Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 11:30 Autor: PAP

Premier: musimy przeciwstawić się zbrodniczym demonom, które ponownie dokonują ludobójstwa na wschodzie Europy

Dziś musimy twardo i razem przeciwstawić się zbrodniczym demonom, które ponownie dokonują ludobójstwa na wschodzie Europy. Z szacunku dla ofiar Holokaustu i z mądrością wyciągniętą z tej tragedii - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

"6 milionów - to liczba ofiar Holokaustu. Jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Wielka część zamordowanych w Zagładzie to obywatele polscy. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez ONZ w 2005 roku" - napisał na Facebooku szef rządu.


Przypomniał swój wpis sprzed roku: "kiedy widmo nowej wojny wisi nad Europą, tylko prawda, współpraca, solidarność i wyciąganie prawidłowych wniosków z tragicznej historii są w stanie zagwarantować, że się ona nie powtórzy". Podkreślił, że te słowa nigdy nie były tak aktualne, jak dziś.


"Pamięć o ofiarach Holokaustu to część naszej narodowej tożsamości, historii Europy i świata. Nauczka, przestroga i symbol. Zgoda na trwanie totalitaryzmu i rozwój imperializmu zawsze kończy się tak samo. Dramatem milionów" - napisał Morawiecki.


"Dziś musimy twardo i razem przeciwstawić się zbrodniczym demonom, które ponownie dokonują ludobójstwa na wschodzie Europy. Z szacunku dla ofiar Holokaustu i z mądrością wyciągniętą z tej tragedii" - podkreślił.


Premier wskazał, że w dniu wyzwolenia niemieckiego, hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau musimy pamiętać, że na wschodzie Putin buduje kolejne obozy. "Solidarność i konsekwentne wsparcie Ukrainy to skuteczne metody na zapewnienie, by historia nie zatoczyła koła" - dodał premier.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ par/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 15:10 Dowódca V Korpusu: garnizon US Army oznaką zaangażowania w bezpieczeństwo Europy (krótka3) Utworzenie Garnizonu Wojsk Lądowych USA w Polsce to oznaka zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Europy i Polaków - powiedział we wtorek w… » więcej 2023-03-21, godz. 15:10 NATO/ Sekretarz generalny Stoltenberg: w 2022 roku siedem państw Sojuszu osiągnęło cel, jakim jest wydawanie co najmniej… W 2022 roku spośród 30 państw Sojuszu tylko siedem osiągnęło cel, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność - powiedział we wtorek sekretarz… » więcej 2023-03-21, godz. 15:10 Piotr Duda: Jan Paweł II żyje w naszych sercach i jako ludzie "Solidarności" będziemy dawać świadectwo Przewodniczący 'Solidarności' Piotr Duda zapowiedział w Gdańsku, że związek będzie bronił dobrego imienia Jana Pawła II. Jan Paweł II bronić się już… » więcej 2023-03-21, godz. 15:10 Węgry/ Media: premier Polski podkreśla, że cały świat jest zagrożony rosyjską agresją Premier Polski Mateusz Morawiecki twierdzi, że cały świat jest zagrożony rosyjską agresją, a Europejczycy mają obowiązek przeciwstawić się ambicjom Moskwy… » więcej 2023-03-21, godz. 15:10 Wrocław/ W Światowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową z podwórek zniknęły kolejne elementy mowy nienawiści W Światowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową z wrocławskich podwórek usunięte zostały kolejne elementy mowy nienawiści. Na co dzień nienawistne hasła… » więcej 2023-03-21, godz. 15:10 Sekretarz generalny NATO Stoltenberg: spotkanie w Moskwie Xi i Putina jest potwierdzeniem tendencji zbliżania się Chin… Spotkanie w Moskwie przywódców Chin i Rosji jest potwierdzeniem tendencji zbliżania się tych dwóch krajów - powiedział we wtorek w kwaterze głównej NATO… » więcej 2023-03-21, godz. 15:10 Szef PO: cała Polska widziała, jak rósł import rosyjskiego węgla za czasów premiera Morawieckiego Cała Polska widziała i wszyscy byliśmy zaskoczeni przez te lata, jak bardzo rósł import rosyjskiego węgla w czasie, gdy premier Mateusz Morawiecki sprawował… » więcej 2023-03-21, godz. 15:00 USA/ Biały Dom: pracujemy nad przyspieszeniem dostaw Abramsów dla Ukrainy, celem są dostawy w ciągu 8-10 miesięcy Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że administracja USA pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw czołgów A1M2 Abrams… » więcej 2023-03-21, godz. 15:00 Ekstraklasa piłkarska – Kiereś: rewolucji kadrowej raczej nie będzie „Rewolucji kadrowej raczej nie będę robić” - powiedział Kamil Kiereś, który od wtorku pełni funkcję trenera występujących w ekstraklasie piłkarzy… » więcej 2023-03-21, godz. 15:00 Poznań/ Ambasador Ukrainy: liczę, że partnerstwo polsko-ukraińskie będzie się rozwijało zarówno teraz, jak i po… Liczę na to, że to nasze partnerstwo polsko-ukraińskie będzie nadal się rozwijało zarówno teraz, w czasie wojny, jak i po wojnie - mówił w Poznaniu ambasador… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »