Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-28, 19:50 Autor: PAP

Izrael/ W Jerozolimie policja zachęca osoby posiadające legalnie broń palną do noszenia jej ze sobą

Reagując na dwa ataki w Jerozolimie, w których zginęło siedem osób, policja zaapelowała w sobotę do obywateli, którzy mają pozwolenie na broń palną, by nosili ją przy sobie.

"Przez lata, niejednokrotnie cywile wyszkoleni w posługiwaniu się licencjonowaną bronią neutralizowali terrorystów i zapobiegali poważniejszym atakom, gdy byli w pobliżu miejsca ataku. Obywatele ci niejednokrotnie zapobiegli też szkodom wyrządzonym cywilom i siłom bezpieczeństwa" - poinformowała izraelska policja, którą cytuje portal Times of Israel.


Policja przekazała w sobotę, że podnosi krajowy stopień zagrożenia do najwyższego poziomu, a szef izraelskiej policji Kobi Shabtai zdecydował, że w Jerozolimie będzie stacjonowała elitarna jednostka Straży Granicznej Jamam.


Times of Israel pisze, że na wieczornym posiedzeniu rządu gabinet rozważy przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń dla Izraelczyków, którzy już złożyli wnioski o pozwolenie na broń.


Ponadto ministrowie będą również dyskutować nad przyjęciem ustawy umożliwiającej deportację rodzin sprawców ataków. Jak zaznacza izraelski portal, partia Likud premiera Binjamina Netanjahu próbowała wprowadzić takie rozwiązanie w poprzednim rządzie, którym kierował, ale sprzeciwił się temu ówczesny prokurator generalny, który stwierdził, że wydalenia naruszałyby prawo izraelskie i międzynarodowe.


Ministrowie będą dyskutować o zezwoleniu na natychmiastowe zapieczętowanie domów osób podejrzanych o terroryzm, jak również aresztowanie członków ich rodzin i współtowarzyszy.


W następstwie piątkowego ataku policja izraelska dokonała 42 aresztowań krewnych i znajomych 21-letniego Palestyńczyka, który dokonał zamachu przed synagogą.


W piątek wieczorem uzbrojony Palestyńczyk otworzył ogień do osób wychodzących z jednej z synagog w Jerozolimie Wschodniej, które brały udział w szabasowych modlitwach w dzień pamięci o Holokauście. Siedem z nich zginęło, trzy zostały ranne. Napastnik został zastrzelony przez policję, podczas ucieczki z miejsca zbrodni. Był to najkrwawszy od lat zamach terrorystyczny w Jerozolimie.


W sobotę na Starym Mieście w Jerozolimie doszło do kolejnej strzelaniny, w wyniku której ranne zostały dwie osoby: 59-letni mężczyzna i jego około 20-letni syn. Obydwaj zostali przewiezieni do szpitala. Według informacji portalu Times of Israel ich stan jest poważny, ale stabilny.


Izraelska policja poinformowała, że był to atak terrorystyczny, a napastnikiem, który otworzył ogień, był palestyński trzynastolatek. Agresor został postrzelony przez uzbrojonych cywilów, jest ranny.


Piątkowy atak w Jerozolimie nastąpił dzień po operacji izraelskiej armii w Dżaninie, mieście na Zachodnim Brzegu Jordanu, w której rezultacie dziewięciu Palestyńczyków poniosło śmierć. (PAP)


mma/ tebe/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 18:00 MF: od 2016 roku rząd wprowadził około 30 korzystnych rozwiązań podatkowych (KOREKTA) Od 2016 roku rząd wprowadził około 30 korzystnych rozwiązań podatkowych. Zmiany na plus dotyczą wszystkich najważniejszych podatków -VAT, PIT, CIT i akcyzy… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 Szefowie MSZ Polski i Izraela podpisali porozumienie ws. zasad organizacji wizyt edukacyjnych młodzieży w Polsce (op… Porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 Żaryn: włoskie media platformą rosyjskiej dezinformacji Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Stanisław Żaryn zauważył w środę, że w wiodących programach publicystycznych oraz na… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 GIS ostrzega przed obecności bakterii Salmonella w jednej partii produktu kefir Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia obecności bakterii Salmonella spp. w jednej partii produktu kefir 200 g. Jak… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 Minister Puda: wszystkie programy z nowej perspektywy otrzymały pierwsze zaliczki z budżetu UE Wszystkie programy krajowe i regionalne z perspektywy na lata 2021-2027 są zatwierdzone i otrzymały pierwsze płatności zaliczkowe z budżetu UE - przekazał… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Włochy/ Inauguracja nowej ekspozycji w Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim w Rzymie W rzymskim Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim odbyła się w środę inauguracja nowej ekspozycji. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele włoskiego… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ czwartek, 23 marca 2023 Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy są przez PAP obsługiwane ! Polska Bieżąca obsługa w związku z agresją Rosji na Ukrainę Warszawa… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Szwecja/ Parlament zatwierdził przystąpienie do NATO (opis) Parlament Szwecji Riksdag zatwierdził w środę zdecydowaną większością głosów przystąpienie kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szwecja wciąż… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Naukowcy z NCBJ blisko uzyskania materiału zdolnego wytrzymać warunki w wysokotemperaturowym reaktorze We wnętrzu wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR) warunki są tak ekstremalne, że trudno znaleźć materiał, który można tam wykorzystywać. Badania… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Norwegia/ Szefowa komitetu noblowskiego: zarzuty wobec działaczy Memoriału są bezpodstawne Norweski Komitet Noblowski uważa za bezpodstawne zarzuty przeciwko działaczom rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał. Powinny one zostać wycofane - oświadczyła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »