Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 06:20 Autor: PAP

USA/ W ostatnim dwudziestoleciu liczba diagnoz autyzmu wzrosła aż o 500 procent

Liczba udokumentowanych przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu w niektórych stanach USA wzrosła w ostatnim 20-leciu aż o 500 proc. Najwięcej nowych przypadków notuje się wśród dzieci bez niepełnosprawności intelektualnej - ujawniło najnowsze badanie naukowców z Rutgers School of Public Health.

Odkrycie to zaprzecza wcześniejszym doniesieniom, które sugerowały, że autyzm najczęściej współwystępuje z upośledzeniem umysłowym.


„Jednym z założeń dotyczących zaburzeń ze spektrum autyzmu jest to, że występują ono wraz z niepełnosprawnością intelektualną - mówi główna autorka badania dr Josephine Shenouda. - Twierdzenie to zostało poparte badaniami sugerującymi, że nawet 75 proc. dzieci z autyzmem ma równocześnie jakiś stopień niepełnosprawności intelektualnej”.


„Uzyskane przez nas wyniki pokazują, że założenie to nie jest prawdziwe – podkreśla Shenouda. - Wśród dzieci z autyzmem, które przebadaliśmy, dwoje na troje nie miało żadnej niepełnosprawności intelektualnej”.


Korzystając z danych medycznych mieszkańców regionu metropolitalnego Nowego Jorku i New Jersey (z lat 2000-2016) naukowcy zidentyfikowali 4661 ośmiolatków będących w spektrum autyzmu, spośród których 1505 (czyli 32,3 proc.) miało niepełnosprawność intelektualną, a 2764 (59,3 proc.) nie.


Dalsze analizy wykazały, że wskaźniki występowania autyzmu współwystępującego z niepełnosprawnością intelektualną wzrosły w badanym okresie dwukrotnie (z 2,9 na 1000 do 7,3 na 1000), zaś wskaźniki częstości tego zaburzenia bez jednoczesnej niepełnosprawności intelektualnej wzrosły pięciokrotnie (z 3,8 na 1000 do 18,9 na 1000).


Jak mówi dr Shenouda, aby wyjaśnić ten znaczący wzrost i określić jego przyczyny potrzebne są dalsze badania, ale już teraz można powiedzieć, że pewną rolę odgrywają większa świadomość społeczeństwa oraz większa liczba przeprowadzanych testów diagnostycznych.


I choć obie rzeczy te mogą mieć znaczenie, to jednak „fakt, że zaobserwowaliśmy aż 500-procentowy wzrost zapadalności na autyzm wśród dzieci bez jakiejkolwiek niepełnosprawności intelektualnej – dzieci, o których wiemy, że łatwo wymakają się sitom diagnostycznym – sugeruje, że także jakieś inne czynniki napędzają ten wzrost” - uważa prof. Walter Zahorodny, współautor omawianej publikacji.


Naukowcy z Rutgers wykazali też, że częstość występowania zaburzeń ze spektrum wiąże się pochodzeniem etnicznym oraz statusem społeczno-ekonomicznym. Prawdopodobieństwo zdiagnozowania autyzmu u dzieci czarnoskórych bez niepełnosprawności intelektualnej było o 30 proc. mniejsze niż u dzieci białych, a prawdopodobieństwo diagnozy u małoletnich mieszkańców zamożniejszych dzielnic było aż o 80 proc. większe w porównaniu do dzieci z - jak to określono w badaniu - obszarów zaniedbanych.


W końcowym etapie swojego badania naukowcy z zespołu dr Shenouda’y zajęli się oszacowaniem, dlaczego w niektórych populacjach wskaźniki wykrywalności zaburzeń ze spektrum autyzmu są wyraźnie zaniżone. „Ustalenie, skąd biorą się tak duże różnice, pomoże w zlikwidowaniu luk w identyfikacji dzieci autystycznych i zapewni pomoc dla nich na obszarach o niższych dochodach” - mówi naukowczyni.


„Biorąc pod uwagę, że u dużej grupy osób z autyzmem współistnieją zaburzenia osobowości z pogranicza lub obniżone zdolności intelektualne, należy położyć duży nacisk na wczesne badania przesiewowe, wczesną identyfikację i wczesną interwencję – dodaje -. A ponieważ poprawa funkcjonowania intelektualnego jest proporcjonalna do intensywności interwencji w młodszym wieku, konieczne jest wprowadzenie powszechnych testów przesiewowych, zwłaszcza w społecznościach o niedostatecznym poziomie opieki zdorowotnej”.(PAP)


Katarzyna Czechowicz


kap/ agt/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:40 Prezydent: nasze państwo zawsze stało w obronie wszystkich swoich obywateli (krótka2) W czasie II wojny światowej zginęło prawie 6 mln polskich obywateli, pośród których 3 mln pochodzenia żydowskiego. Nasze oba narody, nasze państwo doświadczyło… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Japonia/ Kyodo: instytut agencji kosmicznej wykluczył z badań Rosjan i Chińczyków Instytut badawczy japońskiej agencji kosmicznej JAXA zakazał przyjmowania naukowców z Rosji i Chin, by chronić wrażliwe dane, które mogłyby być wykorzystane… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 WSA utrzymał w mocy mazowiecką uchwałę antysmogową Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Krajowej na mazowiecką uchwałę antysmogową określając zarzuty jako 'niezrozumiałe'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Szef MON: Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w sierpniu Radomiu (opis) Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Świętokrzyskie/ Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych powstanie w gminie Ożarów Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych powstanie w miejscowości Sobów w gminie Ożarów (Świętokrzyskie). Całkowity koszt inwestycji, której… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Rzecznik PiS o "babciowym": już chyba nikt nie wierzy w obietnice Tuska Już chyba nikt nie wierzy w obietnice szefa PO Donalda Tuska - powiedział w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia 'babciowego'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Dowódca patrolu saperskiego: przy budowie obwodnicy Opatowa doszło do wybuchu 100-kilogramowej bomby lotniczej Saperzy zakończyli oględziny miejsca eksplozji, do której doszło przy budowie obwodnicy Opatowa (Świętokrzyskie). Wojskowi potwierdzili w piątek, że na… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Ukraina/ Rok po zniszczeniu rosyjskiego okrętu Saratow gen. Załużny publikuje nagranie płonącej jednostki Rok temu siły ukraińskie przeprowadziły atak rakietowy na okrety wroga w okupowanym Berdiańsku; zniszczono okręt desantowy Saratow - przypomniał w piątek… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Rzecznik rządu: w administracji publicznej nie zaleca się instalowania w telefonach aplikacji, które nie są sprawd… W ramach wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w administracji publicznej nie zaleca się instalowania aplikacji, które nie są w istotny sposób sprawdzone… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Szefernaker: utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego - powiedział w piątek w Koszalinie wiceminister… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »