Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 15:20 Autor: PAP

Niemcy/ Przewodnicząca Bundestagu: antysemityzm, antycyganizm, rasizm znów rosną

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu niemiecki parlament uczcił pamięć ofiar niemieckiego narodowego socjalizmu. Przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas ostrzegła w swoim przemówieniu, że w Niemczech "antysemityzm i antycyganizm, rasizm znów rosną".

"Musimy nadal konfrontować się z naszą przeszłością" - powiedziała Bas, cytowana przez portal telewizji ARD. "Wolne, otwarte społeczeństwo nie jest oczywistością" - dodała.


"Antysemityzm i antycyganizm, rasizm znów rosną". W Niemczech "każdego dnia rejestruje się średnio pięć przestępstw antysemickich. Pomniki są profanowane. Żydowskie instytucje i synagogi są atakowane, ludzie są zastraszani i atakowani, ponieważ są Żydami. To wstyd dla naszego kraju".


"Niepokoją mnie także próby relatywizacji wyjątkowości Holokaustu" – podkreśliła przewodnicząca Bundestagu.


Antysemityzm coraz częściej przybiera ukryte formy, na przykład w teoriach spiskowych czy demonizacji państwa Izrael – mówiła Bas. "Musimy być czujni i bacznie się przyglądać".


Bas powiedziała także, że bardzo ważne jest dla niej również to, "że pamiętamy dzisiaj o osobach, które były prześladowane ze względu na swoją orientację seksualną i tożsamość płciową". Koniec narodowego socjalizmu nie był dla tej grupy ofiar końcem państwowych prześladowań. Zwłaszcza homoseksualiści po zakończeniu dyktatury nazistowskiej nadal byli zagrożeni paragrafem 175.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ jar/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 07:10 A. Moskwa: Europa nie jest gotowa, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera Europa nie jest gotowa na to, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera - oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 UdSC: Ukraińcy posiadający numer PESEL ze statusem UKR mogą już ubiegać się o pozwolenia na pobyt czasowy Od piątku obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Mołdawia/ Politolog dla PAP: gdyby nie opór Ukrainy wobec Rosji, Mołdawia byłaby już okupowana Mamy dużo szczęścia w tym, że Ukraina tak zdecydowanie opiera się inwazji Rosji, bo gdyby nie to, Mołdawia byłaby już okupowana, w czym odegrałoby rolę… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Ukraina/ Obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 9 z 10 atakujących dronów przeciwnika Dziewięć z dziesięciu dronów Shahed produkcji irańskiej, którymi w nocy Rosjanie atakowali Ukrainę, zestrzeliła obrona powietrzna tego kraju - powiadomił… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Szynkowski vel Sęk: stanowisko MKOl ws. rosyjskich sportowców jest zadziwiające Cały cywilizowany świat, który widzi to, co dzieje się na Ukrainie, nie chce obecności rosyjskich sportowców w zawodach międzynarodowych. Stanowisko MKOl… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Prezes PFR Portal PPK: Autozapis przebiega zgodnie z założonym planem Nie odnotowaliśmy żadnych trudności związanych z ponownym zapisem osób uprawnionych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Autozapis przebiega zgodnie z… » więcej 2023-03-31, godz. 07:00 Sejm jeszcze lepiej chroniony Parlament znów inwestuje w bezpieczeństwo. Powstanie specjalny budynek do badania przesyłek - czytamy w piątkowej 'Rzeczpospolitej'. » więcej 2023-03-31, godz. 07:00 Siarka o zakazie rejestracji aut spalinowych: klimat się przez to nie poprawi Gdy przyjrzymy się całemu cyklowi życia pojazdu - od produkcji do jego zezłomowania, utylizacji - a także wytworzenia energii do jego użytkowania, to redukcja… » więcej 2023-03-31, godz. 06:50 UE/ Europoseł Brudziński dla PAP: Niemcy systematycznie powołują się na argumenty ekologiczne, żeby osiągać swoje… Do sposobu działania niemieckich polityków i samorządowców należy wyciąganie argumentów ekologicznych, kiedy jakieś przedsięwzięcie jest sprzeczne z… » więcej 2023-03-31, godz. 06:50 Prezes ZUS: pierwsze trzynastki trafiły do seniorów Pierwsze trzynastki trafiły już do około jednego miliona emerytów i rencistów - poinformowała w piątek PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »