Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-29, 15:30 Autor: PAP

W Białymstoku upamiętniono 34. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca - kapelana Solidarności

W Białymstoku upamiętniono w niedzielę 34. rocznicę tragicznej śmierci księdza Stanisława Suchowolca. Kapelan miejscowej "Solidarności" zginął w pożarze plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku; okoliczności jego śmierci nie udało się ostatecznie wyjaśnić do dziś.

Rocznicowa msza św. odprawiona została w parafii Niepokalanego Serca Maryi w białostockich Dojlidach, gdzie ks. Suchowolec pracował przed laty i gdzie zginął w pożarze plebanii w wieku 31 lat. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, na grobie ks. Suchowolca, znajdującym się przy kościele w Dojlidach, złożono wieńce i kwiaty.


W uroczystości wzięli udział m.in. związkowcy z Solidarności, przedstawiciele władz państwowych, IPN, poczty sztandarowe.


Ks. Stanisław Suchowolec przyjaźnił się z księdzem Jerzym Popiełuszką, a po jego śmierci odprawiał msze w intencji ojczyzny i beatyfikacji ks. Jerzego, najpierw w Suchowoli (rodzinnej parafii ks. Popiełuszki – PAP), a po przeniesieniu do Białegostoku – właśnie w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach.


Pierwsze śledztwo ws. okoliczności jego śmierci, prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Białymstoku, zakończyło się 16 czerwca 1989 r. ustaleniem, że przyczyną pożaru na plebanii był zepsuty grzejnik elektryczny; ponieważ nie stwierdzono, by doszło do przestępstwa - zostało umorzone. W śledztwie pominięto jednak całkowicie wątek polityczny i fakt, że miały miejsce liczne groźby pod adresem duchownego ze względu na jego działalność w ówczesnej opozycji, a nim samym interesowała się SB.


Postępowanie podjęte zostało na nowo 22 października 1991 roku. Po zasięgnięciu nowej opinii biegłych ówczesna Prokuratura Wojewódzka w Białymstoku oceniła, iż pożar plebanii był "zbrodniczym podpaleniem" i doszło do zabójstwa. 23 sierpnia 1993 r. ponownie umorzyła ona jednak to śledztwo, tym razem z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa.


Nowych dowodów, które pozwoliłyby podjąć to śledztwo na nowo, szukał przez wiele lat pion śledczy IPN, w szerszym postępowaniu dotyczącym istnienia zbrodniczych struktur w dawnym MSW w latach 1956-89, którym przypisuje się m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji, stanowiące zbrodnie komunistyczne.


Niespełna sześć lat temu kilka wątków tego obszernego postępowania, dotyczącego związku przestępczego działającego w MSW, analizowanych było w Referacie Śledczym w Bydgoszczy - Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Prowadzono tzw. czynności sprawdzające przed ewentualnym podjęciem śledztwa na nowo - w kierunku popełnienia zbrodni komunistycznej (w rozumieniu zapisów ustawy z 1998 roku o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu).


Podstaw do takiego podjęcia śledztwa nie udało się jednak znaleźć, akta historyczne sprawy zostały zwrócone Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku. Do dziś sytuacja się nie zmieniła - wynika z informacji uzyskanych przez PAP w pionie śledczym IPN.


Ostatecznego wyjaśnienia okoliczności śmierci ks. Suchowolca wciąż domagają się m.in. dawni i obecni działacze "Solidarności" w regionie. Wiceprzewodnicząca białostockiego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych, w przeszłości aktywna działaczka Solidarności, KPN i Duszpasterstwa Ludzi Pracy Stanisława Korolkiewicz mówi wprost o "absolutnej indolencji państwowych instytucji".


"I największy żal mam do IPN, który - według mnie - nie robi tego, co potrzeba" - powiedziała PAP, odnosząc się do wyników śledztwa. Podkreśliła, że działacze dawnej opozycji antykomunistycznej i obecne władze regionalnej Solidarności, organizując rocznicowe uroczystości, "nie dają umrzeć prawdzie" o księdzu Suchowolcu.


Historyk białostockiego oddziału IPN dr hab. Krzysztof Sychowicz zwraca uwagę, że już pierwsze działania w śledztwie prowadzonym tuż po zbrodni "poważnie utrudniły" dotarcie do jakichkolwiek materiałów; przypomniał też, że akta służb bezpieczeństwa były niszczone. "Które bez wątpienia mogły zawierać istotne informacje, przybliżające nas do wyjaśnienia tej sprawy. Dzisiaj pozostaje nam mieć nadzieję, że jednak ta tragiczna śmierć - kolejnego z kapelanów Solidarności - będzie wyjaśniania do skutku" - mówił dziennikarzom.


"Ciągle mamy nadzieję, że uda się ustalić sprawców, nadzieja umiera ostatnia. Nie takie zbrodnie są wyjaśniane po kilkudziesięciu latach. Głęboko wierzę, że ta zbrodnia zostanie wyjaśniona" - podkreślił przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski.


Mówił, że przypominanie wydarzeń sprzed 34 lat powinno uświadamiać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, "w jakich czasach żyliśmy". "W systemie komunistycznym, który nie zważał na drugiego człowieka, by tylko być u władzy. By ten reżim komunistyczny mógł funkcjonować, pozbawiali w męczeński sposób drugiego człowieka życia. To jest niezrozumiałe, ale prawdziwe" - podkreślał.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że śmierć duchownego była zbrodnią komunistyczną. "Wszyscy jesteśmy zainteresowani, by tę zbrodnię wyjaśnić i być może - na skutek tego powszechnego zainteresowania - gdzieś otworzy to komuś usta, albo zostaną odkryte nowe materiały. Natomiast dziś chcemy uczcić kolejną rocznicę śmierci księdza Suchowolca, który dla działań na rzecz Solidarności, na rzecz naszej wolności, ma bardzo duże zasługi, szczególnie w odniesieniu do naszego regionu" - dodał.(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ jann/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 21:10 USA/ Biały Dom: Chiny nie powinny traktować podróży prezydent Tajwanu do USA jako pretekstu do agresywnych ruchów Chiny nie powinny używać podróży prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen do USA jako pretekstu do agresywnych działań wokół Cieśniny Tajwańskiej - ostrzegł w… » więcej 2023-03-29, godz. 21:10 Turniej WTA w Miami - niespodzianka w ćwierćfinale, Sabalenka odpadła z rywalizacji Wiceliderka światowego rankingu tenisistek Aryna Sabalenka niespodziewanie przegrała z Rumunką Soraną Cristeą 4:6, 4:6 w ćwierćfinale turnieju WTA 1000… » więcej 2023-03-29, godz. 21:10 Dr Czaczkowska o zarzutach wobec kard. Wojtyły: ich założeniem było, żeby zniszczyć autorytet Te materiały nie odnoszą się do prawdziwych faktów, a ich założeniem było, żeby zniszczyć autorytet człowieka - skomentowała sprawę zarzutów wobec… » więcej 2023-03-29, godz. 21:00 Lwowska Galeria Sztuki laureatem XXIV Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora Nasza historyczna i kulturowa spuścizna kraju - czy żydowska, czy polska, czy ukraińska, jest naszą i na tym chcemy budować - powiedział podczas środowej… » więcej 2023-03-29, godz. 21:00 ME w szachach kobiet - srebrny medal Kiołbasy, brązowy Malcewskiej (opis) Polskie szachistki wywalczyły dwa medale w zakończonych w środę w Petrovacu mistrzostwach Europy. Oliwia Kiołbasa zajęła drugie miejsce, gromadząc 8,5… » więcej 2023-03-29, godz. 20:50 Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie kilka dni w szpitalu Papież Franciszek ma infekcję dróg oddechowych, która wymaga kilku dni leczenia w szpitalu - ogłosił w środę Watykan. Po południu papież został przewieziony… » więcej 2023-03-29, godz. 20:40 Puchar Europy FIBA - Anwil - Karhu 90:71 w pierwszym meczu półfinałowym Koszykarze Anwilu Włocławek wygrali we własnej hali z fińskim Karhu Kauhajoki 90:71 (24:17, 19:20, 27:13, 20:21) w pierwszym meczu półfinałowym Pucharu… » więcej 2023-03-29, godz. 20:30 Rosja/ Niezależne media: prokuratura zażądała kary 7 lat więzienia dla emeryta za antywojenne komentarze w sieciach… Prokuratura w Moskwie zażądała kary 7 lat pozbawienia wolności dla 62-letniego emeryta Michaiła Simonowa, który jakoby rozpowszechniał w sieciach społecznościowych… » więcej 2023-03-29, godz. 20:30 LM siatkarzy – Halkbank – Jastrzębski Węgiel 1:3 (opis) Siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali na wyjeździe turecki Halkbank Ankara 3:1 (25:22, 25:23, 16:25, 25:22) w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów… » więcej 2023-03-29, godz. 20:30 A. Moskwa wybrana na wiceprzewodniczącą Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa została wybrana na wiceprzewodniczącą Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej - wynika… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »