Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-28, 19:40 Autor: PAP

M.Przydacz o swojej wizycie w Waszyngtonie: będziemy rozmawiać o możliwych scenariuszach tego, co się może wydarzyć na Ukrainie

Prezydent wysyła mnie do Waszyngtonu po to, aby przeprowadzić konsultacje zarówno w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, jak i w Departamencie Stanu; będziemy rozmawiać o możliwych scenariuszach tego, co się może wydarzyć na Ukrainie - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Przydacz był w sobotę gościem TVP Info, gdzie został zapytany o jego przyszłotygodniową podróż do Stanów Zjednoczonych. "To prawda, pan prezydent wysyła mnie do Waszyngtonu po to, aby przeprowadzić konsultacje zarówno w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, czyli takim zapleczu Białego Domu, jak i w Departamencie Stanu" - poinformował.


Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że Stany Zjednoczone "są dzisiaj liderem świata euroatlantyckiego" i "naszym najważniejszym sojusznikiem". "Ta intensywność kontaktów musi zostać utrzymana nie tylko na poziomie liderów, ale zaplecza dyplomatyczno-politycznego. Będziemy rozmawiać o możliwych scenariuszach, co się może wydarzyć na Ukrainie" - zaznaczył.


Dodał, że polska analiza jest słuchana na Zachodzie, bo jesteśmy wiarygodni i - jak mówił - mieliśmy rację jeśli chodzi o przewidywanie pewnych zdarzeń. "Jednocześnie będziemy rozmawiać o tym, co wspólnie możemy zrobić, aby w pierwszej kolejności zapewnić stabilność i bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO, czyli w Polsce i w jaki sposób wspierać Ukrainę w jej walce o pokój i bezpieczeństwo i odpieranie ataków wroga, a niestety jest duże prawdopodobieństwo, a w zasadzie pewność, że już niedługo zacznie się rosyjska ofensywa" - powiedział.


Zapytany o ewentualną wizytę prezydenta Joe Bidena w Europie i Polsce odpowiedział, że z ust najwyższych przedstawicieli Stanów Zjednoczonych można było usłyszeć, że "rozważane są różne opcje".


Przypomniał, że prezydent Biden w zeszłym roku był z dużą wizytą w Polsce. "Zresztą zeszły rok jak sam określił Antony Blinken, szef Departamentu Stanu, to był najlepszy rok w historii relacji polsko-amerykańskich. Bardzo intensywne kontakty: prezydent Biden w Polsce, wiceprezydent Kamala Harris również w Polsce, sekretarz stanu Antony Blinken, szef Pentagonu, przedstawiciele także wspólnoty wywiadowczej odwiedzali Polskę. Naprawdę tych kontaktów było bardzo dużo, bo też Polska odgrywa tutaj kluczową rolę i pozycja Polski na arenie międzynarodowej, także z perspektywy Waszyngtonu, w ostatnich latach znacząco wzrosła" - ocenił. (PAP)


autor: Marcin Chomiuk


mchom/ akub/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 20:40 El. MŚ 2024 - Lewandowski: przepraszam kibiców za tzw. aferę premiową (opis) 'Przepraszam kibiców za tzw. aferę premiową, za to, że jako kapitan w odpowiednim momencie tego nie powstrzymałem' - rozpoczął Robert Lewandowski oficjalną… » więcej 2023-03-23, godz. 20:30 D.Tusk: zrobimy uczciwy audyt wydatków publicznych pieniędzy przez PiS Zrobimy uczciwy audyt wydatków publicznych pieniędzy przez PiS - zapowiedział w czwartek w Częstochowie szef PO Donald Tusk. Pytany o błędy rządów Platformy… » więcej 2023-03-23, godz. 20:30 Włochy/ Straż Przybrzeżna uratowała ponad 750 migrantów Włoska Straż Przybrzeżna uratowała w czwartek około 750 migrantów płynących w stronę wybrzeży Sycylii i Kalabrii - podała Ansa. Od początku roku przybyło… » więcej 2023-03-23, godz. 20:30 Holandia/ Szef banku centralnego: banki w UE są w dobrej kondycji Europejskie banki są w dobrej kondycji - powiedział w czwartek prezes Holenderskiego Banku Centralnego (DNB) Klaas Knot. Holender, który jest także członkiem… » więcej 2023-03-23, godz. 20:20 El. ME 2024 - trener Santos: przed nami fantastyczne spotkanie (krótka) 'Jestem przekonany, że przed nami fantastyczne spotkanie' - powiedział selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos podczas oficjalnej konferencji… » więcej 2023-03-23, godz. 20:20 Członkowie Konwentu Seniorów: najbliższe posiedzenie Sejmu, zgodnie z planem, 12-14 kwietnia Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się zgodnie z planami w dniach 12-14 kwietnia - poinformowali dziennikarzy po czwartkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu… » więcej 2023-03-23, godz. 20:20 Ukraina/ Władze: planowana jest rozmowa prezydenta Zełenskiego z przywódcą Chin Xi Jinpingiem Planowana jest rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą Chin Xi Jinpingiem; w prace na rzecz przeprowadzenia tej rozmowy zaangażowało… » więcej 2023-03-23, godz. 20:10 D.Tusk do liderów opozycji: nie ma już czasu i miejsca na kalkulacje Wsłuchajcie się w emocje ludzi; nie ma już czasu i miejsca na kalkulacje, co komu się bardziej opłaca - zwrócił się w czwartek w Częstochowie do liderów… » więcej 2023-03-23, godz. 20:10 USA/ Szef Pentagonu: wsparcie wojskowe Chin dla Rosji przedłużyłoby i rozszerzyłoby wojnę Gdyby Chiny zdecydowały się dostarczyć materialną pomoc Rosji, nie tylko przedłużyłoby to konflikt, ale również rozszerzyłoby go, potencjalnie globalnie… » więcej 2023-03-23, godz. 20:10 UE/ Minister Szynkowski vel Sęk: opowiadamy się za sankcjami na Białoruś analogicznymi do tych, jakie obowiązują… Uszczelnienie sankcji, to także wprowadzenie na Białoruś sankcji analogicznych do tych, jakie obowiązują w stosunku do Rosji; liczymy, że w końcu ta decyzja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »