Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 00:10 Autor: PAP

Naukowcy odkryli, że mrówki potrafią „wykryć” nowotwór w moczu chorej osoby

Nie od dziś zmieniają, że niektóre nowotwory mają swój specyficzny zapach. Wielokrotnie w mediach pojawiały się informacje o psach, które wykrywały raka u swoich opiekunów, a polska badaczka dr Agata Kokocińska w 2020 roku wykazała, że odpowiednio wytrenowane myszy potrafią wykryć czerniaka na podstawie zapachu próbki moczu chorego jeszcze zanim pojawią się objawy kliniczne. Teraz podobną zdolność u mrówek odkryli naukowcy z Sorbony.

Naukowcy od pewnego czasu podejmują próby wykorzystania zwierząt do wykrywania raka. Badacze z Sorbony postanowili sprawdzić, czy nadają się do tego dysponujące bardzo czułym zmysłem powonienia owady. Wyniki analiz, które opublikowano właśnie w “Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”, były bardzo zaskakujące. "Mrówki mogą być wykorzystywane jako biodetektory do odróżniania zdrowych osobników od osobników z nowotworem. Łatwo je wyszkolić, szybko się uczą, są bardzo wydajne i niedrogie w utrzymaniu" - powiedziała w rozmowie ze SKY News autorka badania, profesor Patrizia d'Ettorre z Sorbony.


Już we wcześniejszych badaniach zespół pod kierunkiem prof. d'Ettorre wykazał, że mrówki są w stanie „wywąchać” ludzkie komórki nowotworowe w hodowli in vitro. W nowym badaniu 70 mrówkom gatunku Formica fusca zaprezentowano próbki moczu myszy chorych na raka i zdrowych. Już po trzech próbach owady potrafiły odróżnić te zapachy. "Przeprowadziliśmy trening oparty na uczeniu się asocjacyjnym, aby kojarzyły dany zapach, w tym wypadku nowotworu, z nagrodą. Po kilku próbach mrówki umiały to zrobić. Wykazaliśmy, że mrówki potrafią odróżnić mocz zdrowych myszy od moczu myszy z nowotworem. Znacznie bardziej przypomina to realną sytuację niż używanie komórek rakowych z hodowli. Byliśmy zaskoczeni, jak mrówki są wydajne i niezawodne" - powiedziała prof. d'Ettorre.


Zachęceni tymi wynikami francuscy naukowcy zamierzają teraz sprawdzić, czy mrówki będą równie skuteczne w diagnozowaniu raka w próbkach ludzkiego moczu. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 07:50 Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Gen. Polko: Rosja walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Dr hab. T. P. Rutkowski: Akcja pod Arsenałem była perfekcyjnie przygotowaną akcją bojową AK 'Meksyk II' - odbicie Jana Bytnara 'Rudego' pod Arsenałem - był perfekcyjnie zrealizowaną akcją bojową AK. Dla harcerzy Grup Szturmowych wielkie znaczenie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:40 K.Sobolewski: S. Nitras kontynuuje "odpiłowywanie" katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom Poseł KO Sławomir Nitras kontynuuje 'odpiłowywanie' katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom, a to przedkłada się na ataki na kościoły… » więcej 2023-03-26, godz. 07:30 USA/ 26 osób zginęło w wyniku potężnej burzy i tornada w Missisipi i Alabamie 26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. Setki domów zostały… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 W przyszłym tygodniu w Łodzi spotkanie ministerialne B9; wśród tematów przygotowania do szczytu NATO w Wilnie Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Wójt gminy Markowa: beatyfikacja Ulmów to dla nas wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość - powiedział… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Sejm/ We wtorek planowana finalizacja prac podkomisji nad projektami o sądach pokoju Sejmowa podkomisja we wtorek chce zakończyć prace nad projektami powołującymi sądy pokoju. Jeśli podkomisja przyjmie sprawozdania, to w środę projekty… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Niemcy/ Historia Adidasa: granatniki przeciwpancerne w imperium sportowego obuwia Założyciele firm Adidas i Puma, bracia Adi i Rudolf Dasslerowie, stworzyli obuwie sportowe, w których złoto podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Neurolog: coraz więcej udarów u młodych ludzi Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu - powiedziała w rozmowie z PAP neurolog ze szpitala wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »