Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 06:10 Autor: PAP

COVID-19 u ciężarnych kobiet może uszkadzać łożysko i zagrozić płodowi

Łożysko u ciężarnych kobiet, które przeszły COVID-19 podczas ciąży może podlegać uszkodzeniom, co zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu - wynika z badania, które publikuje pismo „Lancet Regional Health – Europe”.

Transmisja SARS-CoV-2 od ciężarnej matki do płodu jest rzadka o dotyczy do 3 proc. płodów. Wskazuje to, że łożysko stanowi immunologiczną barierę przeciwko koronawirusowi.


W niektórych przypadkach opisywano jednak zmiany naczyniowe w łożysku u ciężarnych, które chorowały na COVID-19. Obserwacje robiono jednak dopiero po narodzinach dziecka wykorzystując w tym celu głównie badania histopatologiczne. Wśród konsekwencji zaburzeń w przepływie krwi przez łożysko obserwowano m.in. częstsze występowanie ograniczenia wzrostu płodu, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, a także potrzebę wykonania cesarskiego cięcia. Wykazano również, że ogólne ryzyko poronienia jest podwyższone nawet przy łagodnym przebiegu COVID-19.


Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu (Austria) wykorzystali rezonans magnetyczny do zbadania płodów i łożysk u 76 ciężarnych kobiet. W badanej grupie 38 pań przeszło podczas ciąży potwierdzoną testami infekcję SARS-CoV-2 (różnymi wariantami, w tym omikronem i wcześniejszymi). Druga połowa, która nie przeszła w okresie ciąży zakażenia koronawirusem, stanowiła grupę kontrolną.


Okazało się, że u kobiet, które podczas ciąży miały COVID-19 (wywołany wariantem omikron i wcześniejszymi wariantami), występują nieprawidłowości w łożysku. W grupie pacjentek zakażonych wariantami wcześniejszymi niż omikron odnotowano więcej zaburzeń niż w łożyskach pan zakażonych wariantem omikron. Były one znacznie pogrubione, częściej miały więcej zrazików i częściej pękały w nich naczynia. Ograniczenie wzrostu płodu odnotowano u 25 proc. pań z grupy zakażonej wariantami sprzed omikronu. U trzech płodów stwierdzono nieprawidłowości (zwłaszcza naczyniowe) w narządach, takich jak mózg czy wątroba.


„Infekcje wariantami sprzed omikronu, takimi jak delta, powodowały znacznie większe uszkodzenia w postaci zdarzeń naczyniowych, jak zakrzepy w naczyniach i krwawienia, niż miało to miejsce w przypadku podwariantów omikronu obecnie krążących w populacji” – zaznaczył współautor pracy Patric Kienast.


I chociaż obecnie takie problemy mogą występować rzadziej i są mniej ciężkie ze względu na to, że zakażenia wywołuje główne omikron, a poza tym rozpowszechniły się szczepienia, autorzy badania zalecają badanie przy pomocy MRI łożyska u ciężarnych, które mają pozytywny test w kierunku SARS-CoV-2.


Zaobserwowane w badaniu zaburzenia mogą być bowiem groźne dla rozwoju płodu. A wczesne ich wykrycie daje szansę na podjęcie działań chroniących płód, podsumowują naukowcy.


Artykuł źródłowy można znaleźć tutaj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666776223000054?via%3Dihub (PAP)


jjj/ agt/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 09:50 W katalońskiej jaskini odkryto rysunki sprzed kilku tysięcy lat W jednej z jaskiń położonym w pobliżu Terragony kompleksie La Cova de la Vila natrafiono na rysunki pochodzące z epoki wczesnego brązu. Zdaniem badaczy jest… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 MŚ w łyżwiarstwie figurowym - triumf pary sportowej gospodarzy Para sportowa gospodarzy Riku Miura i Ryuichi Kihara zdobyła zloty medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym, które odbywają się w japońskiej Saitamie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Piotr Müller o wizycie księcia Williama: podkreśla polskie zaangażowanie w przeciwdziałanie wojnie w Ukrainie Rola Polski w kontekście przeciwdziałania wojnie w Ukrainie, która jest prowadzona przez Rosję, jest niebagatelna. Wizyta w naszym kraju księcia Williama… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Australia/ Premier ogłosił pierwsze od 24 lat referendum; dotyczy praw ludności rdzennej Premier Australii Anthony Albanese ogłosił w czwartek przeprowadzenie w kraju pierwszego od 24 lat referendum, w którym zostanie zadane pytanie o zgodę obywateli… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Kluby piłkarskie z ministerialnym dofinansowaniem Ponad 114 milionów złotych otrzymają kluby piłkarskie ekstraklasy i 1. ligi z programu Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozwój infrastruktury. Najwięcej… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Kraków/ Zmarł rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz W środę w godzinach późnowieczornych w Krakowie zmarł rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz. Musimy pożegnać Jego Magnificencję Rektora… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 "WSJ": na Bali powstała „Mała Moskwa”; Rosjanie nielegalnie przedłużają pobyt Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dziesiątki tysięcy Rosjan przybyły na tropikalną wyspę Bali, a wielu z nich nie wróciło do kraju. Łamią przepisy… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Warszawa/ ZDM: jeżeli miasto wprowadzi płatne parkowanie w weekend będzie miało dodatkowo 20 mln zł przychodu ZDM wyliczył, że roczny przychód po wprowadzeniu w śródmieściu płatnego parkowania w weekendy wyniósłby rocznie 20 mln zł. Ocenił ponadto, że wprowadzenie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Reuters: Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej Turcji przed majowymi wyborami Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej kraju przed majowymi wyborami. Jego najnowsze wysiłki zaprzepaściła… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Wiceszef MSZ: jestem przekonany, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Izraelu Umową o współpracy w zakresie organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce 'przywróciliśmy normalność' - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »