Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 13:10 Autor: PAP

Łódzkie/ Podpisano program inwestycji na budowę nowego odcinka drogi S12

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podpisał w piątek program inwestycji na budowę nowego odcinka drogi ekspresowej S12 od węzła Łódź Południe do węzła Kozenin (woj. łódzkie). Dzięki temu GDDKiA ma wkrótce ogłosić pierwsze przetargi związane z budową nowej 60-km trasy.

"To ważna i dobra informacja zarówno z punktu widzenia rozwoju tej części woj. łódzkiego, jak i z punktu widzenia rozwoju transportowego całej Polski. Rząd PiS podjął decyzję o budowie nowej drogi szybkiego ruchu - nowego odcinka drogi ekspresowej S12 między węzłami Kozenin a Łódź Południe" – powiedział podczas konferencji prasowej w Tomaszowie Mazowieckim wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Jak dodał, decyzję zatwierdzono w grudniu ub.r. wraz z przyjęciem przez Radę Ministrów Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., z perspektywą do 2033 r.


"W tym dokumencie wyznaczyliśmy ten cel inwestycyjny, czyli budowę tego nowego odcinka drogi szybkiego ruchu. Co bardzo istotne, zapewniliśmy na jej wykonanie środki finansowe. To, razem z przygotowanym i podpisanym dziś programem inwestycyjnym, daje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zielone światło na uruchomienie całego procesu inwestycyjnego" - wyjaśnił Weber.


Zapewnił przy tym, że inwestycja nie oznacza rezygnacji z budowy żadnej innej drogi szybkiego ruchu w woj. łódzkim, w tym S12 na odcinku Sulejów – Piotrków Trybunalski. "Tę drogę również będziemy budować" – podkreślił.


Nowy fragment drogi ekspresowej ma mieć około 60 km. Powstanie na odcinku od węzła Łódź Południe na autostradzie A1 i S8 do węzła Kozenin w okolicach Opoczna (S12/S74). Będzie biegła m.in. przez powiaty: łódzki wschodni, tomaszowski, piotrkowski, opoczyński.


P.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski wskazał, że nowa trasa skróci czas dojazdu do centrum kraju z Podkarpacia oraz woj. świętokrzyskiego. Dodał, że podpisany w piątek program inwestycji pozwoli GDDKiA w najbliższym czasie ogłosić przetarg na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, które ma określić najlepsze warianty przebiegu drogi.


"Patrząc realistycznie na kalendarz, chcielibyśmy wyłonić w tym roku wykonawcę, podpisać umowę i zakładamy dwa lata na opracowanie dokumentacji i skonsultowanie ich z mieszkańcami. Po tym procesie, w 2025 roku chcielibyśmy złożyć wniosek o decyzję środowiskową. Następnie zaś przystąpić do realizacji" - tłumaczył.


W rządowym programie zaznaczono, że droga ekspresowa S12 na odcinku węzeł Kozenin (na połączeniu z drogą ekspresową S74) do węzła Łódź Południe (na skrzyżowaniu autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S8) pozwoli na poprawę niekorzystnego układu dróg krajowych w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego. Zadanie to pozwoli na uciąglenie szlaku Wrocław – Białystok w ciągu drogi ekspresowej S8 i ograniczy wzmożony ruch na autostradzie A1 na odcinku węzeł Łódź Południe – węzeł Piotrków Trybunalski Północ.


"To dopięcie komunikacyjnego połączenia zarówno województwa łódzkiego z południowym Mazowszem, jak i docelowo z Podkarpaciem, skracające czas przejazdu. Tworzy to w widocznym na mapie trójkącie jedno z najlepszych miejsc do inwestowania dla firm spedycyjnych i logistycznych w Polsce. To gigantyczna szansa" – podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.


Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko przekonywał, że to historyczny moment dla wielu samorządów woj. łódzkiego, w tym przede wszystkim dla Tomaszowa Mazowieckiego, w którego bezpośrednim sąsiedztwie będzie przebiegać nowy odcinek S12. "Będzie to droga, która połączy mieszkańców wielu województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego" – zwrócił uwagę. (PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ mk/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 18:20 Warszawa/ Od 1 kwietnia można składać wnioski o dotację na likwidację szamb i podłączenie do kanalizacji Właściciele domów, które mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej, mogą liczyć na dotację miejską. Wnioski można składać od 1 kwietnia do… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Portugalia/ Parlament uchwalił ustawę legalizującą eutanazję Parlament Portugalii uchwalił w piątek ustawę legalizującą eutanazję. Za przyjęciem tego aktu prawnego opowiedzieli się deputowani rządzącej Partii Socjalistycznej… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Francja/ Pałac Elizejski: prezydent Macron ma zamiar ostrzec Pekin, by nie wspierał militarnie Rosji Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w przyszłym tygodniu uda się do Pekinu, ma zamiar ostrzec chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, by 'nie podejmował… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Warszawa/ Anna Jantar i Jarosław Kukulski będą mieli swój mural na Bielanach Na warszawskich Bielanach ruszyło malowanie muralu upamiętniającego Annę Jantar i Jarosława Kukulskiego. Mural pokryje ścianę budynku przy al. Reymonta… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Apel samorządów woj. śląskiego ws. solidarności i wsparcia dla mniejszości polskiej na Białorusi Apel ws. solidarności i wsparcia dla mniejszości polskiej na Białorusi w obliczu represji białoruskich władz - przyjął na piątkowym posiedzeniu zarząd… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 NFZ: choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku i często zaczyna się od depresji. Charakteryzuje się manią, przygnębieniem lub depresją… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 Prognoza pogody na 1 i 2 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Półwyspem Skandynawskim i Półwyspem Iberyjskim pozostawać będą układy wyżowe. Pozostały… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 Mazowieckie/ W Ciechanowie efekty oszczędzania energii większe niż ustawowe W Ciechanowie w obiektach, gdzie wprowadzono racjonalizację zużycia prądu spadło ono o więcej niż wymagane ustawą poziomy - od 10 do nawet 69 proc. To efekt… » więcej 2023-03-31, godz. 18:00 Warszawa/ W CNK otwarto Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego W Centrum Nauki Kopernik otwarto nową placówkę edukacyjną - Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. W nowoczesnym budynku mieści się ośrodek badawczo-rozwojowy… » więcej 2023-03-31, godz. 18:00 Szef MSZ: podczas szczytu B9 w Łodzi omawialiśmy m.in. wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wsparcie Ukrainy (opis) Wśród tematów rozmów szefów MSZ państw B9 w Łodzi były m.in.: pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w Europie, działania na rzecz wzmocnienia wschodniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »