Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 08:20 Autor: PAP

Trzebinia/ Władze miasta rozważają zamknięcie ulicy, przy której występują zapadliska

Władze Trzebini rozważają zamknięcie ulicy Górniczej, w pobliżu której występują zapadliska. Rzeczniczka urzędu przekazała PAP, że decyzja będzie zależeć od opinii na temat bezpieczeństwa w tym miejscu, jaką ma wkrótce przekazać władzom Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

"Zwróciliśmy się z pismem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, aby określiła, czy w ich opinii teren ten jest bezpieczny czy też nie, ponieważ aby zmienić organizację ruchu na ul. Górniczej, musimy mieć do tego podstawę. Kiedy dostaniemy odpowiedź, podejmiemy dalsze kroki" - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Trzebini Anna Jarguz. "Jeżeli będzie podstawa do zmiany organizacji ruchu, zostanie ona wprowadzona" - zapowiedziała. Zaznaczyła jednocześnie, że urząd nie pozbawi dojazdu do posesji mieszkańców, których domy leżą przy tej ulicy.


Kwestią ograniczenia ruchu na ul. Górniczej gmina chce się zająć zanim jeszcze znane będą pełne wyniki badań gruntów w Trzebini zleconych przez SRK. Przedstawiciele Spółki zapowiedzieli, że zostaną one ogłoszone w połowie lutego.


Jak poinformował PAP rzecznik SRK Mariusz Tomalik, odpowiedź na pytanie gminy Spółka odeśle w ciągu kilku dni. "W tej chwili odpowiedź na to pismo jest w przygotowaniu" - powiedział.


W ogrodzie przy ul. Górniczej w Trzebini-Sierszy ziemia zapadła się w grudniu ub.r., kilka metrów od zabudowań. Jak opowiedzieli PAP mieszkańcy, w tym miejscu doszło już do zapadliska w 2007 roku. "Wtedy przez dwa lata wtłaczano specjalny materiał do wyrobisk, żeby zabezpieczyć teren. Po czym w Boże Narodzenie dziura wypada na tym samym podwórku" - mówił PAP przewodniczący rady Osiedla Siersza Mateusz Król. W styczniu br. zapadlisko pojawiło się też m.in. w parku willi NOT stojącej nieopodal tych zabudowań.


Tylko od świąt Bożego Narodzenia w Trzebini potwierdzono już sześć zapadlisk. Gmina czeka na wyniki badań zlecone przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, mające dać odpowiedź na pytanie, co znajduje się pod ziemią, które rejony są najbardziej zagrożone i co należy zrobić, żeby ten teren zabezpieczyć.


Zapadliska powstające w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi. (PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/ akub/


Kraj i świat

2024-06-12, godz. 07:40 12 czerwca święto SOP; obchody przełożone z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął chroniąc granicę 12 czerwca przypada święto Służby Ochrony Państwa. Tegoroczne obchody zostały przełożone na 19 czerwca w związku z pogrzebem żołnierza, który zmarł… » więcej 2024-06-12, godz. 07:30 Ekstraklasa piłkarska - nie żyje trener Orest Lenczyk We wtorek w wieku 81 lat zmarł ceniony i utytułowany trener piłkarski Orest Lenczyk. O jego śmierci poinformował m.in. Ruch Chorzów, w którym trzykrotnie… » więcej 2024-06-12, godz. 07:20 Kucharska-Dziedzic: wynik Lewicy to znak dla zarządu, że nie wypełnił swojej misji Sygnały, że zły wynik Lewicy nikogo już nie dziwi, to znak dla zarządu Nowej Lewicy, że nie wypełniamy swojej misji wystarczająco dobrze - powiedziała… » więcej 2024-06-12, godz. 07:10 Dowództwo Operacyjne: zmniejszony poziom zagrożenia, siły i środki powróciły do standardowej działalności (akt… Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na obszary graniczące z naszym terytorium, operowanie polskiego… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Włochy/ W czwartek rozpoczyna się trzydniowy szczyt G7 w Apulii W Apulii, na południu Włoch, rozpoczyna się w czwartek trzydniowy szczyt G7. Miejscem obrad będzie luksusowy ośrodek wypoczynkowy Borgo Egnazia. Po raz pierwszy… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie Odlew szkieletu wielkiego drapieżnego dinozaura - tarbozaura, a także unikatowe zdjęcia dokumentujące odkrycie jego szczątków 60 lat temu przez polsko-mongolski… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 ME 2024 - po raz pierwszy od 1992 roku bez braci Po raz pierwszy od 1992 roku w kadrach uczestników piłkarskich mistrzostw Europy nie ma braci. W historii imprez tej rangi były jednak rodzeństwa, które zapisały… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 Sondaż dla "SE": połowa wyborców KO nie chce Tuska na prezydenta Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla 'Super Expressu' wynika, że co drugi ankietowany nie chce, by Donald Tusk walczył o prezydenturę. Paradoksalnie to… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 "Dziennik Gazeta Prawna": Lekarzu, zapytAI pacjenta By skorzystać ze sztucznej inteligencji w diagnozie, lekarz musi uzyskać zgodę badanego - stanowi nowy kodeks etyki lekarskiej. Prawnicy przewidują problemy… » więcej 2024-06-12, godz. 06:50 "DGP": Budżetówka nie dostanie podwyżek W 2025 r. urzędnicy i służby mundurowe będą mogli liczyć na wzrost uposażenia zaledwie o 4,1 proc. Tak wynika z dokumentu ministra finansów przekazanego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »