Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-28, 11:50 Autor: PAP

Mazowieckie/ Pow. żuromiński jedynym powiatem bez śmiertelnych ofiar wypadków

Ani jednego śmiertelnego wypadku drogowego nie odnotowano drugi rok z rzędu w pow. żuromińskim (Mazowieckie). To jedyny taki powiat na terenie działania garnizonu mazowieckiej policji – poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Na drogach pow. żuromińskiego nikt nie zginął zarówno w roku 2021, jak i 2022. Dla porównania w 2020 r. w wypadkach zginęły 3 osoby. Rzecznik Komendy Powiatowej Policji asp. Tomasz Łopiński poinformował, że na drogach powiatu żuromińskiego w ub. roku doszło do 209 kolizji, czyli o 33 mniej niż w roku 2021 i o 13 mniej niż w roku 2020. "Liczba wypadków i osób poszkodowanych w wypadkach jest za to identyczna, jak w roku 2020 – w 16 wypadkach poszkodowanych zostało 16 osób. W roku 2021 liczba ta była mniejsza – 14 wypadków i 14 osób poszkodowanych" – przekazał asp. Łopiński.


Rzeczniczka mazowieckiej policji podkreśliła, że pow. żuromiński jest jedynym na terenie działania mazowieckiego garnizonu policji, gdzie drugi rok z rzędu nie odnotowano ofiar śmiertelnych na drogach. Tymczasem w 2022 r. w woj. mazowieckim (poza Warszawą i okolicznymi powiatami) w 1712 wypadkach zginęło aż 189 osób. "Ideałem byłoby, aby taki stan bezpieczeństwa na drogach, jaki od dwóch lat zaistniał w powiecie żuromińskim, panował w całym garnizonie. Wspólnie musimy pracować nad tym, aby tragicznych wypadków było jak najmniej" – skomentowała rzeczniczka mazowieckiej policji.


Podinsp. Kucharska przypomniała, że powiat żuromiński został nagrodzony tytułem honorowym "II Najbezpieczniejszy Powiat Polski 2021". Nagrodę komendant żuromińskiej policji odebrał podczas IV Ogólnopolskiego Konwentu "Współpraca międzysektorowa i innowacja na rzecz bezpieczeństwa drogowego", który odbywał się w październiku ub. roku w Warszawie. "Sukces ten nie byłby możliwy bez zaangażowania wszystkich policjantów z żuromińskiej jednostki, którzy każdego dnia wkładają mnóstwo pracy w edukację z zakresu ruchu drogowego, odwiedzają w szkołach uczniów, ale także rozmawiają z dorosłymi kierowcami" - zauważyła rzeczniczka. Dodała, że swój bezpośredni wkład w bezpieczeństwo mają również lokalne władze samorządowe, zarządcy dróg, instytucje, stowarzyszenia, placówki oświatowe, ale także strażacy z PSP w Żurominie, którzy wspierają policjantów w ich działaniach.


Jak wynika ze statystyk żuromińskiej policji, w 2022 r. tamtejsi policjanci wylegitymowali w sumie ponad 16,6 tys. osób, nałożyli 4202 mandaty, skierowali 202 wnioski o ukaranie do sądu i zastosowali ponad 2 tys. pouczeń. Mandatami karani byli głównie kierowcy. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości (ponad 2,6 tys. razy), w tym powyżej 50 km/h (17 razy). Kierowcy nie zapinali też pasów bezpieczeństwa (556 wykroczeń) i korzystali w trakcie jazdy z telefonów komórkowych (248 wykroczeń).


Według policjantów kierowcy mają nadal problem z dostosowaniem się do zmienionych przepisów drogowych w rejonie przejść dla pieszych. "Wciąż zdarzają się niebezpieczne sytuacje m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu czy niedostosowanie prędkości w rejonach przejść" – zauważył rzecznik. Tego typu wykroczeń żuromińska policja odnotowała w 2022 r. ponad 1000.


Mundurowi podkreślają, że także pieszym zdarza się popełnienie wykroczeń. W ubiegłym roku było ich łącznie 556. "Najczęściej piesi przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub używali telefonu w trakcie przechodzenia przez pasy" – powiedział asp. Łopiński.


W trakcie kontroli policjanci wyeliminowali też z ruchu drogowego pojazdy niesprawne technicznie lub niedopuszczone do ruchu, zatrzymali 709 dowodów rejestracyjnych.


Rzecznik żuromińskiej policji zauważył, że w poprawę bezpieczeństwa zaangażowani są także sami mieszkańcy, którzy m.in. aktywnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Policji. "W 2022 r. mieszkańcy powiatu żuromińskiego zgłosili za pomocą tej strony 493 miejscowe zagrożenia, spośród których funkcjonariusze potwierdzili 278 przypadków popełniania wykroczeń" – powiedział asp. Łopiński.


Najczęściej zgłaszanymi problemami było przekraczanie przez kierowców prędkości w miejscu niedozwolonym i nieprawidłowe parkowanie. "Część zgłoszeń się nie potwierdziła, bo był to np. sytuacje przejściowe, jednorazowe. Policjanci jednak każde takie zgłoszenie weryfikują, aby w sposób realny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu" - zauważył rzecznik. (PAP)


Autorka: Ilona Pecka


ilp/ mark/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 18:20 Ekstraklasa siatkarzy - zacięta walka o ostatnie miejsce w play off W fazie zasadniczej ekstraklasy siatkarzy do rozegrania zostały dwie kolejki. Znanych jest już siedmiu ćwierćfinalistów, którzy walczą o jak najlepsze rozstawienie… » więcej 2023-03-23, godz. 18:20 Francja/ Policja: około 1000 radykałów bierze udział w protestach w Paryżu Około 1000 ubranych na czarno radykałów z zasłoniętymi twarzami bierze udział w czwartkowych protestach przeciwko reformie emerytalnej w Paryżu; dochodzi… » więcej 2023-03-23, godz. 18:10 Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach zostanie przedłużony do końca kwietnia (opis) Rząd przedłuży do 30 kwietnia aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w aptekach i w budynkach, w których jest prowadzona działalność… » więcej 2023-03-23, godz. 18:10 El. ME 2024 - w Pradze mobilizacja policji przed meczem z Polską Kilkuset policjantów będzie zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa wokół stadionu w Pradze Fortuna Arena Eden, gdzie w piątek odbędzie się mecz kwalifikacyjny… » więcej 2023-03-23, godz. 18:00 Tunezja/ Cztery łodzie z migrantami zatonęły u wybrzeży kraju; 5 osób zginęło, 33 poszukiwane Cztery łodzie, na pokładzie których znajdowali się afrykańscy migranci próbujący dostać się przez Morze Śródziemne do Włoch, zatonęły w środę i… » więcej 2023-03-23, godz. 18:00 UE/ KE: koszty odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych są szacowane na 383 mld euro Koszty odbudowy Ukrainy ze zniszczeń, spowodowanych przez agresję Rosji, wyniosą około 383 mld euro - wynika z szacunkowej oceny, przeprowadzonej wspólnie… » więcej 2023-03-23, godz. 17:50 Włochy/ Izba Deputowanych za komisją śledczą do zbadania sprawy zaginięcia Emanueli Orlandi (korekta) Włoska Izba Deputowanych opowiedziała się jednomyślnie w czwartek za powołaniem parlamentarnej komisji śledczej, która zbada sprawę zniknięcia przed 40… » więcej 2023-03-23, godz. 17:50 Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali m.in. o akcesji Finlandii i Szwecji do NATO Relacje dwustronne, sytuacja bezpieczeństwa w regionie oraz akcesja Finlandii i Szwecji do NATO były tematami czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydentów… » więcej 2023-03-23, godz. 17:50 Wrocław/ Trwa spór miasta i władz województwa ws. przejazdów kolejowych na terenie Wrocławia Pomimo deklarowanego pod koniec lutego porozumienia w kwestii powrotu do wspólnego biletu na przejazdy koleją i MPK w granicach Wrocławia nadal trwa w tej sprawie… » więcej 2023-03-23, godz. 17:50 Dookoła Katalonii - etap dla Grovesa, na czele wciąż Roglic i Evenepoel Australijczyk Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) wygrał po finiszu z peletonu trzeci etap kolarskiego wyścigu Dookoła Katalonii z Llivii do Sadabell długości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »