Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-29, 10:00 Autor: PAP

Wrak znaleziony u wybrzeży Sussexu to XVII-wieczny okręt Klein Hollandia

Archeologom udało się zidentyfikować „nieznany wrak z Eastbourne”, który w odkryto w 2019 roku u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Jak podała organizacja Historical England, jest to XVII-wieczny holenderski okręt wojenny Klein Hollandia.

Próby zidentyfikowania spoczywającego na głębokości 32 metrów u południowo-wschodnich wybrzeży Anglii wraku trwały już od momentu znalezienia go. Zebrane przez ponad trzy lata dowody, badania archiwalne i analizy próbek drewna pozwoliły w końcu postawić tezę, że jest to Klein Hollandia - holenderski okręt wojenny, który brał udział we wszystkich wielkich bitwach II wojny angielsko-holenderskiej (1665-1667). Okręt ten został zbudowany w 1656 roku i należał do Admiralicji Rotterdamu. Zatonął w 1672 roku i spoczywa na dnie na głębokości 32 metrów.


Znalezione na dnie morskim szczątki to znaczna część drewnianego kadłuba, armaty, ale także płytki z włoskiego marmuru i ceramika. Badania petrograficzne pozwoliły zidentyfikować kamień jako pochodzący z kamieniołomów w Alpach Apuańskich, skąd wydobywano jedne z najcenniejszych włoskich marmurów.


Klein Hollandię po raz pierwszy zauważono w 2015 roku jako anomalię na dnie morskim podczas badań hydrograficznych, ale dopiero w 2019 roku David Ronnan odkrył, że jest to wrak statku. Już wtedy uznano, że jest to tak cenne znalezisko, że objęto je najwyższym stopniem ochrony prawnej. Eksperci liczą na to, że wrak dostarczy cennych informacji na temat konstrukcji XVII-wiecznych holenderskich statków, a także o ostatnim rejsie okrętu. "Identyfikacja Klein Hollandii daje nam wgląd w XVII wiek, szansę poznania historii morskiej tego okresu i odkrycia skarbów, które przeleżały pod wodą setki lat" – stwierdził szef resortu kultury i dziedzictwa Wielkiej Brytanii Lord Stephen Parkinson.


"Od naszego pierwszego nurkowania do wraku w kwietniu 2019 roku byliśmy zafascynowani rozmaitością materiału na dnie morskim. Imponująca ilość drewnianej konstrukcji kadłuba, armaty okrętowe, pięknie cięte marmurowe płytki, a także znaleziona tam ceramika wskazują, że jest to statek holenderski z końca XVII wieku wracający z Włoch. Teraz, po prawie czterech latach śledztwa i badań, możemy z całą pewnością zidentyfikować tę jednostkę" - powiedział Mark Beattie Edwards, dyrektor generalny Towarzystwa Archeologii Morskiej, które prowadzi badania wraku wraz z organizacją Historic England oraz i Holenderską Agencją Dziedzictwa Kulturowego.


W 1672 roku Klein Hollandia należała do eskorty konwoju statków kupieckich podczas rejsu z Morza Śródziemnego przez kanał La Manche do Holandii. W pobliżu Isle of Wight konwój został zaatakowany przez jednostki marynarki angielskiej pod dowództwem admirała Roberta Holmesa. Holenderski okręt został poważnie uszkodzony, a jego kapitan Jan van Nes zginął. Anglicy weszli na pokład Klein Hollandii i przejęli jednostkę, która wkrótce potem zatonęła z angielskimi i holenderskimi marynarzami na pokładzie. Ta niespodziewana akcja admirała Holmesa przyczyniła się do rozpoczęcia III wojny angielsko-holenderskiej. (PAP Life)


agf/ gra/


Zdjęcia są dostępne w materiałach prasowych Historic England: https://historicengland.org.uk/whats-new/news/identity-17th-century-dutch-warship-confirmed/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 12:20 Holandia/ Władze Amsterdamu domagają się ograniczenia prędkości rowerów elektrycznych do 20 km/h Z powodu rosnącej liczny wypadków władze Amsterdamu domagają się wprowadzenia maksymalnej prędkości 20 km/h na ścieżkach rowerowych dla elektrycznych… » więcej 2023-03-23, godz. 12:20 El. ME 2024 - remisowy bilans z Czechami (dokumentacja) Cztery zwycięstwa i cztery porażki składają się na bilans dotychczasowych meczów piłkarskich reprezentacji Polski i Czech. Bramki: 10-9 na korzyść biało-czerwonych… » więcej 2023-03-23, godz. 12:20 Francja/ Media: 150 wojskowych instruktorów będzie w Polsce szkolić ukraińskich żołnierzy 150 instruktorów armii francuskiej będzie w Polsce szkolić miesięcznie około 600 ukraińskich żołnierzy - podał w czwartek dziennik „Le Monde”, powołując… » więcej 2023-03-23, godz. 12:20 Szef MON: w tym roku pozytywnie rozpatrzyliśmy już 125 ofert na budowę w programie "Strzelnica w powiecie" Tylko w tym roku pozytywnie rozpatrzyliśmy już 125 ofert na budowę infrastruktury strzeleckiej w ramach programu 'Strzelnica w powiecie'; to oznacza jeszcze… » więcej 2023-03-23, godz. 12:20 Twórca „Peaky Blinders” napisze scenariusz filmu z uniwersum „Gwiezdnych wojen” Projekty kolejnych pełnometrażowych filmów z uniwersum „Gwiezdnych wojen” to jedna z największych tajemnic Hollywood. W ostatnich miesiącach na giełdzie… » więcej 2023-03-23, godz. 12:20 "WSJ": USA wyślą starzejące się samoloty A-10 na Bliski Wschód, a nowsze myśliwce trafią do Azji i Europy Stany Zjednoczone wyślą starzejące się samoloty wojskowe A-10 na Bliski Wschód, a stacjonujące tam obecnie, bardziej zaawansowane myśliwce zostaną przekazane… » więcej 2023-03-23, godz. 12:10 T-Mobile Polska i Siemens rozpoczynają współpracę w zakresie prywatnych sieci kampusowych (MediaRoom) Usługi i rozwiązania z obszaru łączności odgrywają kluczową rolę w przemyśle i logistyce - to one wspierają optymalizację procesów produkcyjnych i… » więcej 2023-03-23, godz. 12:10 SG: wybudowano już ok. 107 km tymczasowej zapory na granicy z Rosją Zapora z drutu ostrzowego została zbudowana dotychczas na odcinku około 107 km, czyli ponad połowie długości granicy polsko-rosyjskiej - poinformowała PAP… » więcej 2023-03-23, godz. 12:10 Kanclerz Scholz w Brukseli: Niemcy i UE na dobrej drodze do znalezienia rozwiązania problemu samochodów z silnikiem … Niemcy i Komisja Europejska są na dobrej drodze do rozwiązania sporu o unijną regulację mającą na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów z silnikiem… » więcej 2023-03-23, godz. 12:10 Twórcy „Johna Wicka 4” zaszaleli. Pierwotna wersja tego filmu trwała prawie cztery godziny W piątek 24 marca na ekranach kin zadebiutuje czwarta odsłona sensacyjnej serii „John Wick”, w której w roli głównej występuje Keanu Reeves. „John… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »