Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 16:00 Autor: PAP

Szef dyplomacji UE: mam nadzieję, że RPA użyje swoich dobrych relacji z Rosją i skłoni ją do zakończenia wojny z Ukrainą

Mam nadzieję, że Republika Południowej Afryki, która jest ważnym partnerem w opartej na zasadach współpracy międzynarodowej, wykorzysta swoje dobre relacje z Rosją, by skłonić ją do zakończenia wojny przeciwko Ukrainie - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas piątkowej wizyty w RPA

"Unia Europejska nie prosi RPA o to, by opowiadała się po którejś ze stron, namawiamy jedynie państwa świata by przestrzegały Karty Narodów Zjednoczonych" - zaznaczył Borrell przed rozpoczęciem spotkania z minister spraw zagranicznych RPA Naledi Pandor.


"W dążeniu do pokoju swoją rolę do odegrania ma nie tylko RPA i państwa afrykańskie" - mówiła z kolei szefowa południowoafrykańskiej dyplomacji.


Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych wraz z kilkoma unijnymi komisarzami bierze udział w 15. południowoafrykańsko-unijnych konsultacjach na poziomie ministerialnym.


RPA twierdzi, że zachowuje neutralność w sprawie wojny w Ukrainie i wstrzymywała się od głosowania w ONZ nad rezolucjami potępiającymi rosyjską agresję. Prezydent Cyril Ramaphosa oferował również mediację w rozmowach między Kijowem i Moskwą.


RPA ma jednak bliskie powiązania z Rosją, która wspierała rządzący krajem Afrykański Kongres Narodowy w jego walce przeciwko apartheidowi - przypomina agencja Reutera. Dodaje, że mimo nieznacznej wymiany handlowej, oba kraje łączy wizja "wielobiegunowego" ładu międzynarodowego, w którym władza jest bardziej rozproszona i nie koncentruje się w USA, które - zdaniem Moskwy, Pekinu i Pretorii - zdominowały światową politykę.


W poniedziałek w RPA złożył wizytę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Między 17 a 27 lutego u wschodnich wybrzeży RPA mają się odbyć wspólne manewry południowoafrykańskiej, rosyjskiej i chińskiej marynarki wojennej.


RPA początkowo wzywała Rosję do jednostronnego odwrotu z Ukrainy, ale obecnie wycofała się z tego stanowiska, biorąc pod uwagę "masowe dostawy broni i wszystko to, co się stało" - mówiła w poniedziałek Pandor.


Szefowa południowoafrykańskiej dyplomacji zaznaczyła, że RPA nie stanie po żadnej ze stron konfliktu i oskarżyła jednocześnie Zachód o potępianie Rosji przy równoczesnym ignorowaniu spraw takich jak izraelska okupacji terytoriów palestyńskich - relacjonuje Reuters.


Pandor zapewniła także, że "RPA konsekwentnie wyraża gotowość do wspierania pokojowych rozwiązań konfliktów w Afryce i na całym świecie". (PAP)


adj/ ap/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 28 marca, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Międzynarodowy Komitet Olimpijski we wtorek przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Marszałek Witek i przewodnicząca szwajcarskiej Rady Kantonów m.in. o sytuacji na Ukrainie Aktualna sytuacja na Ukrainie i związane z nią wyzwania stojące przed Europą, a także dwustronna współpraca między Warszawą i Bernem, zwłaszcza w wymiarze… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Senacka komisja zarekomendowała kilkadziesiąt poprawek do ustawy o drogach publicznych Senacka komisja infrastruktury zarekomendowała na wtorkowym posiedzeniu ponad 30 poprawek zaproponowanych przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, mających… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Niemal 300 lokalnych inwestycji ze wsparciem samorządu Mazowsza W ramach programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju' dofinansowane zostaną w sumie 293 projekty, w tym 114 dotyczących modernizacji dróg gminnych i powiatowych… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Wiesław Czechowski p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Minister Klimatu i Środowiska powierzył pełnienie obowiązków II Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Wiesławowi Czechowskiemu - poinformował… » więcej 2023-03-28, godz. 17:00 Lionel Messi uhonorowany statuą przed siedzibą CONMEBOL Kapitan piłkarskiej reprezentacji Argentyny Lionel Messi został uhonorowany figurą naturalnych rozmiarów, umieszczoną przed siedzibą południowoamerykańskiej… » więcej 2023-03-28, godz. 17:00 Prognoza pogody na 29 i 30 marca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad południową i częściowo centralną Europą pogodę będzie kształtował wyż z centrum nad Morzem… » więcej 2023-03-28, godz. 17:00 Portugalia/ Media: Nożownik, który zabił dwie osoby w Lizbonie, to uchodźca z Afganistanu Nożownik, który we wtorek rano zabił w położonym w Lizbonie Izmaelickim Centrum dwie obywatelki Portugalii, to uchodźca z Afganistanu. Do Portugalii przybył… » więcej 2023-03-28, godz. 17:00 Rząd w środę o zmianie nazw SGSP i WSPol na Akademię Pożarniczą i Akademię Policji Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez MSWiA. Zgodnie z projektem Szkoła Główna Służby… » więcej 2023-03-28, godz. 17:00 Lubelskie/ Ostrzeżenia przed przymrozkami i oblodzeniem; w nocy minus 8 st.C. przy gruncie Ostrzeżenia przed przymrozkami i oblodzeniem dróg wydał dla województwa lubelskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W nocy z wtorku na środę temperatura… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »