Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-28, 06:00 Autor: PAP

Laser skuteczniejszy od piorunochronu

Po latach badań i prób naukowcom udało się okiełznać błyskawicę za pomocą laserów. Na górze Säntis w północno-wschodniej Szwajcarii podczas burzy wystrzelono w niebo promienie światła laserowego, które skierowały błyskawicę na odległość 50 metrów - informuje "Nature Photonics".

Wyładowania atmosferyczne są działaniem powszechnym, choć najczęściej kojarzą się tylko z burzami. Na podstawie danych satelitarnych szacuje się, że łączna częstotliwość wyładowań atmosferycznych na całym świecie – w tym z chmur do ziemi – wynosi od 40 do 120 na sekundę. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz budynków i urządzeń elektronicznych.


Uderzenie pioruna wiąże się z wyzwoleniem dużej ilości energii. Częściowo rozprasza się ona w powietrzu w postaci ciepła, błysku i grzmotu, reszta zostaje rozładowana w punkcie uderzenia łuku elektrycznego w powierzchnię ziemi. Wyładowanie takie może być niebezpieczne dla znajdujących się w pobliżu ludzi oraz urządzeń. W minionych latach na terenie Polski średnio odnotowywano dwa uderzenia pioruna na 1 km kw. terenu w skali roku. Zdarzały się ofiary śmiertelne.


Obecnie podstawową ochroną przed wyładowaniami atmosferycznymi jest piorunochron, zwany też odgromnikiem. Jest to XVIII-wieczny wynalazek amerykańskiego naukowca i polityka Benjamina Franklina. Pierwszy piorunochron zainstalowano latem 1752 roku w Filadelfii. Przez ponad 270 lat konstrukcja piorunochronu nie uległa zmianie. Działanie odgromnika jest proste: umieszczane na szczycie konstrukcji piorunochrony przyciągają błyskawice i poprzez metalowe przewody kierują prąd do ziemi. Skuteczność tych urządzeń jest jednak ograniczona. Tradycyjny piorunochron o wysokości dziesięciu metrów chroni teren w promieniu około dziesięciu metrów.


Po latach badań i prób naukowcy okiełznali błyskawicę za pomocą laserów. Na górze Säntis w północno-wschodniej Szwajcarii podczas burzy wystrzelono w niebo promienie światła laserowego, które skierowały błyskawicę na odległość 50 metrów.


"Pomysł polega na tym, żeby metalowy piorunochron zastąpić laserem, który stanowi coś w rodzaju dłuższego, wirtualnego pręta. Może on być skierowany w takim kierunku, w jakim tego potrzebujemy, i od czasu do czasu włączany i wyłączany" - wyjaśnia na łamach Wall Street Journal fizyk i współautor pracy, Jean-Pierre Wolf z Uniwersytetu Genewy.


Nowe doświadczenie może oznaczać, że w przyszłości lasery będą chronić przed skutkami piorunów bardziej rozległą infrastrukturę, np. lotniska, hale sportowe, bazy wojskowe, fabryki i elektrownie.


Jedną z cech tradycyjnego piorunochronu jest niski koszt jego wytworzenia i instalacji. W Polsce instalacja odgromowa dla domu jednorodzinnego kosztuje ok. 5000 zł. Laser będzie skuteczniejszą lecz znacznie droższą ochroną przed piorunami, dlatego przewiduje się go głównie do ochrony infrastruktury krytycznej i strategicznej.


„Laser ma znacznie wyższy koszt niż piorunochron. Kosztował ponad dwa miliardy dolarów i nie zostanie skomercjalizowany przez co najmniej dekadę” - powiedział w rozmowie z "Wall Street Journal" fizyk z École Polytechnique (Francja) Aurélien Houard. Jest on pierwszym autorem publikacji dotyczącej zastosowania lasera.


Chociaż ta dziedzina badań jest aktywna od ponad 20 lat - jest to pierwszy wynik terenowy, który eksperymentalnie demonstruje błyskawice kierowane przez lasery. Eksperymenty te otwierają drogę do nowych zastosowań atmosferycznych ultrakrótkich laserów i stanowią ważny krok naprzód w rozwoju laserowej ochrony odgromowej.


"Osiągnięcie jest imponujące, biorąc pod uwagę, że społeczność naukowa ciężko pracowała nad tym przez ponad 20 lat" - powiedział fizyk laserowy z Uniwersytetu Krety w Grecji, Stelios Tzortzakis, cytowany na stronie "Nature News". - "Czas pokaże, czy okaże się użyteczne".


Więcej - w publikacji źródłowej (https://www.nature.com/articles/s41566-022-01139-z). (PAP)


Tomasz Szczerbicki


szt/ zan/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 22:20 R. Terlecki: w sprawach rolnictwa jestem za tym, by dokonać radykalnych ruchów Jestem zwolennikiem by w sprawach rolnictwa dokonać radykalnych ruchów - powiedział w TVP Info wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Trzeba bardzo sprawnej… » więcej 2023-03-30, godz. 22:20 Ekstraliga hokejowa - GKS Katowice obronił tytuł mistrzowski (opis) Hokeiści GKS Katowice pokonali u siebie tyskiego imiennika 5:2 w czwartym meczu finału ekstraligi, wygrali rywalizację 4-0 i obronili tytuł mistrza Polski… » więcej 2023-03-30, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 30 marca, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Awans do piłkarskich mistrzostw Europy w 2024 roku wydaje się być naszym absolutnym obowiązkiem. Oczekiwania… » więcej 2023-03-30, godz. 22:10 Prof. Gliński: Paweł Śpiewak był wybitny i bardzo niezależny Profesor socjologii, bardzo osobny, działacz polityczny, inspirujący recenzent życia społecznego. Wybitny i bardzo niezależny - napisał na Twitterze minister… » więcej 2023-03-30, godz. 22:00 LM tenisistek stołowych - KTS Enea Siarkopol wygrał pierwszy mecz finałowy Tenisistki stołowe KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg pokonały w czwartek na wyjeździe francuski zespół Metz TT 3:0 w pierwszym meczu finałowym Ligi Mistrzów… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Ekstraliga hokejowa - GKS Katowice obronił tytuł mistrzowski (krótka) Hokeiści GKS Katowice pokonali u siebie tyskiego imiennika 5:2 w czwartym meczu finału ekstraligi, wygrali rywalizację 4-0 i obronili tytuł mistrza Polski… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Ekstraliga hokejowa - mistrzowie Polski (dokumentacja) Hokeiści na lodzie GKS Katowice obronili tytuł i po raz ósmy wywalczyli mistrzostwo Polski. Poprzednio, jako Górnik Katowice, zdobyli tytuł mistrzowski… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Ekstraklasa koszykarek - AZS UMCS - PolskaStrefaInwestycji 65:51, lublinianki w finale Czwarty mecz półfinałowy: Polski Cukier AZS UMCS Lublin - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 65:51 (23:11, 20:17, 14:14, 8:9). Stan rywalizacji… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Rozporządzenie MON ws. podwyżki dla wojska opublikowane w Dzienniku Ustaw W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie ministra obrony o podwyżce uposażeń żołnierzy zawodowych o 400 zł. » więcej 2023-03-30, godz. 21:40 Francja/ Media: strajki przeciwko reformie emerytalnej zagrożeniem dla letniej turystyki Strajki przeciwko reformie emerytalnej we Francji są wyzwaniem dla letniej turystyki, nie tylko w tym kraju - twierdzą europejskie media. Stanowi to również… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »