci i młodzieży są ogromne - mówiła podczas posiedzenia komisji zdrowia PE europosłanka PiS Joanna Kopcińska… » więcej 2023-03-30, godz. 18:20 W Warszawie odbyła się symulacyjna gra wojenna szkoląca w przeciwdziałaniu dezinformacji Symulacyjna gra wojenna (Warsaw Countering Disinformation Wargame) szkoląca przedstawicieli administracji publicznej i społeczeństwa w przeciwdziałaniu dezinformacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »