Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 00:00 Autor: PAP

Rosja/ W Primorsku usunięto pomnik fińskich żołnierzy

W Primorsku, w obwodzie leningradzkim, z dziedzińca dawnego kościoła luterańskiego usunięte zostały kamienne płyty upamiętniające fińskich bohaterów wojennych walczących z Sowietami w wojnie zimowej oraz u boku III Rzeszy w wojnie kontynuacyjnej. Rosyjskie władze uznały ich za „nazistów”.

Rozbiórka tablic pamiątkowych – przekazał dziennik „Ilta-Sanomat” rozpoczęła się zaraz po tym jak 18 stycznia Władimir Putin odwiedził Sankt Petersburg w związku z obchodami 80. rocznicy blokady miasta. Przywódca Rosji podziękował wówczas rosyjskim sądom za uznanie, że oblężenie Leningradu (1941-1944) było „zbrodnią ludobójstwa”.


Kamienne płyty usunięto na podstawie rozstrzygnięcia lokalnych władz w Wyborgu. Decyzja odwołuje się też do orzeczenia sądu w Sankt Petersburg z października ub. roku, w którym to fińską armię uznano za „nazistowską” i współodpowiedzialną za „ludobójstwo” w trakcie oblężenia dawnej stolicy Rosji przez wojska niemieckie. Część fińskich żołnierzy uczestniczących w blokadzie miasta, podobnie jak ochotnicy wielu innych narodowości europejskich wchodziła w skład nordyckiej dywizji SS.


W miejscu pamięci na terenie kościoła znajdują się groby z czasów wojennych. Kamienne tablice pamiątkowe, na których były umieszczone nazwiska 102. fińskich żołnierzy zamontowano dopiero w ostatnich latach. W marcu ubiegłego roku, tuż po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, „w ciągu jednej nocy” fińskie napisy zostały przykryte – pisze „IS”.


Fińska wojna zimowa, która rozpoczęła się napaścią Sowietów na Finlandię pod koniec listopada 1939 r., trwała 105 dni i zakończyła się zawarciem pokoju w Moskwie. Finlandia straciła około 10 proc. swojego wschodniego terytorium (w tym część Karelii), ale obroniła niepodległość.


W kolejnych latach II wojny światowej Finlandia próbowała odzyskać stracone tereny prowadząc wojnę kontynuacyjną (1941-1944), korzystając przy tym ze wsparcia III Rzeszy walczącej przeciwko ZSRR i użyczając wojskom niemieckim część terytorium w Laponii. W wyniku starć z wojskami sowieckimi, życie straciło ponad 90 tys. Finów. Straty rosyjskie były wielokrotnie wyższe.


pmo/wr/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 07:50 Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Gen. Polko: Rosja walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Dr hab. T. P. Rutkowski: Akcja pod Arsenałem była perfekcyjnie przygotowaną akcją bojową AK 'Meksyk II' - odbicie Jana Bytnara 'Rudego' pod Arsenałem - był perfekcyjnie zrealizowaną akcją bojową AK. Dla harcerzy Grup Szturmowych wielkie znaczenie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:40 K.Sobolewski: S. Nitras kontynuuje "odpiłowywanie" katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom Poseł KO Sławomir Nitras kontynuuje 'odpiłowywanie' katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom, a to przedkłada się na ataki na kościoły… » więcej 2023-03-26, godz. 07:30 USA/ 26 osób zginęło w wyniku potężnej burzy i tornada w Missisipi i Alabamie 26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. Setki domów zostały… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 W przyszłym tygodniu w Łodzi spotkanie ministerialne B9; wśród tematów przygotowania do szczytu NATO w Wilnie Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Wójt gminy Markowa: beatyfikacja Ulmów to dla nas wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość - powiedział… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Sejm/ We wtorek planowana finalizacja prac podkomisji nad projektami o sądach pokoju Sejmowa podkomisja we wtorek chce zakończyć prace nad projektami powołującymi sądy pokoju. Jeśli podkomisja przyjmie sprawozdania, to w środę projekty… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Niemcy/ Historia Adidasa: granatniki przeciwpancerne w imperium sportowego obuwia Założyciele firm Adidas i Puma, bracia Adi i Rudolf Dasslerowie, stworzyli obuwie sportowe, w których złoto podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Neurolog: coraz więcej udarów u młodych ludzi Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu - powiedziała w rozmowie z PAP neurolog ze szpitala wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »