Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 15:40 Autor: PAP

Warszawa/ Pod pomnikiem Bohaterów Getta upamiętniono ofiary Holokaustu

Dziś każdy z nas, stojących w Warszawie, przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego staje się strażnikiem, przekazującym pamięć o zamordowanym w czasie II wojny światowej narodzie żydowskim - mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie upamiętniono w piątek ofiary Holokaustu, w dniu poświęconym ich pamięci, w 78. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.


Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że "dzisiejsza uroczystość obchodzona na całym świecie od 2005 roku w rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, ma w tym roku w Warszawie szczególny kontekst".


"Bo w tym roku już za niespełna trzy miesiące obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Nasze spotkanie tutaj w miejscu bohaterskiej walki powstańców niejako otwiera ten rok obchodów, w które angażuje się wiele instytucji, w tym te współprowadzone przez ministra kultury" - wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że "w zaproszeniu na dzisiejszą uroczystość znajdują się znamienne słowa: +każdy z nas powinien być strażnikiem pamięci+". "I dziś każdy z nas, stojących tutaj w Warszawie, przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, na terenie dawnego getta, staje się strażnikiem, przekazującym pamięć o zamordowanym w czasie II wojny światowej narodzie żydowskim" - dodał.


Sellin podkreślił, że "przy okazji takich rocznic bardzo często mówimy +nigdy więcej+". "I co? Od prawie roku na Ukrainie giną ludzie, dokonywane są egzekucje, tortury, gwałty na kobietach, wywożone są dzieci. Widać, że nie wszyscy wyciągnęli lekcję z II wojny światowej, również z tragedii Holokaustu" - mówił.


Zdaniem Sellina "Holokaust to zbrodnia wyjątkowa w dziejach ludzkości, nieporównywalna z niczym innym". "Nowoczesne państwo niemieckie ze wszystkimi swoimi strukturami, politycznymi, militarnymi, ekonomicznymi, postanowiło wymordować w sposób zorganizowany, wręcz przemysłowy cały naród żydowski" - tłumaczył. Ale, jak wyjaśnił, "jedno porównanie jest adekwatne - Hitler chciał wymordować wszystkich Żydów, którzy znaleźli się w zasięgu jego władzy. Nie mieli prawa istnieć, nie mieli prawa żyć. Putin odmawia Ukraińcom prawa do istnienia jako odrębnego narodu, mówi, że taki naród nie istnieje, nie istnieje język ukraiński, ani ukraińska kultura". "W Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu powinniśmy pamiętać, przestrzegać, ale też ostrzegać przed tymi, którzy nie pamiętają i nie wyciągają wniosków" - dodał.


Wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra powiedziała, że spotkania w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywają się od lat. "Spotykamy się, aby mówić o pamięci, apelować o pamięć z refleksją o tych tragicznych wypadkach, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, ale też z refleksją o stracie, jaką poniosła Polska, że nie ma z nami i nie było z nami kilku milionów naszych współobywateli, współobywatelek, Żydów polskich w wyniku Holokaustu i wydarzeń, które miały miejsce potem" - dodała. "Jak wskazują obecne wydarzenia za naszą wschodnią granicą tych spotkań i apelowania o pamięć, nigdy za mało tutaj w Warszawie, w Polsce, ale również na całym świecie. Ze skruchą i pokorą z szacunku i w hołdzie dla ofiar, odczuwając ból nigdy niezabliźnionych ran, trzeba o tym przypominać" - mówiła. Podkreśliła, że "pamięć Holokaustu nade wszystko staje się dziś moralnym zobowiązaniem współczesności, by nienawistna ideologia zniszczenia nie pojawiała się nigdy więcej, by nie było miejsca dla szaleńczych planów i realizujących je szaleńców". "To nieprzemijające wołanie aktualne i dziś powinno mobilizować nas bez wyjątku wszystkie narody i społeczności by podejmowały zdecydowane działania dające odpór nawet incydentalnym przejawom nienawiści" - zaznaczyła.


"U kołyski twojej, złota kózka stoi. Sprzedawała dzień cały i rodzynki, i migdały, i fig dużo, i rodzynków, żebyś usnął już mój synku" - dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer zacytowała piosenkę, którą żydowskie matki śpiewały swoim dzieciom. "A potem już nie było Arki Noego, żeby je schronić na dalsze życie, ocalić przed potopem hańby ludzkiej i zagłady. Tylko czasem trafiła się jakaś kryjówka, bunkier, szafa, ziemianka, dziecinne pokoje żydowskich chłopców i dziewczynek czasu wojny" - mówiła. "Bywały, że z tego schowka wychodziły, żeby doznać upokorzeń, wstydu i nowych prześladowań, ale też tylko dzięki ludzkiemu współczuciu mogły przetrwać. Dziś przywołujemy cienie pomordowanych w gettach i obozach. Została po nich garść popiołu, grudka piasku przesypywana przez czas" - dodała. "Usta setek tysięcy dzieci żydowskich milczą na zawsze, a niektóre z tych nielicznych, które przeżyły dają świadectwo prawdzie" - podkreśliła. "Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest krzykiem żydowskich dzieci, matek i ojców, krzykiem zamordowanego żydowskiego narodu. Nigdy więcej wojny, nigdy więcej wojny na Ukrainie i na całym świecie" - zakończyła swoje przemówienie.


Następnie odmówiono modlitwy ekumeniczne, a delegacje z asystą wojskową złożyły wieńce pod pomnikiem Bohaterów Getta.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym około 500 dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.


W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.(PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ dki/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 21:10 USA/ Biały Dom: Chiny nie powinny traktować podróży prezydent Tajwanu do USA jako pretekstu do agresywnych ruchów Chiny nie powinny używać podróży prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen do USA jako pretekstu do agresywnych działań wokół Cieśniny Tajwańskiej - ostrzegł w… » więcej 2023-03-29, godz. 21:10 Turniej WTA w Miami - niespodzianka w ćwierćfinale, Sabalenka odpadła z rywalizacji Wiceliderka światowego rankingu tenisistek Aryna Sabalenka niespodziewanie przegrała z Rumunką Soraną Cristeą 4:6, 4:6 w ćwierćfinale turnieju WTA 1000… » więcej 2023-03-29, godz. 21:10 Dr Czaczkowska o zarzutach wobec kard. Wojtyły: ich założeniem było, żeby zniszczyć autorytet Te materiały nie odnoszą się do prawdziwych faktów, a ich założeniem było, żeby zniszczyć autorytet człowieka - skomentowała sprawę zarzutów wobec… » więcej 2023-03-29, godz. 21:00 Lwowska Galeria Sztuki laureatem XXIV Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora Nasza historyczna i kulturowa spuścizna kraju - czy żydowska, czy polska, czy ukraińska, jest naszą i na tym chcemy budować - powiedział podczas środowej… » więcej 2023-03-29, godz. 21:00 ME w szachach kobiet - srebrny medal Kiołbasy, brązowy Malcewskiej (opis) Polskie szachistki wywalczyły dwa medale w zakończonych w środę w Petrovacu mistrzostwach Europy. Oliwia Kiołbasa zajęła drugie miejsce, gromadząc 8,5… » więcej 2023-03-29, godz. 20:50 Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie kilka dni w szpitalu Papież Franciszek ma infekcję dróg oddechowych, która wymaga kilku dni leczenia w szpitalu - ogłosił w środę Watykan. Po południu papież został przewieziony… » więcej 2023-03-29, godz. 20:40 Puchar Europy FIBA - Anwil - Karhu 90:71 w pierwszym meczu półfinałowym Koszykarze Anwilu Włocławek wygrali we własnej hali z fińskim Karhu Kauhajoki 90:71 (24:17, 19:20, 27:13, 20:21) w pierwszym meczu półfinałowym Pucharu… » więcej 2023-03-29, godz. 20:30 Rosja/ Niezależne media: prokuratura zażądała kary 7 lat więzienia dla emeryta za antywojenne komentarze w sieciach… Prokuratura w Moskwie zażądała kary 7 lat pozbawienia wolności dla 62-letniego emeryta Michaiła Simonowa, który jakoby rozpowszechniał w sieciach społecznościowych… » więcej 2023-03-29, godz. 20:30 LM siatkarzy – Halkbank – Jastrzębski Węgiel 1:3 (opis) Siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali na wyjeździe turecki Halkbank Ankara 3:1 (25:22, 25:23, 16:25, 25:22) w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów… » więcej 2023-03-29, godz. 20:30 A. Moskwa wybrana na wiceprzewodniczącą Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa została wybrana na wiceprzewodniczącą Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej - wynika… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »