Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 11:10 Autor: PAP

Estonia/ Minister obrony: podjęliśmy decyzję o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej

Podjęliśmy decyzję o przekazaniu Ukrainie artyleryjskiej amunicji kasetowej kalibru 155 mm; nie widzę problemu w dostarczaniu tej broni Kijowowi, ponieważ pociski kasetowe są obecnie używane zarówno przez Ukrainę, jak też Rosję - oznajmił w czwartek minister obrony Estonii Hanno Pevkur, cytowany przez portal ERR.

Estońska armia dysponuje amunicją kasetową wyprodukowaną w Niemczech w latach 90. XX wieku. Ewentualne dostarczenie tego uzbrojenia Ukrainie wymagałoby zgody władz w Berlinie, co może być trudne, ponieważ Niemcy, w odróżnieniu od Estonii, są państwem-stroną Konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej, przyjętej w 2008 roku. Umowy tej nie podpisały Ukraina, Rosja, a także m.in. USA, Chiny oraz Izrael - powiadomił ERR.


"Używanie takich pocisków i bomb w gęsto zaludnionych miejscach jest zabronione, ale właśnie to robili (już podczas wojny) Rosjanie, na przykład w Charkowie. Wykorzystanie takiej amunicji do powstrzymywania sił wroga w otwartym terenie może być jednak uzasadnione, ponieważ siły zbrojne są legalnymi celami uderzeń (przy pomocy amunicji kasetowej)" - wyjaśnił Rene Vark, pracownik naukowy Uniwersytetu w Tartu.


W listopadzie 2022 roku Turcja zaczęła przekazywać Ukrainie pociski kasetowe wyprodukowane w czasach zimnej wojny. Kijów zawarł porozumienie z Ankarą po wcześniejszych nieudanych próbach uzyskania takiej amunicji ze Stanów Zjednoczonych - powiadomił 10 stycznia amerykański magazyn "Foreign Policy". Dzień później te doniesienia zdementował ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.


Jak informował "Foreign Policy", prośby Kijowa adresowane do Waszyngtonu nie spotkały się z pozytywną odpowiedzią, bowiem amerykańskie prawo nie zezwala na eksport amunicji kasetowej. Ewentualna zgoda na jej sprzedaż wiązałaby się też dla USA z dużym ryzykiem politycznym, ponieważ pociski kasetowe uznawane są za szczególnie niebezpieczne dla ludności cywilnej. (PAP)


szm/ tebe/


arch.


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 08:10 Stolica/ Wystawa prac Grzegorza Pabla w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej - od czwartku W Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (TW-ON) w Warszawie od 25 kwietnia czynna będzie wystawa prac Grzegorza Pabla - ucznia prof. Jana Cybisa… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy play off koszykarskiej lidze NBA: Konferencja Wschodnia: Milwaukee Bucks - Indiana Pacers 108:125(stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej Szefowa służby cywilnej, Anita Noskowska-Piątkowska, w wywiadzie, dal Dziennika Gazety Prawnej, poinformowała, że będzie postulować stały wzrost wynagrodzenia… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Macedonia Płn./ Rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich W Macedonii Północnej rozpoczęły się w środę siódme w historii kraju wybory prezydenckie, w których ponad 1,8 mln uprawnionych do głosowania obywateli… » więcej 2024-04-24, godz. 08:00 R. Sikorski dla "Polityki": Europa nie składa się z samych Polsk Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że Polska ma wpływ na to, co się dzieje w Brukseli: chociażby w sprawie obronności, czy pomocy Ukrainie. Ale trzeba pamiętać… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 Raport Amnesty International: Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla praw człowieka Użycie nowych technologii to jedno z najważniejszych zagrożeń dla praw człowieka - wskazuje Amnesty International w opublikowanym w środę raporcie za 2023… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 Stina Nilsson śladami Justyny Kowalczyk Mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Stina Nilsson, która w 2020 roku zmieniła dyscyplinę na biathlon, zdecydowała się powrócic do biegów… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz 'Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon' - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija… » więcej 2024-04-24, godz. 07:30 USA/ Senator Warner: uchwalenie pakietu dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez przykładu Polski Uchwalenie pakietu pomocy dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez silnego wsparcia i przykładu Polski oraz niektórych innych krajów europejskich - powiedział… » więcej 2024-04-24, godz. 07:20 130 lat temu Władysław Podkowiński zniszczył swój "Szał" - wcześniej obraz wywołał skandal 24 kwietnia 1894 r. malarz Władysław Podkowiński porżnął nożem swój obraz 'Szał', który - eksponowany przez 36 dni w sali Towarzystwa Zachęty Sztuk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »