Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-26, 23:00 Autor: PAP

Sejm/ Na kolejnym posiedzeniu głosowanie ws. odrzucenia projektu noweli ustawy o postępowaniu egzekucyjnym

Sejm na następnym posiedzeniu, które zaplanowane jest w dniach 7-9 lutego, będzie głosował nad odrzuceniem w całości w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. W czwartek wniosek w tej sprawie zgłosił poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Przedstawiając projekt nowelizacji wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że nowe przepisy m.in. usprawnią wszczęcie i prowadzenie egzekucji administracyjnej, zwiększona zostanie również jej efektywność. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą również egzekucji VAT-u w specjalnej procedurze zagranicznej.


"Cały projekt oznacza kilka istotnych zmian, uproszczeń, które powodują, że te postępowania będą skuteczne, dochody budżetu państwa będą większe. Oczywiście on jest korzystny również i dla wierzycieli i dla dłużników" - powiedział wiceminister.


Wniosek o odrzucenie projektu w całości w pierwszym czytaniu zgłosił poseł Konfederacji Grzegorz Braun.


W ocenie skutków regulacji projektu podano, że nowelizacja jest konieczna m.in. ze względu na "brak możliwości przymusowego dochodzenia należności z tytułu podatku od towarów i usług rozliczanego w procedurze szczególnej od podatnika, którego miejscem zamieszkania lub siedziby, a co za tym idzie państwem identyfikacji, jest inne państwo niż Polska i w tym państwie identyfikacji została złożona deklaracja".


Jak wskazano w OSR, projektowana ustawa przewiduje dodanie do katalogu dokumentów stanowiących podstawę egzekucji administracyjnej również deklaracji wykazującej należność pieniężną z tytułu podatku od towarów i usług złożonej w państwie członkowskim identyfikacji. Zaproponowano również wyłączenie uzależnienia wszczęcia egzekucji administracyjnej od obowiązku zamieszczania w tych deklaracjach pouczenia, że stanowią one podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.


W projekcie znalazła się także zmiana definicji wynagrodzenia za pracę.


"Zaproponowana w projekcie ustawy zmiana definicji wynagrodzenia za pracę będzie obejmowała wynagrodzenia za pracę oraz z innych umów zawartych przez pracodawcę i zobowiązanego, także w okresie 12 miesięcy od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy oraz świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacane przez pracodawcę. Wierzytelności powtarzające się, które stanowią jedyne źródło dochodu zobowiązanego będącego osobą fizyczną, będą podlegały egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy" – wyjaśniono w OSR.


Projekt zakłada także usprawnienie korzystania z Rejestru Należności Publicznoprawnych poprzez umożliwienie automatycznego uzyskiwania danych przez podmioty uprawnione oraz rezygnacji z pisemnej formy upoważnienia osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej do uzyskania jej danych.


"W celu uproszczenia etapu wszczęcia postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego obowiązków o charakterze pieniężnym przewiduje się rezygnację z nadawania klauzuli o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji administracyjnej i przyjęciu zarządzenia zabezpieczenia do wykonania. Ponadto umożliwia się automatyczną weryfikację danych zawartych w tytule wykonawczym z danymi zawartymi w KRS" – podano w OSR. (PAP)


autor: Łukasz Pawłowski


pif/ mmu/


Kraj i świat

2023-03-27, godz. 05:40 Prognoza pogody na 27 i 28 marca Jak informuje IMGW, Europa zachodnia, Wyspy Brytyjskie oraz północ Skandynawii są w zasięgu wyżów. Pozostały obszar kontynentu europejskiego obejmują… » więcej 2023-03-27, godz. 04:10 USA/ W Amerykańskiej Częstochowie uczczono pamięć 46 powstańców styczniowych Podczas uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) - w 160. rocznicę Powstania Styczniowego - złożyło hołd… » więcej 2023-03-27, godz. 03:30 Biały Dom: USA zaniepokojone wydarzeniami w Izraelu, apelują o kompromis Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wydarzeniami w Izraelu i 'stanowczo wzywają' przywódców tego kraju do 'jak najszybszego znalezienia kompromisu'… » więcej 2023-03-27, godz. 01:40 USA/ "Foreign Policy" o zaletach powołania struktury na wzór unii polsko-litewskiej Z koncepcją powołania w obecnych czasach struktury na wzór unii polsko-litewskiej wystąpił w niedzielę amerykański magazyn 'Foreign Policy'. Stwierdził… » więcej 2023-03-27, godz. 01:30 Czterech Holendrów zginęło na autostradzie w Niemczech, w wypadku uczestniczyły trzy samochody porsche Czterech Holendrów zginęło w niedzielę w wypadku na autostradzie A3 w Niemczech - informuje policja. W wypadku uczestniczyły trzy samochody porsche na holenderskich… » więcej 2023-03-27, godz. 00:20 Rzecznik PSL o wypowiedzi senatora Libickiego ws. ofiar pedofili: odcinamy się od tych słów, przepraszamy Jako Polskie Stronnictwo Ludowe stanowczo odcinamy się od wpisu senatora J. F. Libickiego. Przepraszamy - w ten sposób rzecznik ludowców Miłosz Motyka skomentował… » więcej 2023-03-27, godz. 00:10 Niemieccy genetycy ustalili przyczyną śmierci Ludwiga van Beethovena Prawie dwieście lat po śmierci Ludwiga van Beethovena naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka oraz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn… » więcej 2023-03-27, godz. 00:10 Turniej WTA w Miami - porażka Rosolskiej w deblu Alicja Rosolska i Rumunka Monica Niculescu przegrały z rozstawionymi z 'szóstką' Australijką Storm Hunter i Belgijką Elise Mertens 3:6, 2:6 w drugiej rundzie… » więcej 2023-03-27, godz. 00:10 Ukraina/ Prezydent apeluje do rodaków o większe wsparcie dla żołnierzy walczących na froncie Wołodymyr Zełenski wezwał swych rodaków, by bardziej wspierali żołnierzy walczących na wschodzie kraju z rosyjskim agresorem. 'Ukrainki i Ukraińcy, wspierajcie… » więcej 2023-03-26, godz. 23:40 El. ME 2024 - Cristiano Ronaldo z rekordem występów w reprezentacji (dokumentacja) Cristiano Ronaldo brakuje już tylko dwóch występów do dwóch setek meczów, w których zagrał w narodowych barwach. Portugalczyk w niedzielnym spotkaniu eliminacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »