Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 12:00 Autor: PAP

UE/ 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji, łamiąc sankcje, europejskie statki - alarmuje Investigate Europe

Pomimo sankcji europejskie statki wywożą miliony ton paliw z Rosji i zapewniają tym samym fundusze potrzebne Moskwie do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie - wynika z dochodzenia portalu śledczego Investigate Europe.

W eksporcie paliw kopalnych z Rosji dominują greckie firmy spedycyjne - podali dziennikarze.


5 grudnia 2022 r. Unia Europejska nałożyła embargo na eksport rosyjskiej ropy. Wprowadzone sankcje miały na celu ograniczenie rosyjskich przychodów i jednoczesne zniechęcenie europejskich spedytorów do przewozu rosyjskich paliw kopalnych. Dochodzenie przeprowadzone przez reporterów z Investigate Europe i greckich dziennikarzy z Reporters United wykazało, że decyzja UE w niewielkim stopniu zagroziła Rosji i Moskwa nadal czerpie duże zyski z eksportu.


Tankowce i statki przewożące ropę, gaz i węgiel o ładowności (DWT) prawie 16 mln ton odbyły setki podróży po tym, jak ostatnie unijne sankcje weszły w życie. W tym handlu dominują greccy armatorzy, ale biorą w nim udział także statki zarejestrowane w Niemczech, w Monako, na Cyprze, w Danii, we Włoszech, w Norwegii i Wielkiej Brytanii. Śledztwo dziennikarskie wykazało również, że rosyjska państwowa firma Sovcomflot, na którą nałożono sankcje, nadal prowadzi handel w Europie za pośrednictwem podmiotu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Aby kontynuować eksport paliw kopalnych do UE, Sovcomflot przekazał zarządzanie dziesiątkami swoich statków firmie zarejestrowanej w ZEA. "Podobno Rosja gromadzi teraz +flotę cieni+, tankowców, które mogą handlować nietknięte przez sankcje" - pisze Investigate Europe.


Grudniowe sankcje nałożone na Rosję obejmują zakaz transportu ropy naftowej drogą morską do UE. Unijne statki, ubezpieczyciele i inne podmioty umożliwiające handel nie mogą również wysyłać ropy naftowej na rynki międzynarodowe, chyba że zostanie ona zakupiona w ramach pułapu cenowego ustalonego przez Zachód. W sierpniu 2022 r. wszedł w życie zakaz importu rosyjskiego węgla do UE.


Pomimo że straty w rosyjskim budżecie zaczęły rosnąć w wyniku nałożonych na Rosję sankcji, Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) oszacowało, że Rosja nadal zarabia 640 mln euro dziennie na eksporcie.


Między 5 grudnia a 5 stycznia br. 689 transportów zawierających paliwa kopalne opuściło rosyjskie porty międzynarodowe. 250 z nich na europejskich tankowcach - wynika z analizy danych zgromadzonych przez CREA oraz system informacji Equasis.


"Jestem w szoku, że europejskie firmy spedycyjne i ich właściciele kontynuują eksport krwawej rosyjskiej ropy i gazu" - powiedziała Switłana Romanko, dyrektor ukraińskiej organizacji Razom We Stand.


Zachód "zablokował szanse na powodzenie swojego planu", a brak udziału w sankcjach przeciwko Rosji głównych nabywców rosyjskich surowców - Chin, Indii i Turcji - jest tylko jedną z kluczowych wad unijnego planu - twierdzi Investigate Europe. Inną jest to, że pułap cenowy, ustalony na 60 dolarów za baryłkę ropy z Rosji, jest wyższy od średniej ceny rosyjskiej ropy Urals.


"Wdrażanie sankcji UE należy do obowiązków państw członkowskich UE. Organy krajowe są zatem odpowiedzialne za przestrzeganie pułapu cenowego. Komisja Europejska nie ma kompetencji do oceny indywidualnych przypadków niezastosowania się do sankcji" - skomentował dla Investigate Europe przedstawiciel KE.


"Pułap cenowy opiera się na uczciwości handlowców, spedytorów i ubezpieczycieli, którzy samodzielnie raportują cenę zapłaconą za rosyjską ropę. Firmy te mają niewielką motywację lub zdolność do działania jako administratorzy sankcji i nie można ufać, że odrobią swoją lekcję" - powiedziała Mai Rosner z organizacji pozarządowej Global Witness. (PAP)


kjm/ mms/


Kraj i świat

2023-03-27, godz. 18:30 USA/ Prezydent Biden zakazał rządowym agencjom używania komercyjnego oprogramowania szpiegowskiego Prezydent Biden podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze zakazujące instytucjom rządowym używania komercyjnego oprogramowania szpiegowskiego (spyware)… » więcej 2023-03-27, godz. 18:30 Węgry/ Parlament zagłosował za przyjęciem Finlandii do NATO (krótka) Parlament Węgier poparł w poniedziałek wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. W głosowaniu akcesję Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego poparło… » więcej 2023-03-27, godz. 18:20 Izrael/ Premier Netanjahu zgodził się na odłożenie prac nad reformą sądownictwa Premier Izraela Benjamin Netanjahu odroczy pracę nad projektem kontrowersyjnej ustawy o reformie sądownictwa do przyszłego miesiąca - poinformowała koalicyjna… » więcej 2023-03-27, godz. 18:20 MF pracuje nad prawnym rozwiązaniem kwestii kredytów hipotecznych w CHF - BBG Ministerstwo Finansów pracuje nad prawnym uregulowaniem kwestii walutowych kredytów hipotecznych w CHF - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska… » więcej 2023-03-27, godz. 18:10 Soboń: nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji funduszy spójności Nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji funduszy spójności; pierwsze środki zaliczkowe już wpłynęły - to jest blisko 5 mld zł - powiedział w poniedziałek… » więcej 2023-03-27, godz. 18:10 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie IMGW przed przymrozkami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alerty dotyczą… » więcej 2023-03-27, godz. 18:10 Inicjatywa „Nehemiasz”: dziś przed południem w klinice w Kijowie zmarł ranny wolontariusz Dziś nadeszła do nas wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy usłyszeć: nasz przyjaciel Marek, wolontariusz dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainie… » więcej 2023-03-27, godz. 18:10 NSA: zawieszenie terminów administracyjnych w pandemii nie dotyczy spraw podatkowych Obowiązujące w początkach pandemii w 2020 r. zawieszenie terminów administracyjnych nie dotyczy terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych - wynika z… » więcej 2023-03-27, godz. 18:00 MŚ 2026 - FIFA wypłaci klubom 355 mln dolarów za zwolnienie zawodników na turniej Międzynarodowa Federacja Piłkarska wypłaci klubom 355 milionów dolarów za zwolnienie zawodników na mistrzostwa świata w 2026 roku. Podobna kwota będzie… » więcej 2023-03-27, godz. 18:00 „Financial Times”: premier Węgier przeciw umowie regulującej imigrację z powodu zapisów o równości płci Premier Węgier Viktor Orban sprzeciwił się nowej umowie Unii Europejskiej z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP), ponieważ są w niej zapisy o perspektywie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »