Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 00:30 Autor: PAP

USA/ Pierwszy za kadencji Bidena proces sądowy z możliwą karą śmierci

Ława przysięgłych w Nowym Jorku uznała w czwartek imigranta z Uzbekistanu Sayfullo Saipowa winnym zabicia ośmiu osób na ścieżce rowerowej Manhattanu, grozi mu kara śmierci. W kampanii wyborczej Joe Biden opowiadał się przeciwko jej stosowaniu.

W sądzie Południowego Okręgu Nowego Jorku imigrant zostal uznany m.in winnym morderstwa, napaści z niebezpieczną bronią, udzielania wsparcia materialnego ISIS, oraz przemocy i zniszczenie pojazdu mechanicznego. Nie przyznał się do winy.


Do przestępstwa doszło w 2017 roku. Saipow wjechał celowo ciężarówką na grupę ludzi. Zginęło sześciu zagranicznych turystów i dwóch Amerykanów. Mężczyzna został postrzelony przez policjanta.


Federalna ława przysięgłych uznała Saipowa winnym po dwóch dniach obrad. 6 lutego ma zostać wznowiona kolejna faza procesu. Ci sami sędziowie przysięgli zadecydują czy mężczyzna otrzyma karę śmierci czy wyrok dożywotniego więzienia. Muszą postanowić o tym jednomyślnie.


W mowie końcowej prawnik Saipowa, David Patton, nie kwestionował faktów dotyczących ataku. Obrona nie zgadzała się natomiast z argumentami prokuratury, że był on zmotywowany do przeprowadzenia ataku, aby dostać się do ISIS.


„Atak został pobudzony religijnym zapałem, aby zadowolić swojego Boga i +wstąpić do raju+” – cytuje Pattona CNN.


Według inspektorów śledczych Saipow powiedział im, że planował atak od około roku i inspirował się filmami ISIS. Przybył do USA z Uzbekistanu na podstawie wizy imigracyjnej w 2010 roku i mieszkał w New Jersey.


Sprawa Saipowa jest pierwszą zagrożoną wyrokiem śmierci w trakcie kadencji Bidena. Prowadził on kampanię przeciwko karze śmierci na szczeblu federalnym.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/wr/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 19:20 Mucha: umowa dotycząca finansowania działań Instytutu Kolbego została podpisana Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o podpisaniu umowy na przekazanie środków Instytutowi Kolbego oraz o tym, że plan działania instytutu został… » więcej 2024-04-24, godz. 19:20 Austria/ Portret młodej kobiety pędzla Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro 'Portret panny Lieser' ('Bildnis Fraeulein Lieser'), który przez 100 lat uważany był za zaginiony, został sprzedany w środę na aukcji w Wiedniu za 30 mln… » więcej 2024-04-24, godz. 19:10 Szczucki: klub PiS wnioskuje o odrzucenie obu projektów o TK w pierwszym czytaniu (krótka2) Krzysztof Szczucki (PiS) złożył w imieniu swego klubu wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu obu projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. 'Projekty… » więcej 2024-04-24, godz. 19:10 Sejm/ Komisje za doprecyzowującymi poprawkami do projektu ws. wakacji składkowych Sejmowe komisje gospodarki oraz polityki społecznej wprowadziły w środę poprawki o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym do projektu ustawy, która ma… » więcej 2024-04-24, godz. 19:10 MSZ: Polska przekaże 2 mln dolarów dla agend ONZ działających w Strefie Gazy W związku z katastrofalną sytuacją humanitarną ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudnymi warunkami dostarczania pomocy, Polska przekaże dwie wpłaty… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Ekstraklasa siatkarzy - mimo kłopotów ZAKSA wystartuje w następnych sezonie Mimo że od 30 czerwca nie będzie obowiązywać umowa finansowa między Grupą Azoty a ZAKSA S.A., to start zespołu siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla w ekstraklasie… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec o protestach rolników i wojnie w Ukrainie Wojna w Ukrainie, protesty rolników, niemiecka droga synodalna oraz lekcje religii w szkołach - to główne tematy spotkania grupy kontaktowej Episkopatów Polski… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 WHO: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały 154 mln istnień Dzięki szczepionkom co minutę można uratować sześć istnień - wynika z badania Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowanego w środę przez… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 MŚ w kolarstwie torowym - Santiago gospodarzem w 2025 roku Przyszłoroczne mistrzostwa świata w kolarstwie torowym odbędą się w stolicy Chile - Santiago, a nie w argentyńskim San Juan, jak pierwotnie planowano - poinformowała… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Historyk: traktat polsko-litewski o przyjaznych stosunkach zmienił stosunek Litwinów do Polski Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, podpisany przez Polskę i Litwę w 1994 r., miał duże znaczenie polityczne, ale odegrał też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »